• işyerim o bölgede ve maalesef bunun böyle olacağı belliydi.

sebebi de kesinlikle sözde hayvanseverler. nasıl mı?

orası onlarca okulun olduğu bir bölge. sabah ve akşam saatlerinde çocuklara karşı çok fazla köpek saldırısı yaşandı. belediyeye edilen şikayetler ise sonuçsuz kaldı çünkü sözde hayvansever kişiler, barınak ekipleri köpekleri toplamaya geldiğinde resmen ayaklandılar.

bu olaylar bir kere, iki kere olan şeyler değil. hatta yine sözlükte başka başlıklara konu olan, sözde hayvanseverler ve halk arasında çatışmalar yaşandı.

kısaca, belediyeye ve barınak çalışanlarına engel olundu. köpekler çeteleşti ve şiddeti git gide arttırdılar. yani bu olay kaçınılmaz son demek isterdim ama eğer müdahale edilmezse daha başlangıç.

bu hayvanlar, insanların gelip geçtiği yollarda, parklarda sürü halinde beslenemiyor işte. olmuyor. balık değil ki bu amk at yemini, değiştir suyunu kafasına göre takılsın. çok üzülüyorsanız alın evlerinize besleyin. oraya gidip 3-5 yemek verip vicdanınızı rahatlatınca o köpeği korumuş mu oluyorsun? otoyollarda araç altında ezilmelerine engel olabiliyor musun peki? yok. emin ol hergün beslediğin köpeğin bir kamyonun altında metrelerce sürüklenip paramparça olduğundan bile haberin yoktur.

yapmayın bu kötülüğü onlara ve insanlara.

edit: mesajla hal hatır soran sözde hayvanseverlere toplu cevap vereyim. köpekler sizden daha akıllı. lakin sizin aklınıza uyup kendileri için tehlikeli bir ortamda hayatta kalmaya çalışıyorlar.

çok mu seviyorsun? o kulübeyi senin rahatça ulaşabileceğin yere değil, onun rahatça yaşayabileceği bir yere yap. hatta çevreyolun karşısından arazi kiralayın. kocaman bir barınak yaptırın. bi zahmet sabah akşam gidip besleyin. mümkünse de hergün biriniz gidip nöbet tutsun.

ama yapamazsın. çünkü sen sadece vicdan mastürbasyonu yapan bir yavşaksın. bu günahsız hayvanlar da senin fantezi oyuncağın. amına koduğumun samimiyetsiz piçleri.
  • intikam peşinde koşan orospu çocuklarının işi olabilir bu, zira orospu çocuklarının güçleri ancak böyle savunmasız canlara yeter.

orul orul orospu çocukluğudur bu yapılan.

edit: siyasi mesaj mı bu diye sayısız mesaj geldi, arkadaşlar bu konular benim için siyaset üstü şeylerdir. köpek düşmanı manyakların işidir, kendisini kovalamıştır bu köpekler döner intikamını alır, bölgede yüksek sesle havlıyordur bu köpekler, iner böyle intikam alır aklınca.

öğretmen demeye dilimin varmadığı bir cani 2 yavru köpeği hangi motivasyon ile eziyorsa, öyle birşey olmuş olabilir.

ülkede herşeyi siyaset ile bağlamak zorunda değiliz ya, intikam duygusu ile yapılmış gibi geldi bana sadece, başka bir sebep göremedim bu katliam motivasyonun arkasında.

edit 2: 13 köpek ölmüş, belki bu sayı artacak daha fazla. kalkıp bana siyasi bir mesaj mıydı bu diyorsunuz, siyasi olsa ne olmasa ne ya, şerefsiz/şerefsizlerin biri birileri zehirli tavuk ile dolaşıp bu hayvanları zehirliyor türkiye'nin başkentinde, dert benim mesajımın kime olduğu mu oldu yani.
    şu başlığın altına, sokak köpekleri çin'e ihraç edilsin yazan ruh hastası gördüm, derdimiz o olsun bence.
  • başlığın ankara'yı bilmeyenleri yanlış düşüncelere sevk etmemesi adına;

batıkent gördüğüm en hayvansever semttir. hemen hemen her sitede ya kedi-köpek vardır ya da o site sakinleri çevredeki hayvanları bir şekilde besliyordur, çoğu yerde mama kabı, su kabı vardır, insanlar akşam yürüyüşlerine köpekleriyle çıkar, evde kedi-köpek besleyen çoktur, sokak kedileri genelde sahiplenilir veya sitenin himayesi altına alınır, sokak köpekleri sürekli beslenir ve kötü davranılmaz, gimsa'nın kapısına yatmış olsun kimse kaldırmaz ve rahatsız etmeden yanından geçer, öyle bir semttir batıkent.
  • zehirleyerek öldürmenin şerefsizlik ötesi bir davranış olduğunu kesinlikle kabul ederek yine de belirtmek isterim ki, akşamları çeteleşen sokak köpekleri, insanları sadece kaldırımda yürüyüp giderken bile sıkıştırıp, korkutup hatta saldırıp hastanelik edebilen, hatta parçalayarak öldürebilen (birçok örneğini gördük yaşadık) son derece tehlikeli hayvanlardır. hatta bi hayvansever kadının beslemek için köpeklere akşam yemek verirken parçalanarak öldürüldüğü haberi vardı yanlış hatırlamıyorsam. bu da sanırım gece vakti onları beslemek için sokağa çıkmasıyla olmuştu.

sanıldığının aksine köpeklerin, öyle yüz göz olma yürü geç seninle ilgilenmezler diye bi durumu söz konusu değildir. ki kaç kez durduk yere köpek çetelerinin arasında kaldım, kaç kez kaçacak yerim kalmayana dek etrafım sarıldı, kaç kez korkudan altıma sıçtım hatırlamıyorum. köpeklerin, hele hele geceleri çete moduna geçtiklerinde onlara nötr kalman, iyilik yapıyor olman veya onları tahrik ediyor olman hiç fark etmeksizin, sağları solları belli olmaksızın saldırganlaşabildikleri bir yapıları var.

özellikle batıkent'in başı boş devasa sokak köpeklerinin namını duydum, yaşadım, gördüm. gerçekten adamı bir olur çiğ çiğ parçalar yerler.

bi ara iş çıkışlarımda akşamları meclis parkı'ndan her geçişimde orayı (parkın fox tv önlerindeki kısmı) bölgeleri olarak benimsemiş köpek çetesinin, sadece oradan geçip gitmek isteyen insanları nasıl sıkıştırdıkları, saldırdıklarını gördüm, yaşadım. ben de dahilim buna. hem de kaç kez. bi insan akşam bi parktan rahat ve güvenli şekilde geçip gidemez mi arkadaş? böyle bi hakkı kimsenin yok mudur? böyle bi korkuyu yaşamak zorunda mı insanlar? bu gibi şeyleri yaşamayı istememek hayvan düşmanlığı mıdır?

sokaklarda kedi kuş vs değil de köpeklerin başı boş halde kontrolsüz şekilde varlıklarını sürdürmeleri çok tehlikeli arkadaşlar. bunun duyarını kasmak için hayatında hiç sıkıştırılıp altına sıçmamış olman gerek ki, ben deli gibi hayvan seven bi adamım üstelik. amma velakin bu zehirleme ile aşağılıkça şerefsizce yapılarak değil, kısırlaştırma, iyi barınak koşullarında yaşatmak şartı ile sokaklardan toplanma veya az bi etkisi olacaksa bile sahiplendirilme ile sokaklardan köpekler alıkonmalıdır. bunu istemek kimseyi potansiyel hayvan katili veya düşmanı yapmaz.

ayrıca yavru köpekleri ezen o şerefsiz kadının da toplumdan men edilmesi dileklerimle..

edit: hala küfür ederek mesaj atan tipler var. olm siz hasta mısınız lan? iyi olmuş vb bi şey mi dedik? durduk yere saldırıya uğradım, tehlikeliler diyorum, hiçbir hayvana zarar vermedim, kaç kez durduk yere sadece sokakta yürümek dışında bir şey yapmadığım halde saldırıya maruz kaldım diyorum, böyle bir gerçek var diyorum, köpekleri zehirleyip öldürenlere lanet ederek ve üzülerek yazıyorum hala küfrederek mesaj atıyor! yalan mı konuşuyorum kardeşim? böyle bi gerçek yok mu lan hiç mi başınıza gelmedi veya hiç duymadınız böyle olaylar? büyük ve salt bir hümanist sevgiyle hayvan beslerken öldürülen insanlar var lan! onlara iyilik etmeye çalışırken bile! bu, köpeklerin tehlikeli canlılar olmadıkları anlamına gelmiyor bunu söylüyorum! nasıl ki bir boz ayının tehlikeli olduğunu ve doğal yaşam alanının şehir olmadığı kanaatindeyiz, köpekler de "içgüdüsel olarak, kendilerine göre tehlike addettikleri herhangi yer zamanda, herhangi bir nesneye karşı yeri geldiği zamanlarda" tehlikeli olabilen hayvanlardır. insancıl şekilde şehirlerdeki köpeklerin kontrolü sağlanmalıdır. bak yine diyorum, kafası basmayan geri zekalılar iyi okusun: çözüm öldürmek, zehirlemek, can almak değil!

edit 2: bana katıldığını belirten mesajlardan bir tanesi bu: "bunlara laf anlatamazsın yazar kardeş. ben evimde köpek besleyen hayvan sever bir insanım ama sokak köpeklerine karşıyım bu yüzden de linç yiyorum :) bu aptallar sokakta köpek olmasın diyince köpekleri zehirleyelim dediğimizi sanıyor. beyin yok çünkü. barınakların şartlarını iyileştirir, belediyeyi sıkıştırır toplatırsın köpekleri sokaktan. hem onlara daha düzenli gıda verilir hem onların da sokaktaki cocugun da güvenliği sağlanır. ama bunu o faşist ve popülist hayvansever olduğunu iddia eden mal gruba anlatamazsın uğraşma"
  • bi tane kadın “karnım burnumda besledim ben onları, 1 gün fazla yaşasınlar diye” diyor.

bu ülke; verilen emeklerin, gösterilen çabaların, en güzel anların katilleriyle dolu.
  • köpek fobim var.. çok korkuyorum. tasması, ağızlığı ile gezen bir köpek görsem yolumu değiştiriyorum. hele sokak köpekleri. inanın yüz metreden görsem, 1 km. öteden seslerini duysam korkudan dizlerim titriyor.
    dünyanın en sakin , arkadaş canlısı golden'den bile korkarım.
    bu katliamda emeği geçen herkesin allah bin belasını versin. lafa gelince dünya ülkesi şu garibanlara sıcak bir aş , bir yuva veremeyen bu ülkeye de yazıklar olsun.
    içim parçalandı.
    can almak ne kadar kolay.
    aç, üşümüş bir canlıya yiyecek ile pusu kurmak. zehir ile öldürmek. o nefret ettiğimiz yılan , akrep, çiyan bile yapmaz bunu..
    yazıklar olsun!
  • hayatinda yasadigi yerde kopek sorunu yasamamis olan insanların gelip romantik yorumlar yaptigi olay.

siz yaşamıyor olabilirsiniz ama basliga pek cok kere yazildigi gibi kopeklerin insanlara sebepsizce saldirdigi ve surulestigi pek cok mahalle mevcut.

mevcut yasa bu konuyu cozemiyor. belediyeyi ariyorsun "saldirsalar da toplamaya yetkimiz yok arti hayvanseverler karsi cikiyor kendilerini yerlere atiyorlar birsey yapamiyoruz" cevabını aliyorsun.

vatandaş da kendi cozumunu bulmuş maalesef bu cozumsuzluk karşısında.

size sunu anlatamiyoruz: bir kopegin size saldirmamasi baskalarina saldirmadigi anlamına gelmiyor!

gelip burada yok gozlerinde sevgi var yok basini oksa kedi gibi olur diye duyar kasiyorsunuz.

sokak hayvanlari meselesine cozum bulunmadikca vatandas kendi cozumunu kendi bulacaktır.

benzer olaylar romanyada da yasandi. halk köpekleri zehirlemedi ama silahla oldurerek cozum urettiler.

medeni bir ulkede sokakta saldirgan hayvan olmaz!

bir kere daha tekrarlayalim: sana saldirmamasi baskasina saldirmadigi anlamına gelmez!
  • ya biz kıçımızı yırttık. bak cidden. hayvanlar malınız değil. hayvanları kafanıza göre öldüremezsiniz. hayvanlara tecavüz edemezsiniz. hayvanların uzuvlarını kesemezsiniz. hayvanları vahşileştirip dövüştüremezsiniz. ya sevmeyin kardeşim allah için siz hayvan falan sevmeyin. istemiyoruz sevmenizi. sadece dokunmayın amk. dokunmayın ya. öldürmeyin. ellemeyin. eziyet etmeyin. bunu anlamak, idrak etmek bu kadar mı zor? bu hayvanlar size ne yaptı? lan ne yaşadınız 30 hayvanı öldürdünüz?

nasıl bir motivasyonla bu hayvanların canına kastettiniz cidden aklım almıyor.

aklım almıyor.

yasa gelmeli. gelmeli. yani bu daha ne kadar devam edecek. ülkenin yarısı diğer yarısına vicdan diyor, merhamet diyor. diğer yarısının paçalarından oluk oluk vahşet akıyor.

çok yoruldum.

delirmemek mümkün değil.
  • türkiye’deki hayvan hakları savunucularının yıllardır yaptığı ve görünen o ki yapmaya devam edeceği temel bir hata var: sokak köpeği sorununun sürdürülebilir olmadığını görmezden gelmek.

birincisi, sokak köpeklerinin insanlar için yarattığı güvenlik tehditini yok sayıyorsunuz. insanlar korkuyor. insanlar yaralanıyor. insanlar ölüyor. en çok da çocuklar ölüyor.

ikincisi ise sokakların köpekler için yarattığı problemi yok sayıyorsunuz. köpeğin yeri, sahibinin yanıdır. sokak, köpekler için güvenli bir yaşam ortamı değildir. sokak, köpekler için bakımsızlık, açlık, hastalık, korku, suistimal demektir. çoğu birkaç sene içerisinde araba çarpması sonucu ölür. şanslı ise hemen, değilse saatlerce can çekişerek. ölmeyen ise sakat kalır, sürünür.

sokakta köpek olmaması gerekir, nokta. bu kabul üzerinden giderseniz, problemin de çözümün de köpek sahipleri ve satıcılarında bittiğini görürsünüz. barınaklar da, sokak hayvanlarına şefkat gösteren gönüllüler de sorunu tedavi etmez, sadece ağrı kesicidir. köpek satışı, sahiplenmesi, doğum kontrolü gibi konuların sert biçimde regüle ve kontrol edilmesi gerekir.

detaylandırmak gerekirse;

satılan her köpeğin ve sahibinin kayıt altına alınması lazım.

köpeklerin sokaklara salınmaması için sahibi ile beraber periyodik olarak kontrole gitmeleri lazım.

kısırlaştırılmamış dişi köpekler için bu periyodun en çok iki ay olması lazım.

köpeklere çip takılması ve sokakta bulunan köpeklerin sahiplerinin ağır biçimde cezalandırılması lazım.

hamile olduğu tespit edilen köpeklerin doğum öncesi ve sonrası kontrol edilerek yavrularının da kayıt altına alınması ve sorumluluğun köpek sahibine yüklenmesi lazım.

köpek ölümlerinin otoritelere bildirilmesinin ve otoritelerce doğrulanmasının zorunlu olması lazım.

köpeklerine bakmak istemeyen veya bakamayan köpek sahiplerinin yeni bir yuva bulması ya da bulununcaya kadar barınaklara teslim etmesi lazım.

hepsinden önemlisi, tüm bu uygulamaların belediyelere getireceği maliyetin köpek sahiplerine yüklenmesi ve kurallara uymayanların sert para cezalarına çarptırılması lazım ki, kimse keyfe keder, bakabileceğinden emin olmadığı halde köpek almasın.

köpeklerin vatandaşlarca suistimal edilmesi ya da katledilmesi elbette suçtur, suç olmalıdır. varmak istediğim nokta şu: cani ruhlu, hayvan düşmanı insanlarla mücadele etmek sorunu çözmez. sorun, sokak köpeği kalmadığı zaman çözülür. sadece “hayvan düşmanı düşmanı” olmayın. aynı zamanda “hayvansever” olun, sokağın köpeğe verdiği zararla mücadele edin. “insansever” olun, sokak köpeklerinin insanlara verdiği zararla mücadele edin.
  • arka sokağımda yaşanan katliamdır. sokak köpeklerimiz tok ve mutludur, düzenli olarak herkes tarafından beslenirler. ölen yavruların hepsi ellerimizde büyüdüler, yeni doğduklarında babamla 2 tanesi için günlerce veterinere gittik. ve biri gelip keyfe keder hepsine ölüm saçıp gitti. herkes kınayabilir, ben direkt lanet ediyorum ve yapanların ömür boyu bu lanetle yaşamalarını temenni ediyorum. umarım huzur bulmazsınız ya, ölemezsiniz bile.
hesabın var mı? giriş yap