• mv7n2 kodu olan kulaklıktır. eskisiyle yenisi arasındaki farkı bu kod numarasından daha iyi anlarsınız.
  • hala bir çok elektronik markette satılmamaktadır. alırken çok dikkat edilmesi gerekiyor. çünkü satış görevlileri airpods ile yeni nesili birbirinden ayıramıyor. bazısı sadece kablosuz sarj özelliği olan kutulusundan haberdar. kablolu 2.nesilin 1.nesille aynı paraya satıldığını bilmiyor. veya biliyor işine gelmiyor. elindeki 1.nesil stoğu bitirme derdindeler.
    o yüzden mv7n2 görüyorsanız kablolu sarj destekli yeni nesil airpods alabilirsiniz.
    mmef2tu görüyorsanız o 1.nesildir. ve aynı paraya alırsınız. eğer sarj ve hey siri komutu sizin için çok önemli değilse aman diyorsanız alın tabii. aldıysanız da 14 gün içinde iade edip 2.nesil alabilirsiniz.
    media markette hala 1.nesil satılıyor kablosuz sarj özellikli gelmek üzere, vatan'da 2.nesil kablolu sarjlı satışta ama bir çok mağazada stokta yok. sadece apple üzerinden değil de görerek almak istiyorsanız uğrayabilirsiniz.
  • artıları:

1. nesil airpods gibi çok pratik. iphone ve ipad arasında mükemmel geçiş sağlıyor. kullanması çok kolay. çok hızlı bağlanıyor. telefon görüşme kalitesi oldukça iyi. hey siri komutunu dinliyor. sonuç olarak ben çok memnunum.

eksileri:

ses kalitesi “fiyatına göre” kötü. dışarı çok ses veriyor. dışarıdan çok ses alıyor. gürültülü ortamda zevk vermiyor. bende beats x de var, o bu konularda kesinlikle daha başarılı.

çok telefon konuşuyorsanız, podcast ve sesli kitap dinliyorsanız, pratik kullanım önceliğiniz ise, müzik dinlemek için ses kalitesi daha üstün kulaklıklarınız var ise, yolda yürürken hem müzik dinleyeyim hem de dışarıyı duyayım diyorsanız alınır.

tek kulaklığınız olacaksa, ses kalitesi sizin için önemliyse, otobüste veya uçakta kullanmayı düşünüyorsanız, active noise cancelling özelliği olan bir kulaklığınız yok ise, bütçeniz dar ise alınmaz.
  • ses kalitesi iphone kablolu kulaklığına göre çok daha iyi.basslar yüksek,ses yeterince net ve temiz.telefon görüşmelerinde karşı taraf sesi gayet net alıyor,telefonu kulağınıza dayayıp konuşmuş gibi gidiyor ses karşıya.

şarj olayı şöyle ; hem kulaklıklar sağ sol olarak şarj oluyor hem de kutu şarj oluyor.kutu bir nevi şarj kutusu gibi.kulaklıklar kutuya konulduğu anda kutu şarj etmeye başlıyor.kutunun şarjı tam doluyken,kulaklıkları 0’dan 100’e doldurması 20 dk civarı.kutu kulaklıkları 3-4 kez tam şarj ediyor.kutunun 0’dan 100’e şarj olması 1.5 saat civarı.kutuyla beraber kulaklıklar da prize takınca şarj oluyor.

şarjı müzik dinlemede tek seferde 4-5 saat,telefon görüşmelerinde ise 3.5-4 saat arası gidiyor.

kulaklıklar kulaktan kolay çıkmıyor,düşmüyor ve kulağa tam oturuyor.ergonomik olarak rahat, kulakta ağrı yapmadı bende.

kablolu kulaklığın müzik dinlerken,telefonda konuşurken insanın üstüne başına dolanmasından kurtulup rahatça elini kolunu sallaya sallaya kulaklık takıp,müzik dinleyebilmek,telefonda konuşabilmek bile yeterli rahatlığı ve kullanışı sağlıyor.
  • üstteki yazarın dediğinin aksine, apple dışındaki cihazlarla da kullanılabilen apple aksesuarıdır.

hatta kendisi airpods tips adı altında bunu kullanıcıya söylüyor.

bu özellik ilk nesilde yok muydu bilemiyorum, 5 ay kullanıp kaybettiğim için deneme fırsatım olmadı. ama yeni geldiyse de süper olmuş. kablosuz şarj olayı olmazsa olmaz değilse de yine de pratiklik adına faydalı. konuşma ve müzik dinleme esnasındaki ses/ bağlantı kalitesi, bataryası da belirgin farklı.

apple fanboyu değilim ama piyasadaki neredeyse tüm bluetooth kulaklıkları denemiş biri olarak, kullanım amacı/ kullanım alanı/ ses & bağlantı & hız & malzeme kalitesi/ konfor/ fiyat gibi tüm parametreleri bir araya getirdiğimde bile totalde yine 1. çıkmıştır.

edit: korteksimtendonlarımabağlandı adlı yazardan gelen bilgiye göre ilk nesilde de apple dışı ürünlerle uyumluluk varmış. apple bu illa ki bir non-apple uyumsuzluk vardır diye salak gibi boşuna laptopta kablolu kulaklıkla film izlemişim.
  • adam samsung s8 telefonu varken apple airpods alıyor, sonra uyum sorunundan şikayet ediyor.

yine bu platformda apple telefonu varken samsung galaxy gear akıllı saat kullanmaya çalışan görmüştüm.

arkadaşlar işletim sistemi bu cihazların her şeyi. birbirinin dilinden anlamayan iki çalışanı aynı odaya koyarsanız verim düşer. bir karar verecekseniz ve kullandığınız tüm cihazlar aynı işletim sistemine sahip olacak ki azami verim ve keyifle kullanabilesiniz. yok öyle onun iyisini alırım, öbürünün ucuzunu...
  • tek kelime ile harika. gerek ses kalitesi, gerek ses seviyesi apple telefon kutularının içinden çok fazla. benim gibi kulak içi sevmeyen, hafif ama kulaktan düşmeyecek kadar da sağlam kulaklık isteyenler için birebir. samsung galaxy s10 plus ile iyi bir ikili oldular. parasına değiyor. pahalı değil değerli. ayrıca android işletim sisteminde dokunma ile şarkı geçişleri ve şarj durumu bilgisi için podroid uygulamasından yardım alabilirsiniz.
  • yaklaşık 2 hafta önce doğum günüm vesilesiyle kendi kendime aldığım naçizane hediye.
    zaten kaliteli müzik dinleme smacına yönelik birden fazla kulak içi ve kulak üstü kulaklığım olmasına binaen airpods anlamdaki temel amaç iletişimi kolaylaştırmaktı.
    özellikle acil serviste tuttuğum nöbet esnasında 24 saatte yaklaşık 30-40 telefon görüşmesi yapma gerekliliği münasebetiyle alıp aktif olarak kullanmaya başladığım andan itibaren “iyi ki almışım!” ve hatta “daha önce niye almamışım ki!” dedirten bir araç oldu benim için. yanına bir de kemere asma aparatı aldım ve telefon çaldığında cebimden kutuyu çıkartmakla uğraşmayıp kemerimdeki kutudan sağ veya sol kulaklığı çıkartarak (ki kuşağınıza taktıktan 1,5-2 saniye sonra otomatik olarak arama kulağa aktarılıyor telefonu direk kulaklıktan açabiliyorsunuz gecikmeden) görüşmeyi başlatabiliyorsunuz. karşı taraf hiçbir şekilde anlamıyor kulaklıkla konuştuğunuzu ve son derece verimli görüşmeler yapabiliyorsunuz.
    kulaktan düşme konusunda da içiniz rahat olsun. kablolu iphone/ipod kulaklığı kullanan ve kulağımda abes durmayan her insanın kulağına rahatlıkla oturuyor ve antrenman esnasında dahi düşmüyor (basketbol antrenmanıyla denenmiş onaylanmıştır).
    özetle temel amaç mobilite sağlamak, iletişim için kullanmaksa hiç ama hiç başka alete yönelmeyin. müzik dinlemek için kaliteli bir kulaklığınız yoksa ve primer amaç müzikse eğer fiyat bandı olarak birkaç tık yüksekte olan sennheiser momentum serisinin true wireless kulaklıkları denenebilir.
  • hazır apple watch hediye gelmişken bir de kablosuz kulaklık alayım dedim. normalde airpods pro alacakken açıkçası nefs terbiyesi olsun diye, bendeki her şeyin en iyisini alma hastalığını yenmek için, kendimi zorlayarak bunu almaya karar verdim. pişman değilim. zaten bendeki emektar beyerdynamic'leri satıp yerine doğru düzgün bir kulaküstü kulaklık almayı düşünüyorum, aradaki fark bütçeme katkı sağlamış oldu.

gelelim değerlendirmeme:

+ ses kalitesi tam olarak earbuds'tan bir perde kalkmış gibi. daha temiz bir ses veriyor. basları falan daha sağlıklı.

+ baya ergonomik bir kulaklık. zaten earbuds bana tam oluyordu, kablonun ara sıra çekiştirip de kulaklığın yerini bozup kulağımı ağrıtması derdinden kurtulmuş oldum.

+ jet gibi. kulaklığın kabının kapağını açınca şak diye telefonla eşleşiyor. kulaklığı kulaktan çıkarınca müziği durduruyor, takınca devam ettiriyor. apple watch'a bağlanması bir saniye falan.

+ kulaklık kulağınızdayken iki kere dokununca çal/durdur yapabiliyor, parça değiştirebiliyor, siri açabiliyorsunuz. hangi kulaktakine dokununca ne olacağını ayarlardan kendiniz belirleyebiliyorsunuz.

+ mikrofon kalitesi gayet iyi.

+ videolarda zerre gecikme yok.

+ kulaktaki duruşunu beğenmeyenler var ama ben kendi adıma tasarımını son derece ilginç, hoş buluyorum.

- izolasyonu kötü ama öyle bir isteği olan zaten gitsin pro alsın. ben kendi adıma dışarıyı duyduğum için rahatsız değilim.

- 1.5 saat falan takınca ağırlığını çok az hissedebiliyorsunuz, yani çok hafif bir ağrı olabiliyor. fakat bunun sebebi yukarıda da bahsettiğim gibi benim önceden earpods kullanmam ve kablonun oluşturduğu baskıdan dolayı kulaklarımın sürekli bir ağırlığa maruz kalması olabilir. bu maddeyi 1-2 hafta sonra, yeni kulaklıklara alışınca güncellerim.

- eğer sadece ses kalitesi istiyorsanız almayın. 1000 liraya çok daha iyi ses verenini bulursunuz, mesela sony wf-1000xm3.

- android'iniz varsa almayın, hiçbir olayı kalmaz. gerçekten gerek yok*. görüntüsünü beğeniyorsanız xiaomi airdots pro falan alın, paranız cebinizde kalsın. apple böyle cihazlarının yazılımını, donanımlarını sadece apple ürünlerini düşünerek tasarlıyor, platformlar arası uyumluluk dertleri yok.

- çakması öyle çok üretiliyor ve orijinaline öyle benziyor ki apple'ın kendi mağazasından almadığınız sürece içiniz asla rahat etmiyor. ben 300 tl daha ucuz olduğu için hepsiburada'dan* aldım, apple destek'le konuşup kulaklığın orijinalliğini değişik yöntemlerle tasdiklememe rağmen içim hala rahat değil.*
  • ısrarla space gray rengini çıkartmadıkları buzdolabı renginde kablosuz kulaklık.
hesabın var mı? giriş yap