• sigmund freud'un kıskandığı bir yazar. kendisi de bir tıp doktoru olan ve psikanalizle ilgilenen schintzler'in rüya roman eseri için freud önce şaşkınlığını, sonra kıskançlığını, nihayetinde de hayranlığını dile getirmiş; kendisinin yıllar süren çabalar ve vaka incelemeleri sonucunda eriştiği bulgulara sadece içebakış ve sezgiyle ulaştığı için schintzler'i tebrik etmiştir. hatta freud daha sonraları, aralarındaki benzerliğin boyutlarından çok korktuğunu, bunun kendisinde doppelganger'lık çağrışımları yaptığını, bu sebeple de schintzler'le yüzleşmekten kaçındığını belirtmiştir.

stanley kubrick'in eyes wide shut adlı filmine konu ettiği traumnovelle adlı schintzler kitabını türkçeye çeviren kişiyse genç osman yavaş'tır. bu kişinin tibet ağırtan'dan sonraki mavi sakal solisti genç osman yavaş olup olmadığını, robert frost'un the road not taken'ından etkilenmiş iki yol şarkısını söyleyip söylemediğini cidden merak ediyorum.
  • bir nevi etki alanı
  • arthur schnitzler: “şehitlik her zaman şiddetin kanıtı olmuştur, asla inancın doğruluğunun değil.”
  • eyes wide shut filminin uyarlandığı traumnovelle romanını yazan yazar.

spaziergang (yürüyüş) eserinde şöyle anlamlı bir sözü bulunur:
    "şayet ruh hallerinin ortaya çıkmasını istiyorsak, duyguların ve düşüncelerin bir ölçüde yorgun olması gerekir. gerçekten de her zaman uyanık olsaydık ya da tüm duyuların her şeyi algılayabildiği ideal bir uyanıklık haline ulaşsaydık, o zaman şeylerin farklılığının üzerini kaplayan ve dolayısıyla ruh hallerimizin tonlarını yaratan örtü ortadan kaybolurdu."
  • asil mesleginin doktor olmasi eserlerinin icerikleri icin önem tasiyan viyanali yazar. böylece insanlarin ruh haline / sagligina / hastaligina merak sarmistir, arkadasi sigmund freudla bilinc alti kavramini arastirmaya baslamistir ve kitaplarinda / oyunlarinda konu olarak islemistir.

1900 senesinde yayinlanan 'leutnant gustl' alman edebiyati icin bir ilktir, kitap tamamen 'inner monologue' seklinde yazilmistir. ayni sekilde 'reigen' de (bkz: la ronde) önemli bir eserdir - ama yayinlandigi dönem* fazla cinsellik icerdigi gerekcesiyle sansüre ugramistir - halbuki formal olarak 'mükemmel' bir oyundur.

kanimca sikicidir arthur schnitzler'in yazdiklari, halbuki 100 yil önce yasasaydim nasil heyecan verirdi bana onlari okumak, kim bilir*.
  • surekli kari$tirilmaktan dolayi kendi kimligini ispatlamaya cali$tigi mein kampf isminde de bir kitabi vardir..
  • itftt nin bu yıl oynadigi oyunun avusturyali yazari
  • ayni zamanda eyes wide shut in asıl metni olan "a dream night" adli romanin yazari
  • tedavi yerine yaratıcılığın fizyolojisini ve patolojisini kağıt üzerne kelimelerle dökmeyi tercih etmiştir. ernst machın hislerin analizi de aynı yıllara rastlamaktaydı ama scnitzler'i tercihi tıp yerine edebiyat olmuştur. o bir konversation ustasıdır. cümlelerin başlarına getirdiği zarflarla anlatım temposunu yavaşlatıp hızlandırmaktadır
  • en önemli eseri la ronde olan viyanalı musevi oyun yazarı.
hesabın var mı? giriş yap