• yuvarlaklardan feyiz alarak dairesel bir hayat anlayışı getiren felozof. filozofisi geliştirilemeden günümüze değin gelmiş. sonra ortaya bbg felozof eray çıkmış ve akışı sonsuza dek değiştirmiştir.
  • "akıllı adam her şeyden evvel ıstıraptan ve tacizden [harici sıkıntıdan] azâde olmak için çabalayacak, sessizliği ve boş vakti, dolayısıyla mümkün olan en az sayıda beklenmedik ve tehlikeli karşılaşma ile birlikte sakin, mütevazı bir hayatı arayacaktır; ve böylelikle sözüm ona hemcinsleriyle çok az bir ortak tecrübeyi paylaştıktan sonra, münzeviyane bir hayatı tercih edecektir, hatta eğer büyük bir ruha sahipse büsbütün yalnızlığı seçecektir. çünkü bir insan ne kadar kendi kendisine yeterse, başka insanlara o denli daha az gereksinim duyacaktır—haddizatında başka insanlar da ona o kadar az tahammül edebilecektir. yüksek bir zihin düzeyinin bir insanı toplum dışına itebilmesinin nedeni budur. doğrudur, eğer zihnin niteliği nicelikle telafi edilebilseydi, bu insanların büyük dünyasında bile yaşama zahmetine değerdi; fakat şükür ki yüz tane ahmak bir araya gelse bir tane akıllı adam etmez."
  • 72 saati, ambulans şoförüyle bir ambulansın içinde geçirmek zorunda kalmam vesilesiyle tanıştığım adamdır. ilk saatler geçer dedim sonra uyumakta buldum çareyi olmadı çıkardım çantamdan açtım kitabını okudum. her cümlenin altını çizdim notlar aldım vs ikinci günün sonuna doğru böyle bi derin bi filozof gibi hissetmeye başladım kendimi. tam bu esnada bizim şoför yanımıza park etmiş ambulanstaki şoföre döndü ve ağzından şu cümleler döküldü : " hacı bu uçaklar nassı uçuyo, o motoru bu ambulansa taksalar bu da öyle uçar mı" ..tanrım dedim ne işim var benim burda, gerçeklik algım altüst oldu. ben, buraya ait değildim, kafamdan neler geçiyordu yanımdakiler neler söylüyordu.. neyse aradın yıllar geçti şimdi tekrar düşününce şunu soruyorum kendime; "o motoru o ambulansa taksalar ambulans ta uçar mıydı o uçak gibi".
  • "eğer dalaverecilerin oyuncağı ve soytarıların maskarası olmak istemiyorsak, ilk kural içine kapanık ve ulaşılmaz olmaktır."
  • bekarlık sultanlıktır demiştir. insanı evlendirtmez de bu adam.
    (bkz: #10413646)
  • "individuality is a far more important thing than nationality,and in any given man deserves a thousand-fold more consideration.and since you cannot speak of national character without referring to large numbers of people, it is impossible to be both loud in your praises and honest.national character is only another name for the particular form which the littleness,perversity and baseness of mankind take in every country. if we become disgusted with one, we praise another, until we get disgusted with this one too. every nation mocks at other nations, and they are all right."

zöge:sevgili milliyetci, dini butun sozlukculerin hosuna gitmemis anlasilan.
  • "aşık olan herkes sonunda zevke ulaştıktan sonra olağandışı bir düş kırıklığı yaşayacaktır; ve bu kadar büyük bir özlemle arzuladığı şeyin diğer cinsel tatminlerden daha fazla bir şeye neden olmadığını görüp şaşkına dönecek, böylece kendisini bu ilişkiden fazla yararlanmış olarak görmeyecektir."
  • nietzsche'nin kendisinden esinlendiği söylenir...

-ki ben kabul etmem.-

zirâ kendisi varoluşa bu kadar kafayı takıp, anlamsız bulurken; hem delirmemiş, hem de ecelini beklemiştir.
hesabın var mı? giriş yap