şükela:  tümü | bugün
 • anti komünizm politikaları dünyaya hep savaş ve yıkım getirmiştir. abd nin yegane politikalarından biridir savaş ekonomisinin getirisi ile birlikte. nitekim geçmişte komünizm tehlikesine karşı afganistanda ve cevresinde kökten dinciliği destekleyen ve talibana para yardımını esirgemeyen abd yönetimi, kaderin büyük bir cilvesi ile karşı karşıya kalmıştır.
 • mevcut komunist ulkelerle hicbir catismaya girmeyen kapitalist ulkeler ust yonetimi nato'nun, kendi insanlari uzerinde uyguladiklari baski ve terorun ideolojisi.
  asil olarak, o gunun kosullarinda "kendisini mulkiyetin boyundurugundan kurtarmis" gorunen ulkelere ozenmemesi icin, her kapitalist ulkenin insanlarine sahip cikmasi gerekiyordu.
  nato ve gladio tipi orgutlenmeler, sosyalist ulkelerde sadece casusluk faaliyetleri yuruturken, kendi ulkelerinde kanli eylemlere yoneldiler. bunlar arasinda rejim karsiti orgutlere sizmak, hatta bazilarinin olusumlarina destek olmak, karsi orgutlenmeler yaratmak, sari sendikaciligin desteklenmesi ve psikolojik savasin her turlusu sayilabilir.
  gunumuzde reel sosyalizm deneyini surduren ülke sayisi -seklen de olsa- pek bulunmasa da, anti komunizm faaliyetleri sona ermeyecektir. cunku uretim araclarinin ozel mulkiyeti ve mulksuzler varoldugu gibi, komunizmin teorik altyapisini olusturan tahliller, ekonomik ve felsefi doktrinler ortadan kaldirilamamistir.
  kapitalizm varoldukca, anti komunizm varolacaktir.
  var mi yok, yok mu var?
 • üç döneme ayrılabilecek siyasi akım.(aslında tek başına bir ideoloji değil, başka politik yönelimlerin katalizörüdür)
  birinci dönem;
  ekim devrimi akabinde çıkan rus iç savaşında, ingiltere liderliğindeki itilaf devletlerinin bolşevikleri kuşatma altında tutmasıdır.beyaz ordu yenilip, kızıl ordu ülkedeki otoritesini sağlayınca 1922'de sona ermiştir.
  ikinci dönem;
  1933'te hitler'in almanya'da iktidara gelemesi ve komünizmi nasyonal-sosyalizmin doğal düşmanı ilan etmesiyle başlar.batı avrupa devletlerinin almanya'ya ''rus yayılmacılığına karşı baraj'' olarak göz yummasıyla devam eder.1945 müttefik zaferiyle sona erer.
  üçüncü ve son dönem;
  amerika'nın başını çektiği nato'nun varşova paktına karşı sürdürdüğü soğuk savaştır.ki 1991 sscb'nin dağılmasıyla tarih sahnesinden silinir.
  21.yy'da bazı sağcı partilerin yerel politikada kullandıkları söylevlerden başka ciddi olarak ele alınmamaktadır.
 • (bkz: kapitalizm)
 • amerika birlesik devletleri cumhuriyetci kesimi tarafindan bugun en fazla gundemde olan akim.
 • (bkz: şerefsizm)
 • güzide türkçe'mizin bir o kadar güzide deyimlerinden biri olan aferin delisi* tabiri yakışır tüm antikomünistlere.
  devam edin; amerikan köpekleri şeker verecek bu tutumunuzdan dolayı size.
  oysa, emperyalistler kilometrelerce uzak mamleketleri sömüremesindir komünistlerin tek derdi .
  kime anlatıyorsun ki?
 • ölü eşeğe kurşun sıkmak.
 • kapitalistlerin, işçi sınıfını baskı altında tutabilmek için kullandığı ideolojik bir silahtır. çıkış noktası ise amerika birleşik devletleridir. faydalı bir yazı:

  http://komunos.org/…lojik-silahi-anti-komunizm.html
 • abd'nin, sovyetler birliği'nin artan etkisi ve gücünü kırmak amacıyla ikinci dünya savaşından sonra, hayata geçirdiği ideolojik silah.

  bugün halen komünizmin hayaletine karşı tetikte tutulmaya devam ediliyor. reel sosyalizm geçmişi olan sovyetler birliği, doğu avrupa ve balkanlardaki şimdiki iktidarların kanına işlemiş ideolojidir. abd, ab, nato
  etkisiyle şekillenmeye de devam ediyor.

  tekrardan asıl konumuza geri dönelim.

  abd anti komünist silahı yarattığı bu süreçte birçok ünlü yazar ve sanatçıyı desteklemiş. kimler yok ki listede : arthur koestler, george orwell, ıgnazio silone, andre malraux, t.s elliot, igor stravinski, milan kunderavb. bu liste uzar gider.

  meraklıları için mutlaka okunması gereken okuma önerileri :

  http://haber.sol.org.tr/…cia-ajanlarina-bakin-34065
  http://haber.sol.org.tr/…kiye-haksizlik-etmek-34115