• şimdi burda osursam, kokusunun 3 farklı camiye ulaşabileceği kadar çok ve sık aralıklarla inşaa edilmiş camiler barındıran bir ülkede, sakildir, showdur.
    ibadet değildir.

sıçmak için yol kenarlarını değil tuvaletleri kullanıyoruz değil mi?
    eğitim almak için okulları..
    ibadet için de aynısı geçerlidir adap bakımından.. bu kadar bolluk varken...

edit: "orda düz ayak cami yok, kocatepe te yokuşun tepesi, yaşlılar nasıl çıksın" dendi mesajla.
    buyrun, düz ayak camiler.. hepsi 2 sokak, 3 sokak arayla
    https://www.google.com/…a3aae50d:0x1ce03f0f3e9d7dbb

edit2: aynı yerde kendi inancım gereği "nüdist şamanist" ayin yapmam mümkün değilse, kimse ibadet özgürlüğünden filan bahsetmesin. ibadetten, inançtan, kutsaldan anladığınız tek şey sünni islam amk!

öyle olunca onun adı "özgürlük" olmuyor
  • iran'lıya sormuşlar, "devrim neyi değiştirdi?". "eskiden evde ibadet eder dışarda eğlenirdik, şimdi dışarda ibadet ediyor evde eğleniyoruz."

turkiye'de de durum giderek bu oluyor, herkes gosteris pesinde.
  • 84 bin 684 camisi olan bir ülkenin, 2 bin 875 adet camisi bulunan başkentinde yaşanan şov amaçlı kılınan cuma namazıdır. bu ülkede okuldan, hastaneden çok cami varken, gidip toplu taşıma aracı olan metroda namaz kılmak yukarıda da yazıldığı gibi islami şovdan başka hiçbirşey değildir. hayır madem metroda, markette, kahvede, orada burada kılıcan güzel kardeşim niye her gün bir yeni cami inşaatına daha başlanıyor?
  • islamik şovdur.

kimsenin ibadet edeceğim diye metroyu gaspetmeye hakkı yok. siktir git camiide kıl namazını.

edit: şimdi bazı arkadaşlar anlamamış konuya nereden baktığımı. ısrarla diyorlar ki zaten metroda cami var. orada cami olduğunu çok iyi biliyorum. hatta şöyle diyeyim, ilk gördüğümden beri unutamıyorum. metro camiisi çünkü!
    camiinin içi dolmuşsa git başka yerde kıl demeye getiriyorum mevzuyu. çünkü aynı şeyi namaz kılarken caddeleri, kaldırımları, sokakları gaspeden insanlar için de söylüyorum. gidin başka camiide kılın namazınızı. kimsenin yolunu gaspetmeye hakkınız yok.
  • neredeyse hane başına bir cami düşen ülkede camilerin yetersiz kaldığını yüzümüze tokat gibi çarpmış olaydır, hükümeti göreve çağırıyoruz.

metroda müzik yapanlara bile tahammül edemeyenler "camiye sığamıyolar ayrıca özgürlük tmm mı :(" diye savunuyorlar, acaba başka bir dini ritüeli metroda gerçekleştirseler de aynı savunmayı yaparlar mıydı çok merak ediyorum.

he bi de hata kaza önlerinden mini etekli kız geçse, hani ulaşım aracı ya metro insanlar yolunda gidiyor ya, büyük olasılıkla inanca saygısızlık ve ibadet özgürlüğünü engelleme sebepleriyle sözlü olarak linç edilecektir.
  • sevsinler sizin ibadetinizi. aleviler yarın aynı yerde bağlama çalarak ibadet etse hepsini canlı canlı yakacak adamlar çıkmışlar özgürlük muhabbeti yapıyorlar. kimse senin ibadetin yüzünden daracık metroda duvara sıkışarak yürümek zorunda değil. insanlar yürüsün diye yapmışlar orayı. her 50 metrekareye 1 cami kondurunca yeterli mahalle baskısı seviyesine ulaşılamıyor herhalde. onu da geçtim, cidden leş bir görüntü. ne göze ne de burna hoş gelen bir tarafı var.
  • namazın kimsenin zoruna gittiği yoktur. bazı idrak özürlü andavallar olayı ısrarla islam düşmanlığına çekmektedir. hazırda islamofobi de moda olmuş hem, e müminler de zaten hicretten beri mağdur. durmayacaksınız, duygu sömürüsü üzerinden yürümeye devam edeceksiniz. ne de olsa hakkınız.

arkadaş sen herkesin kullandığı metronun koridorunda ibadet edemezsin. ya da şöyle düşün;
    çıkıp bir alevinin, kızılay metrosunda dükkan kiralayıp cemevine dönüştüreceğim dediğini düşün.

o adamı yakarsınız ulan. dayak manyağı yaparsınız. ağzına sıçarsınız.
  • başka camiye gidemezlerdi, namazın vakti sabittir diyerek yolda namaz kılmanın savunulduğu eylem.

ne güzel vakti sabit diyorsun bak... vakti bu kadar belliyse 15 dakika önceden çık da ibadetini uygun yerde yap. hem sen, hem de başkaları bu ibadetin ceremesi çekmesin. ben cereme çekmiyorum, seve seve kılarım diyorsan da yine yaptığın bencilliğe ve şova dönüyor.

kimileri de çıkmış gezicilere laf çarpıyor. gezicilere ateist demene mi sokayım, mevzuyu hiç anlamamana mı sokayım yoksa ağzına mı sokayım karar veremiyorum şu anda.
  • bu kez atayizler haklı mümin kardeşlerim. on yıldır rutin halde yapılması durumu normalleştirmiyor. cuma vakti bellidir. iki sokak arayla cami var her yerde. yerin dibinde hergün binlerce insanın ayakkabılarıyla çiğnediği pis zemine ne koyarsan koy yaptığın ibadete saygısızlık bir kere. cuma dediğin mübarek gündür. müslümanlar için haftanın en mübarek günüdür. attığın adımdan söylediğin söze kadar dikkat etmen beklenir. kıyafetin temiz olmalıdır. üç gündür giydiğin çorapla haftada bir kez en az vakit alan namazı milletin gözüne sokarak eda etmeye çalışırsan eleştirilirsin . benim geldiğim yerde iki milyon müslümana 3 tane cami düşüyor. cumaya gelen insanlar cami içine sığamadıkları için -30 derecede cami avlusuna doluşuyorlar. oraya da sığamayanlar ise sokağa taşmıyorlar müslümüna yakışmadığı için. onun yerine cami çevresindeki konu komşu kapısını açıyor. camdan yeterince ses geldikçe sıkıntı olmuyor. hani sözde müslümansınız ya ondan diyorum. bu kalabalığa rağmen normal günlerde camiler dolmadığı için devlet yeni cami yaptırmıyor. zaten diyanette devlete bağlı değil. imamların maaşını müslüman olan halk kendi cebinden ödüyor. sözün kısası, ibadet etmek isteyen insana cami çok. niyeti varsa üşenmez diğer mahallenin camisine gider. bu kadar çok caminin bulunduğu ülkede neyin kafasını yaşıyorsunuz?
hesabın var mı? giriş yap