• televizyon piyasasını samsung ve lg’nin domine ettiği ortamda apple’in nedense hiç televizyon üretimi işine girmemesi durumudur. araba üretimi işine bile giren apple, apple tv cihazlarının özelliklerini içinde barındıracak bir smart tv üretmemesi anlaşılmaz bir durum. televizyonun üretimi için gerekli parçaları da kendileri üretebilirler, koskoca apple’sin, büyük düşünmelisin…
  • ilginc bir durum.

bugun akilli televizyon dedigimiz sey zaten aslinda kocaman bir tablet. apple'in elinde teknoloji var, zaten en alasindan ekran uretiyor (bkz: imac). uygulama altyapisi var (bkz: app store). kendilerine ait icerik var (bkz: apple tv) (bkz: apple tv+). hayatimizdaki diger urunleriyle (bkz: iphone) (bkz: apple watch) (bkz: ipad) yaratmis oldugu dijital bir ekosistem var. bu durumda hala televizyon uretmemesinin iki farkli sebebi olabilir:

a) ustunde hummali bir sekilde calisiyorlar. daha lansman asamasindan uzaklar ama karsimiza bugunku televizyon anlayisimizdan cok daha ote birsey cikarmak icin sinirlari zorluyorlar. yani iphone'un cep telefonu tanimini degistirdigi gibi televizyon tanimini degistirecek bir urun yaratmak istiyorlar.

b) yakin ve orta vadeli planlarinda otonom araç giyilebilir bilgisayar gibi konular daha ciddi yer tuttugu icin televizyon olayina odaklanmiyorlar.

halihazirda koca bir pazar varken ve apple sadece ismi ile bile onbinlerce televizyon satabilecekken b sikki cok mantikli gorunmeyebilir ama televizyon piyasasinda ciddi bir rekabet oldugunu unutmamak lazim. yani cep telefonunda samsung disinda saglam bir rakip yok belki ama televizyon diyince isin icinde onlarca uretici var. ust gelir kesimine hitap eden yeni model urunleri ayri tutarsak, ortaya cikan son urun de uc asagi bes yukari birbirine yakin. fiyat savasi telefonu piyasasina gore cok daha ust seviyede. apple'in genel stratejisi bu tip bir pazara girmemek olabilir o yuzden a sikkinda belirtilen "urunu yeniden tanimlamak" gibi bir olaya giremedikce de hic girmemeyi tercih etmesi mantiksiz degil.
  • arcelik bile televizyon yaparken apple yapamiyor. ıste turkiyenin gucu. hulogggggggg
  • televizyonda ne gibi bişey yapabilirler ki, önemli olan ekranın kaliteli olması. tv de ihtiyacım olacak herşeyi oyun konsolları veya apple tv ile çözüyorum yıllardır. yani sadece ekran olarak kullanıyorum.

2 gün sonra ekranları da biz üreticez diye çıkarlarsa karşımıza gidip de en az 5 6 bin dolar a tv çıkartırlar kesin. sadece ekran tutacağı için bile 1000 dolar isteyen bir firma.
  • panel üretimi günümüz itibari ile tamamen çinlilerin (boe,csot,auo) elinde olan ve kar marjı çok düşük olan bir sektördür. lgd, sammy, arçelik vs demeyin boşuna, alayının panelleri çin'de üretilmektedir. sharp, pioneer, toshiba, panasonic gibi kaliteli üretim yapan japon devlerinin hepsi panel sektöründe rekabet edemedi. apple neden böyle bir sektöre girsin ki? paneli her türlü çinli bir üreticinden alacak, apple tv'yi entegre edip akıllı tv diye satacak. sonra; yok ışık sızması, yok ekran yanması, yok bulutlanma sorunu diye müşteri sorunları ile uğraşıp iki kuruş kar edecem diye marka imajını düşürecek.

günümüzde üretilen panellerin %90'ı low cost, kalite problemlemleri olan ürünlerdir. meşhur high end diye satılan qled, oled tv'lerde bile yüzlerce şikayet ve ürün iadesi var. 10 tane tv satacağına bir iphone satar kafası rahat şekilde karına bakar.
  • muhtemel kendine has priz-fiş kombini çıkartacağından kullanıcılar sinirden bileklerini kesmesin diyedir, hakkımızda hayırlı olandır.
    çıkartsa alırım çünkü kendimden biliyorum.
  • o nişte, yani büyüğünü, yani fiyatın büyüğünü arayanların taleplerinin karşılandığı nişte, tüketicileri tatmin eden firma var, onunla yarışamaz.

(bkz: bang & olufsen)
  • kumandayı almanız için ekstradan göt ister.
  • apple tv gibi üretecek ise lütfen üretmesin, 2 farklı * apple tv kullandım ikisi de rezalet.

wifi sorunları, kendi kendine kapanan app ler, kötü kumanda tasarımı ne ararsan var.

apple ekosisteminde olmasam kesinlikle appletv kullanmazdım.

nvidia shield tv hatta mi box s dahi çok daha iyi.
  • (bkz: eşşeğin aklına karpuz kabuğu getirme) dediğim durumdur. akıllı telefonda fanatiklik boyutunda apple kullanan bir milleti borca sokmaya kimsenin hakkı yoktur.
hesabın var mı? giriş yap