• arka sıradakiler umut'ta gamze ile oktay'ın çocuğu olmuştu ve bunlar boşanmıştı ya da ayrılmışlardı. ibrahim ile oktay gamze'nin öğretmenlik yaptığı okulun civarına bir kafe açmıştı falan böyle bir hikaye vardı, yeni liseliler vardı. sonra bu versiyon tutmayınca birkaç bölümde kaldırdılar. tam dedim "tamam artık kurtulduk bunlardan..." ana bir baktım, ilk kadroyu liseye döndermişler. arka sıradakiler umut versiyonundaki yeni liselilerden birkaçını da yine lise öğrencisi yapmışlar. iki ay önce evli, çocuklu, eşinden ayrılmış bekar bir öğretmen olan gamze hiçbir şey olmamış gibi geçirmiş üstüne lise kıyafetlerini liseye geri dönmüş. dedim: "bu ne lan?!" bunlar zaten arka sıradakiler ilk çekildiğinde en az yirmi beş yaşında insanlardı, şimdi otuz beş yaşında oldular hala lise öğrencisini oynuyor. oğlum o oktay'ın sakallarındaki kıl sayısını elde edebilmek için normal bir lisede okuyan bütün erkeklerin sakal kıllarının toplanması lazım, ne lisesi lan? iki ay önce çoluk çocuğa karışmış, üniversiteden bile mezun olmuş insanlar nasıl liseye döner lan, var mı böyle bir dünya?

konserve misir uyardı, arka sıradakiler umut'un son bölümünde her şeyi oktay'ın gördüğü bir rüya gibi lanse etmişler, ha şimdi böylece daha mı mantıklı oldu, tabii ki hayır.
  • dizinin bence en cok dikat ceken noktasi karakterlerin neredeyse tamaminin mukemmel bir duzgun konusma / ayar verme kapasitesine sahip olmasidir. mesela oktay okula 40 yilda bir ugrar, evden kacar, anasinin babasinin sozunu dinlemez, kavga eder, derslerine calismaz, dizi boyunca tek bir kitap ve gazete okudugunu gormedigim adamdir ama her nasilsa is konusmaya, karsidaki adami lafla dovup got etmeye geldigi zaman sokrates gibi sakimaya baslar. hele ki karsisinda saffet varsa is asik atismasina donusur. zannedersiniz ki 750 yasindaki ak sakalli bilge dedeler tartisiyor, hatta bu heriflerin icine ent ruhu girmis orta dunya meselelerini birakip kari-kiz kavgasina girismisler. lan olum siz lise ogrencisisiniz lan, nasi boyle akici ve duzgun konusabiliyorsunuz. benim bildigim lisede tartismalar genelde sakin ama sinirli konusmalarla baslayip kufur, hakaret ve "o eli indir" cercevesi icerisinde ilerleyip tekme ve tokatla son bulur. her yasin ayri bi guzelligi vardir olum lutfen yasiniza gore davranin.
  • karakterler üniversiteye başladıklarında, adının "amfinin en üst sırasındakiler" olmasını beklediğim dizi.
  • bugün izlediğim bölümünde psikopat eski sevgili kılıklı bir adam iki sevgiliyi öldürüp kendini intihar etti, bir kızın kemoterapiden saçları döküldü, sevgilisi cinayet suçundan hapse girdi, askerde ince hastalığa yakalanan bir genç kevaşe sevgilisiyle haysiyet yoksunu en yakın arkadaşının birlikte olduğunu öğrenince hastalığı baya baya kalın hastalığa çevrildi o da gidici heralde. belki son gücüyle gelip ikisini de katleder. olm manyak mısınız lan!? arka sıralarda adam kalmadı. lisenin diğer tarafa yerleşme oranı %100'e yaklaştı, geleneksel pilav günü yerine mevlid okutup helva dağıtacaklar artık bi son verin bu zulüme!!1
  • geçen sene bu zamanlarda öğretmenlik için uğraşan bendenizi baya baya psikolojik deli yapmıştı bu dizi. zap yaparken denk geldikçe gördüğüm tipler "ulan acaba doğru meslek mi seçtik?" diye sorgulamama sebep olmuştu.

tiplere gel: http://img248.imageshack.us/…83/arkasiradakiler.jpg

döve döve öldürür lan bunlar beni. ruhum onların ruhlarının önünde eğilir, tövbe ister; sakalım da daha gür çıkar.
  • siikik 3. sınıf kalitede fox dizisi . 30 yaşında kafada saç kalmamış adamlar seyirciye 16 yaşinda liseli diye gaktırılırdı. nerdeyse menapoza girmiş adetten kesilmiş hatunlar giyerdi kareli liseli eteklerini liseli kız gibi gosterilirlerdi. orada bi oktay mi ne vardı şuan huzur sokağinda türbanli roldeki kızı sikerdi. ibo vardı sibel adlı orospu kızla sevgili olmuştu, edebiyat hocasi kemal hoca vardı o da otel odasinda ogrencisi sibeli falan sikmişti. bu götünü eski meb bakanı huseyin çelik'e siktirttiğimin dizisi sanki lisede değil kerhanede geçiyodu o onu sikiyodu öteki berikini beriki seni sen beni falan zincirleme gidiyordu amk.
  • diyaloglarıyla öldüren dizi.

zırrr

- alo, oktay önemli bir şey yoksa sonra konuşalım mı?
    - maalesef saffet, önemli
    - önemli bir şey mi oldu?
    - anneni kaybettik.

bu ne la?
  • kameranın çekim alanı içine giren herkesin mütemadiyen acı çektiği dizi.
  • akıllı tv gibi bi şeydir. kanal değiştirirken bir kere yakalanıldı mı bırakılamaz. izledikten sonra hayatınızın en boş 1 saatini geçirmişsinizdir ama bundan garip bir haz alırsınız..

(bkz: ben bugün tespit yaptım)
  • hangi ara saw'a, hostel'e bağladığını anlayamadığım dizidir. hayır zaten izlemiyordum da bu dizi lise dizisi değil miydi ya? geçen gün televizyonda rastladım 20 tane falan genci camları demir parmaklıklı bir otobüse tıkmış adamın biri, sonra denize yuvarlıyor, bir başka yerde kızın biri mayın tarlasında tırsarak birilerinden kaçıyor falan, manyak mısınız lan?
hesabın var mı? giriş yap