şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eski oss/oys $imdiki oss ve hatta osym'nin yaptigi tum sinavlar icin soylenegelen efsane.
  (bkz: $ik)
 • (bkz: ya çıkarsa)
 • össye giren öğrencilerin genel yanılgısı. öğrencilerin kafayı takmaları durumunda sınavlarının alt-üst olmasına neden olacak saçmalık.
 • dershanelerde, ogrencilerin beyinlerinden silinmesi icin bilhassa 4-5 sorunun yanıtını aynı şık olacak şekilde düzenlemelerine neden olan önyargı, sayım.
 • bunun temelinde doğru şıkların belirli bir şekil oluşturması efsanesi yatar. ardarda gelen dört aynı cevap ile estetik bir şekil oluşturulamaz yaklaşımından dolayı göze pek hoş görünmez, rahatsız eder.
 • dersane sınavlarında nasıl olduysa alt sıralarda yer alan ineklerin sıkı sıkıya sarıldığı önerme.
 • soru 1:
  nikki loves rocco filminin erkek basrol oyuncusunun en önemli özelligi nedir?
  a) italyan asıllı olmasi
  b) macar asıllı olmasi
  c) koca yarraklı olmasi
  d) ilk defa bir vivid filminde oynuyor olması

  dogru cevap : (c)

  soru 2:
  jenteal loves rocco filminin erkek basrol oyuncusunun en önemli özelligi nedir?
  a) italyan asıllı olmasi
  b) macar asıllı olmasi
  c) ilk defa bir vivid filminde oynuyor olması
  d) koca yarraklı olmasi

  dogru cevap : (d)

  soru 3:
  jenna loves rocco filminin erkek basrol oyuncusunun en önemli özelligi nedir?
  a) koca yarraklı olmasi
  b) italyan asıllı olmasi
  c) macar asıllı olmasi
  d) ilk defa bir vivid filminde oynuyor olması

  dogru cevap : (a)

  soru 4:
  everybody loves rocco filminin (compilation - uyduruyorsam serefsiz evladiyim ) erkek basrol oyuncusunun en önemli özelligi nedir?
  a) italyan asıllı olmasi
  b) koca yarraklı olmasi
  c) macar asıllı olmasi
  d) ilk defa bir vivid filminde oynuyor olması

  dogru cevap : (b)

  yukaridaki testten de görüldügü üzere ard arda dort sorunun dogru yaniti ayni sik olabiliyormus. hemde bal gibi olabiliyormus.
 • çoktan seçmeli soruların yaşattığı paranoya..
 • aslinda olay $udur; oss'de 180 soru vardir. bu 180'in 90'i sayisal, 90 sozel bildigimiz uzere. ayrica oss'de birbirinden farkli 5 $ik vardir.* $imdi efendim, adamlar oyle bir sistem kurmu$lar ki, nasil izah etsem, bu adamlar bu 180 sorunun tum dogru cevaplarini e$it sayida olmak uzere farkli birer $ikka vermi$ler. yani oss'de 36 a, 36 b, 36 c, 36 d, 36 tane e dogru cevap $ikki olacak. bunlar da sayisal ve sozel olmak uzere kendi icinde ikiye ayrilir. mesela sayisalda 18 a, 18 b, ......, 18 e dogru cevabi vardir. bunlar fen-matematik icinde ayriliyor mu, zannetmemekle birlikte tam bilmiyorum. "bu durum niye boyle yahu" diye soracak olursaniz, cok mantikli ve zekice; oss'ye giren bir adam butun $iklari a yapip ciksa, 0 puan alip oturuyor bu sayede (malum 1 yanli$ 0.25 dogru goturuyor). hepsini a atan amcanin 36 dogrusu ve 144 yanli$i olacagi ve bu yanli$lar tum dogrularini goturecegi icin eline nah gecmi$ oluyor, bildigimiz nah. hal boyle olunca ben derim ki, dersaneniz bu olaya dikkat ediyorsa (benimki ediyor, bir sinavda 2 dakika zamanim artti, sosyali aaa, bbb, ccc... salladim 3'lu 3'lu, 5.5 net fazladan geldi. ve $unu da eklemekte yarar var, bu $ekilde - net yapamazsiniz) sinavin bitimine 15 dakika kala, bolum derslerinizde (sayisal-sozel) kac tane a i$aretlediginizi bir sayin. bu takriben 30 saniyenizi alacak fakat 19 tane a saydiginiz halde sizi biraz tela$a soksa bile dogruya ula$tirabilecek bi taktiktir. of sikicem yeter be. bu kadar.