• ne zaman nasıl olacağı pek televizyondaki hava durumu tahminlerine uymayan , şehir dışından gelenler (özellikle izmir ve istanbullular için) için ankaranın çekilmezliğine çekilmezlik katan; 1984 yılının mayıs sonunda kar yağışıyla herkesi zamanında bir kez daha hayrete düşüren, herşeye rağmen, ankaralılar için hiçbir sıkıntı yaratmayan havadır.
  • herkes t-shirtle gezerken bana mont giydirmis olan havadir. bir istanbullu olarak evlerden uzak diyorum.
  • iç anadolu bölgesinde, özellikle düğünlerde çalınan bir tür müzik.
  • ankaralı turgut, sincanlı x gibi saçma sapan insanlar yüzünden dejenere olan ve yanlış tanınan müzik türü.
  • soğuk, kesinlikle soğuk..
  • garip bir havadır,mesela ankarada mevsimler dörde ayrılmaz; kısa ve öz, yaz ve kış vardır.kışın donarsınız ve biran önce yaz gelsin diye bekleyip durursunuz,hakkatten de öyle olur,bahar filan hak getire,hazirana kadar hırka kazak dolaşırsınız (bkz: 2004 mayıs-haziran).ardından kurak bir yaz sizi bekler,ve sonunda sonbaharı göremeden kış olmuştur..
  • sekiz senedir bu ilde yaşamamanın kaçınılmaz bir sonucu olarak; bir insan bir müzik türünden ne kadar bıkabilir, ne derece kulaklarını tıkayıp kaçma hissine kapılabilirse, kendsine karşı son raddeye kadar bununla dolu olduğum müzik türüdür.

bu türü beğenerek dinleyen insanlar bu laflardan hoşlanmayacak,en kibarı "beğenmiyosan dinleme" demek şeklinde olan tepkiler vereceklerdir.(buna "la goduumun bebesi" ibaresini ekleyenler vardır ki onları bilhassa ve esefle kınıyorum) ancak unutulmamalıdır ki; ankara nın birçok yerinde bu müziği dinlememe özgürlüğünüz yoktur. her yerde bangır bangır çalmaktadır.

ankaralı turgut, sincanlı x, şentepeli y işin içine girmeseydi ne olurdu bilnmez, ancak buradan saygıdeğer ankara halkına bu müziği dinlememe özgürlüğüne saygı duymaları yönünde bir çağrı yapıldığı açıktır, kulak asılması sevindirici olacaktır.
  • kara iklimi. ne zaman gitsem kuru havasiyla burnumu kurutan tatak yapan hava.
  • (bkz: sert)
hesabın var mı? giriş yap