• anneanne tarafından edilen dualardır bittabi;

"allah karnına göre versin" gibi..

(bkz: entry malzemesi olarak anneanne)
  • çok yaşa çükünden işe bir örneğidir efendim
  • su istediğinde '' dertlerin su gibi geçsin''
  • - rabbi yessir vela tuassir rabbi temmim bilhayr .. sen yarattın sen kayır!

karanlıkta duyulan en son insan sesidir bu. gözler kapanmaya yüz tutar. diz iyice karna doğru çekilir. saatin tik tak sesi ve içeride günün son işlerini ağır aksak gören anneannenin tahtadan zemine basarak seyrek aralıklarla çıkardığı sesler dışında ses yoktur eski evde. dil bu duayı tekrarlar sürekli...
  • benim degil bir arkadasimin, ayrica anneanne degil babaanne ama olsun dua duadir;
    "allah kadrini kiymetini bilenlerle karsilastirsin, yere basma gozume bas desin"
    bunu diyeni bulunca evlenecem...
  • dünya kadar malın olucağına işe yarar fındık kadar kukun olsun
  • pamuk anneannelerin, icten dualaridir :

-yattim kalkarim insallah kalkamazsam esheduenla ilahe illahlah ve esheduenle muhammeden abduhu verusuluh
    -su gibi omrun olsun evladim
    -allah zeyin (zihin) beyin acikligi versin yavrum
  • bayramda elini öptüğümde;

-daima bugünlere gelesen.der.

(bkz: gümüşhanalıyız)
  • gece herkesin odasına çekilip, eve sessizliğin hakim olduğu sırada derinlerden fıs fıs fıss fısss sss sesleri gelir. tek gözün gitmiş tam uyumak üzereyken evden gelen bu garip sesin kaynağını bulmaya çalışırsın ve dikkatli dinleyince anane duası olduğunu anlarsın. hiç bitmeyen bisss, bsss, bisssm, bism.. haydi sana kolay gelsiiin.yorganın altında tek gözün seğirerek kaçan uykunun gelmesini bekleyedur bakalım. bisss ss bisbisbis
  • ya bu anneanne ne iyi bişey. anneanneler olmasaydı dünya daha da korkunç bi yer olurdu. insan dünyadan umudu kestiğinde gözlerini kapatıp "bi yerlerde anneanneler var.." diye düşünmeli bence. böylece biraz umutlanır, bulutlar dağılır. benim mesela en çok olmak istediğim şey anneanne. büyüsem de bi an evvel anneanne olsam. hayata direk anneanne olarak başlamak da isterdim. daha güzellikli bi hal düşünemiyorum. keşke hep çocuk kalsak değil, keşke hemen anneanne olsak..
    torunlarıma ceplerimden, çantamdan çıkardığım çikolataları, şekerleri vereceğim zamanları, herkese "kuzum" diye seslenebilme özgürlüğünü, yumuk yanaklarım olmasını, güldükçe hop hop hoplayan bi karna sahip olmayı filan iple çekiyorum ben. tabii bunlarla beraber anneanne olmayı en cazip kılan şey, mezkur başlık işte; anneanne duaları.

öyle sevimli, öyle içten, öyle anlamlı, öyle yaşanmışlık dolu dualar ki. elimden gelse yiyeceğim, etten kemikten olsalar bağrıma basacağım. şu hayatta en sevdiğim şeylerden bu dualar. sadece benim anneannemin duaları değil ama, bütün anneanne duaları. çünkü zaten bütün anneannelerin duaları aynı ki. insan kendi anneannesinden duyduğu duayı kendi torununa ediyor ezelden beri çünkü.

mesela benim en sevdiğim "elemsiz kedersiz iyi günlerde inşallah" duası. neden bilmem çok hoşuma gidiyo. bu duayı yeni bi ev alındığında, birisi nişanlandığında/evlendiğinde filan muhtelif anneannelerden duyabilirsiniz. bi de konyalı olmaları gerekebilir ama onu pek bilmiyorum. benim bu duayı duyduğum bütün anneanneler konyalıydı yani.
    geçenlerde de bi dua öğrendim onu da pek sevdim. yine konyalı bi anneanne torununua "arşa kadar yeşer yavruum" dedi. ben böyle güldüm ne demek ki bu diye duayı eden anneanneye sordum. "bilmem ki ah yavrum, anneannem de bana böyle dua ederdi" diyivirdi. işte ne güzel bişey. duanın anlamını birebir bilemesek de içinde arş var yeşermek var tabii ki iyilikli bişi.
    sonra mesela en çok edilen dualardan birileri de "allah kadir kıymet bilenlerle karşılaştırsın, allah iyilere düşürsün"dür. özellikle kız torunlara bu dua pek sık edilir. her el öpüşten, her sarılıştan sonra mesela.
    bi de benim nişanlılık süresince "allah tamamına erdirsin"cesine duyduğum bi dua var ki o da; "allah başa kadar sürdürsün"
    niye başa kadar sürdürüyor, baş neresi pek anlamıyorum ama amin diyorum tabii, hiç kaçırmıyorum. şimdi yeri gelmişken başta kendi anneannem olmak üzere tüm anneannelerin ellerinden öpüyor, tüm doğmamış torunlarıma da "arşa kadar yeşerin yavruuum" deyu dua ediyorum. içinizden anneanne kılıklı olanlar da "amin" diyo biliyorum. senin torunlar da arşa kadar yeşersin hemşire, senin torunlar da..
hesabın var mı? giriş yap