şükela:  tümü | bugün
  • bilenler bilir araç muayenesi her 24 ayda bir kere yapılması zorunlu olan bir uygulama. her seferinde de eksoz emisyon ölçümü ile birlikte o yıla ait ücreti ödemek gerekiyor. bu sene binek otomobil için 281 tl olarak tahsil ediliyor.

şimdi benim muayene sürem 27 temmuzda bitiyordu, o gün gidip yaptırdım ancak plakada delik var diyerek ağır kusurlu çıktı ve 1 ay içinde ücretsiz olarak muayene tekrarına çağırdılar. ben de plakayı değişip bugün tekrar gittim ve muayeneden geçtim.

çıkışta verilen kağıda baktım ve o da ne? yeni tarih 04/08/2020 olarak yazılmış yani ilk muayene değil muayene tekrarını baz almışlar.

bu durumda her muayenede ağır kusur sayılan şeylerden birini ortaya çıkarıp (mesela farların ampülünü söküp girmek) 1 ay sonra yaparsak muayene tarihi de ötelenmiş oluyor. yani 25 ay sonra yapıyoruz. 12 senede 1 muayene cepte kalıyor yani.

donanımhaber ölücüleri bunu nasıl farketmemiş çok şaşkınım.

edit: bazı arkadaşlar ikinci muayene için sıra bekleme vs demişler ama muyane tekrarında farklı bir seriden numara veriliyor ve toplamda 30 dakikada çıktım istasyondan. yakıt gideri için hesap yapılabilir tabi ki.
  • gidip dönerken, sıra beklerken kaybettiğiniz vaktin hiç bir değeri yoksa, kesinlikle çok zekice.
  • muayene istasyonuna ikinci kez giderken harcanan zaman kaybı ve akaryakıt gideri dikkate alındığında pek de sıcak bir fırsat gibi durmuyor.
    donanımhaber ölücüleri bunu hesaba katmışlardır kesin
  • benim gibi 2-3 yılda bir araba yenileyenler için birşey ifade etmeyen formüldür.
  • 12 senede toplamda 6 muayene yaptıracağın için hepi topu 6 ay kar edilecek durum. 1 muayene kar etmek için 48 sene beklemen lazım.
  • sıfır araba alıp 4-5 senede araba değiştirenler için işe yaramayan taktik.