şükela:  tümü | bugün soru sor
 • benzer bir başlık varsa şimdiden kusura bakmayın.
  bosch, siemens, philips gibi markalarla karşılaştırdığımda beni her defasında hayal kırıklığına uğratan markalar üçlüsü. en son örneğim, biraz büyükçe olan tefal marka blenderımı yaklaşık 3 ay önce arçelik marka daha küçük bir modelle değiştirmiştim ve bu sabah hiç de şaşırmadığım şekilde çalışmadı. 90'lı yılların sonu gibi eve uzaktan kumandalı vestel marka bir televizyon almıştık, ne kumandasından ne de tv'sinden hayır göremedik, kaç kez tamire gitti bilemiyorum. aynı dönemde ılıcak'ların gazete kuponlarıyla verdiği 2 adet shov marka tv'nin birisi bu sene anca error vermeye başladı.
  evlenirken aldığım bosch buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi ile philips tv'nin hiçbirinde en küçük bir sorun yok. ama beko elektirik süpürgesi bundan bir sene önce tamire gitti, şarjlı küçük süpürge sizlere ömür vs vs. babamların aldığı beko marka buzdolabının buzluk kısmında sonradan tespit edildiği üzere üretim hatasından çatlak vardı, ama biz anlayıncaya kadar epey bir ter döktük.
  belki hepsi aynı yerde üretiliyor, hiç sanmıyorum ama belki benim şansızlığım, istedikleri kadar başka ülkelere şu kadar ihracat yaptık, şu teknolojiyi geliştirdik desinler, yabancılara daha kaliteli ürünler satmadıkları düşünülürse, ülkemizi kötü temsil etme görevini başarıyla sürdürdüklerini düşünüyorum.
  bu bir illa marka kötüleme yazısı değil sadece sabah sabah, muzunu, sütünü blendır'a koyup, çalıştır düğmesinden cevap alamayarak güne kahvaltısız başlayan sinirli bir adamın sinirli bir serzenişidir.
  onların da sizin de çok umrunuzda değil biliyorum da, bu üçlüden ürün değil, buzdolabının buzluk kısmında bulunan küçük buz kalıplarından bile almama kararım bugün itibariyle perçinlendi.son olarak şunu da unutmamak lazım (bkz: vestel'in ithal telefonlar için vergi talep etmesi)
  edit: bu markalardan elbet güzel ve uzun dönemli sonuç yaşayanlar olmuştur, ben sadece uzun yıllardır, kendimden ve çevremden tecrübe edindiğim şeyleri yazdım. bu benim fikrimdir ve dediğim gibi benim tecrübelerimdir. sonradan aklıma gelen diğer olaylar da eklenince bunun sadece şansızlık olamayacağına kanaat getirdim "git biraz araştır da al amk" diyen arkadaşlara da saygılı olmalarını rica ederim.
  2 yıl sonra editi: evde bir tek bozulmayan beko marka ütümüz kalmıştı. bu markalar haricinde ne varsa hala tıkır tıkır çalışmasına rağmen, bu da bozuldu. haa bu arada yukarıda bir kez tamire gittiğinden bahsettiğim beko elektirik süpürgesi bir kez daha gitti tamire.
 • vestel bu grubun kalitesizlik konusunda lideridir.

  ilk maasimla aldigim vestel diamond'un sesi tam kisilmazdi. sirket bunu hata olarak kabul etmemisti. bir sure sonra kanali seyrederken frekansi kaybetmeye baslamisti. alismamis gotte don durmaz hesabi bu da durduk yerde frekansi kaybediyordu. surekli olarak elde kumanda, dakikada bir kanal ayarliyordum.

  1999'da attigi veezykazigi ise hala efsanedir. ona da baska bir zaman deginirim.

  o gunden beri vestel veya yan markalarindan birsey almam.
 • öncelikle beko ile arçelik aynı marka olup pazarlama isimleri farklıdır. arçelik yaklaşık 10-15 farklı isim ile dünya piyasasında bulunmaktadır ve dünyadaki pazar payı hiçbir şekilde azımsanamayacak boyuttadır, vestel ise türkiye'nin en büyük fabrikalarından bir tanesine sahiptir izmir-manisa civarında. ayrıca evet belki dışarıdan o kadar kaliteli gibi görünmese de, arçelik ve vestel'in ar-ge çalışmalarına yaptığı yatırımları canlı olarak görüp; üretimi, üretim kontrolünü ve diğer bütün fabrika dinamiklerini incelediğinizde aslında yapılan işin çok büyük boyutlarda olduğunu anlayacaksınız ve bu yapılan işe "kalitesiz" deyip geçmek sizin ayıbınız olacaktır.

  ufak hataları olsa da yerli sermayeyi destekleyin, itin götüne sokmayın.
 • arçelik grubu hariç katıldığım kalitesizlik önerisidir.
 • en son kullanalı 10 sene geçti, kesin bu adamlar kendini düzeltmiştir dedim ve vestel inverter aldım bu yaz.

  ne odayı adam akıllı soğutuyor ne de ses yapmama özelliği 1 ayı doldurabildi. aynı boyutta odalara takılmış japon yan sanayi ürünlerin soğutmalarını deneyimleyince öyle moralim bozuluyor ki.

  edit: ulan adam yatırım yapıyor demişsiniz. adam burda izmir'de 8 senelik mühendisine 3500tl para veriyor. yazıktır günahtır.
 • bekoya ilişkin olarak tövbe edilmesi gereken iddia. ulan o kadar kalitesiz olsa avrupa'nın en çok satan beyaz eşya markaları arasında olur mu?

  yurt dışında yaşıyorum ve buzdolabım beko. satan adam da bekodan yana hiçbir şikayet almadıklarını, miele kalitesine çıkamadıktan sonra bosch vs markalara daha fazla para vermenin bir anlamı olmadığını söyledi. üç yıldır tek bir şikayetim yok. *
 • hadi oradan dediğim iddaa.
  ananemlerde 14 senedir çalışan vestel çamaşır makinesi var daha tık demedi.
  parayla yabancı marka propangandası yapmakla kalitesiz olmuyor hiç bir ürün.
 • vestel kullanmadım ama evimizde yaklaşık 20 yıldır arçelik ve beko ürünleri kullanıldığından katılamadığım önerme.

  beko'nun difüzyon serisi diye tanıttığı çamaşır makinelerinden var. hala çatır çatır çalışıyor. sonra büyük versiyonunu eve alıp bunu yazlığa gönderdik. beko buzdolabımız da sanırım benimle yaşıt.
 • bu markaların düzgün olması yada olmaması tamamen şanstır. ya aldığın gibi yüz üstü bırakır seni ya da tam tersi. misal regal var vestelin yan markası. kendisinin bir çamaşır makinesine denk geldik sakız gibi çamaşır yıkadı imrenerek bakarsın. hemen hepsine biçtiğim ortalama ömür 5. fiyat fayda analizi buna göre yapılmalı.