şükela:  tümü | bugün
 • kafa karışıklığından kurtulmak için elinizde kalem kâğıt notlar tutmanızı, ticari rota analizleri yapmanızı gerektiren strateji oyunu. oyun ilerledikçe zenginleşen halkın lüks tüketim malları ihtiyacını karşılamak için ham madde ticaretini sürekli geliştirmeniz gerekiyor. mesela citizen düzeyindeki halkı memnun etmek için alkol üretimini veya ticaretini dengede tutmalısınız.*

  her şey her an kontrolünüzden çıkabilir, oyunu zorlaştıran ve güzelleştiren de bu zaten. ünlem işareti hiç bu kadar sinir bozucu olmamıştı.

  strateji oyunlarıyla yeni tanışacaklar için iyi bir başlangıç.
 • oyun ticari gelişmeler üzerine kurulmuş, bununla beraber askeri olarakta yatırım yapılıp saldırgan bir politika izlenebilinen bir strateji oyunudur. oyunun süresi "continuous game" seçeneğindende anlaşıldığı gibi uzundur. oynanacak oyunun kuralları, bitirmek için tamamlanılması gereken görevler ve oyunu zorlaştırmak için konulan doğal afetler oyuncu tarafından belirlenir, bol save yapılarak bir kaç günde bitirilebilir. türkiyede orjinal olarak satılmayan oyun ebay den rahatlıkla edinilebilinmektedir.
 • bir gemi ve içinde birazcık hammadde ile başladığınız oyun. limanınızı inşa ettikten sonra ilk yapmanız gereken şey koloni kurmak amacıyla çıktığınız adada, koloninizdeki insanlara yiyecek,giyecek ve barınak sağlamak olmalı. bunun için de adadaki kaynakları dengeli ve ekonomik bir biçimde kullanmalısınız. adanızda yetişmeyen bir bitki ya da bulunmayan bir maden için diğer kolonilerle veya yerlilerle ticaret anlaşmaları yapabilirsiniz. özetle gerek grafik olarak gerekse oynanış olarak insanı kendine bağlayan ve tatmin edici bir oyun.
 • zevkli ve oldukça zamanınızı alan bir oyun. zamanı hızlandıramıyor olmanız veya oyunu duraklattığınız zaman tüm ekranın anında değişmesi oyunu tam anlamıyla gerçek zamanlı yapıyor.

  korsan saldırısına uğrayan bir geminiz veya rotasında çıkan bir aksaklık yüzünden geciken mallarınıza halkınızın tahamülü sıfırdır. iyi giden işler bir anda tersine dönebilir.

  kanımca belli bir noktadan sonra kendinizi istilacı bir parazit gibi hissetmenizi sağlayarak sizi kendisinden soğutan bir oyundur da aynı zamanda. o ada senin bu ada benim, o adadan şunu getir bu adadan şunu götür derken bir bakmışsınız bütün adalarda varsınız bir şekilde.

  yine de zevklidir, güzel bir oyundur.
 • oyundaki ticaret döngüsünü oluşturabilmek büyük marifet istiyor. bu da oyunu zevkli hale getiriyor. ancak oyunda sakın savaş moduna girmeyin anında ticaret döngünüz sekteye uğruyor ve halk herhangi bir mal gelmeyince ve eldeki mal da tükenince isyan ediyor ve durmadan zarar ediyorsunuz. bu oyunda ancak korsanlarla savaşabilirsiniz. en üst seviyeye geldikten sonra yapacak birşey kalmıyor. stratejiye giriş tarzı bir oyun kısacası. zevklidir ama kısa sürer.
 • (bkz: anno 1404)
 • 1602 versiyonuna göre bayağı bir başarısız hale gelmiş oyun. tamam güzel cicili bicili, animasyonlu karakterler senaryolar eklenmişde, kardeş 3 boyut izlenimi vericem diye bütün oynanabilirliği bitirmişsiniz lan. ne binanın ne olduğunu gözüm görüyor, ne hızlandırma var (her seferinde turbo tuşuna basılı tutmam mı lazım benim elimi?) ne haritada kim nerede o belli, senaryolar da alakasız, şöyle güzel bir amacı olan yok, hepsi önceden kurulu bir ada üzerine gelişen olaylar. karman çorman bir şey olmuş, ya da olmamış. işin kötüsü anno 2070 'de böyle gibi gözüküyor, maalesef olmamış diyoruz.
 • kıytırık netbok'umda çohzel bir şekilde oynayabildiğim tatmin edici grafikleri olan ne yazık ki bu ultra süfer 3 boyutlu grafiklerle anno mentalitesinin tam olarak harmanlanamadığı, yapımcıların bir acemiliğe düştüğü ve bu nedenledir ki pek çok kimsenin pek yüzüne bakmadığı oyun.

  şahsım için bir nimet öyle ki vizeleri veremezsem tek müsebbibi bu.
  ayrıca aşk acısına falan da birebir.
  yalnız bünyelere de tavsiyemdir.

  yani hülasa sadece bir oyun değil bir cankurtaran.
 • yaklaşık 9 saattir aralıksız oynadığım oyundur. kendisi iki saatte bir "git bi hava al amk oturmaktan fıtık olacaksın" diye uyarsa da, inanılmaz bir haz yaşatıyor oynaması, bırakamıyorsun.

  yapanın edenin eline emeğine sağlık.