şükela:  tümü | bugün
 • bizi öldürüp öldürüp dirilten aşkın, yaşam iradesine bağlı olarak gelecek nesli yaratmaktan ibaret bir tezgah olduğunu varsayan schopenhauer'ın kaleminden şunlar da dökülmüş:

  "bir zamanlar eğitimli bir türk genci bana şunları söylemişti: 'biz, kadınları tohumun ekildiği toprak olarak görürüz yalnızca. bu yüzden onun dininin bizim için bir önemi yoktur. din değiştirmesini istemeksizin bir hıristiyan ile de evlenebiliriz.' ona dervişlerin evlenip evlenemediğini sordum, şu cevabı verdi: 'elbette evlenirler, peygamber evlenmişti ve onlar ondan daha kutsal olduklarını umut (iddia) edemezler."

  peygamber evlenmeseydi vah hallerine.
 • ------------------------------------------
  "...felsefem ne övüldü ne de izleyici buldu. tersine o genelde bile bile görmezden gelindi, bastırıldı, olanaklı olduğunda da boğuldu...kimse beni görmesin doğal savlarım yetki kazanmasın diye havadan, ışıktan uzak tutuldum." schopenhauer, 1851, parerga ile parolipomena, biblos, syf:186.
  -------------------------------------------

  "schopenhauer'un çoğu felsefe dışından olmak üzere ünlü ya da ünlenmek üzere olan insanlar üzerinde alışılmadık nitelikte ve ölçüde etkisi oldu. besteci richard wagner, pek çok insanın en büyük operası kabul ettiği tristan und isolde'yi kısmen schopenhauer'un yazılarını okuduktan sonra, ona bir yanıt olarak yazdığını söyledi. sigmund freud psikoanalitik kuramın köşe taşı olan baskı çözümlemesinin, kendisinden önce schopenhauer tarafından açıklandığını kabul etti. schopenhauer'un adı sigmun freud'un ardılı olan jung'un eserlerinde de sık sık geçti. rus romancıların şahı tolstoy ve turgenyev, büyük fransız yazarlar proust ve zola, alman romancıların belki de en büyüğü thomas mann ve ingilizcede hardy ve conrad, hepsi de kitaplarını besleyen ana damarın schopenhauer olduğunu söylediler. schopenhauer bu romancıların bazı eserlerinde örneğin tolstoy'un anna karenina'sında (1877) ve hardy'nin tess of the d'urbervilles'inde (1891) bizzat geçmektedir. en iyi öykü yazarlarından, guy de maupassant, antov çehov, somerset maugnam ve jorge luis borges'de de aynı etkiyi görmek mümkündür. schopenhauer'un yaratıcı yazarlar üzerindeki bu olağanüstü etkisi 20. yüzyılda da devam edecektir. çehov'un oyunlarında schopenhauer'un adı birçok kez geçer. çehov'dan sonra bernard shaw'un, luigi prandello'nun ve samuel beckett'in oyunlarında da schopenhauer'in etkisi görülür. hatta reiner maria rilke ve t. s. eliot gibi 20. yüzyılın en büyük şairlerinde de schopenhauer'un rüzgarı hissedilir.

  en azından hakkında benzer şeyler söylenebilecek locke'tan beridir böyle bir filozof yoktur. sanat ve sanatçılar üzerindeki etkisi çok büyük olan marx'ın bile eserlerini etkilediği yazarlar arasında bu denli çok sayıda bu denli büyük yıldız yoktur. tabi filozoflar da bu etkiyi hissetti. 19. yüzyılın seçkin filozofu nietzsche, schopenhauer'u okumanın onu bir filozof yaptığını söyledi ve 1874 yılında eğitimci olarak schopenhauer adında bir kitap yazdı. 20. yüzyılın ilk yarısında da wittgenstein schopenhauer'u başlangıç noktası alarak felsefe yapmaya başladı, schopenhauer'un karl popper üzerinde de yaratıcı etkisi oldu."

  metnin kaynağı: felsefenin öyküsü, bryan magee.

  gdansk (danzig)'deki doğduğu ev:
  küçükken:
  1805 ile 1807 yılları arasında hamburg'daki kaldığı ev:
  27 yaşındayken:
  58 yaşındayken:
  ölmeden bir yıl önce:
  frankfurt hauptfriedhof'deki mezarı:
  frankfurt'taki büstü:
  alman karikatürist wilhelm busch (1832 – 1908)'un schopenhauer ve köpeğini çizdiği bir karikatür:

  etkilediği insanlar:

  albert einstein · sigmund freud · leo tolstoy · jean-paul sartre · richard wagner · friedrich nietzsche · samuel beckett · carl jung · knut hamsun · thomas hardy · hermann hesse · thomas mann · marcel proust · karl popper · erwin schrödinger · ludwig wittgenstein · max beckmann · julius bahnsen · jorge luis borges · luitzen egbertus jan brouwer · jacob burckhardt · joseph campbell · d. h. lawrence · clarence darrow · mihai eminescu · john n. gray · johannes itten · robinson jeffers · karl kraus · jules laforgue · suzanne langer · thomas ligotti · guy de maupassant · maurice maeterlinck · philipp mainländer · ettore majorana · joaquim maria machado de assis · stéphane mallarmé · michel houellebecq · karl robert eduard von hartmann · max horkheimer · joris karl huysmans · gilbert ryle · george santayana · italo svevo · ivan turgenev · dylan thomas · leon trotsky · hans vaihinger · swami vivekananda · otto weininger · peter wessel zapffe · leopold ziegler · tao lin ·

  yukarıdaki bilgilerin kaynağı: http://en.wikipedia.org/wiki/arthur_schopenhauer

  (bkz: arthur schopenhauer/@air canada)
 • iyi ki zengin doğmuş, iyi ki çalışmak zorunda kalarak kendisini az ya da çok köleleştirmemiş düşünürdür. ya da düşünür değildir belki de, çünkü biz düşündüğümüzü iddia ediyorsak, bu bilge adamın yaptığı eyleme ne denileceği tartışılmalıdır.

  günümüzün hiçbir şeyden mutlu olmayan tüketim delisi insanına ise yıllar öncesinden şu öğüdü veriyor büyük bilge:

  --- spoiler ---
  mutlu bir hayat olanaksızdır, insanın başarabileceği en iyi şey kahramanca bir hayattır.
  --- spoiler ---
 • schopenheuer, “yaşam arzusu”na özel vurgu yapan filozoflardan biridir. ona göre bu arzu-irade her şeyden daha temeldir. schopenheuer, intiharın bile “yaşam arzusunun-iradesinin” bir reddi olmadığını, reddedilenin sadece acı çekmek ve yaşamın şartları olduğunu söyler. (bkz: the world as will and representation)
 • kadın düşmanı olmadığını çok zaman sonra öğrendiğim zeus'un soyundan gelen yüce insan.
 • realist olmayan okurların uzak durması gereken filozof. öylesine saf ve gerçekçi incelemeler yapar ki, sizi kutunuzdan çıkarmaya zorlar.aslında tüm insanlığın özelliklerini yansıtır ve bunu öylesine sade bir dille yapar ki,bazı kişisel ve toplumsal problemlere cevaplar bulmamız zor değildir. ama bazılarımız bunu ilk etapta kaldıramayabilir.özellikle de peşimizmle arasına mesafe koyanlar okuyamaz,okumaz.
 • pek sevmesem de, bugün mantıklı bi cümlesiyle karşılaştım:

  ''insanları tanıdığımdan beri hayvanları severim.''
 • 22 şubat 1788-21 eylül 1860 yılları arasında yaşamış alman filozof. kant'ın en çok değer verdiği öğrencilerindendir. ahlak ve tanrı kavramlarını redder, insanın gerçeğe aldığı dış dünyasının sadece bir tasarım olacağını betimler. hakkında okunması gereken kitapların başında gelen "yaşam bilgeliği üzerine aforizmalar" tam bir baş yapıt olarak nitelendirilebilir. eserde yalnızlık kavramını oldukça farklı bir açıdan kaleme almıştır.
 • bir kısım seçmeler;

  * ''insanlar, bağışlandıklarında arsızlaşan, bu yüzden onlara yumuşak ve sevecen davranılamayan çocuklara benzerler. bir dostun ödünç alma isteğini reddetmekle o kişiyi yitirmeyiz ama ödünç istediği şeyi ona vermekle onu çok kolayca yitirebiliriz. bunun gibi bir dosta karşı gururlu ve onu biraz ihmal edici bir biçimde davranarak onu yitirmeyiz ama ona karşı çok fazla dostça ve kibar davranırsak onu yitiririz; çünkü bu davranışımız onu küstah ve katlanılmaz kılacaktır.''

  * “insanın içinde ne kadar çok şey varsa, başkalarından o kadar az şey ister.”
 • 'mutluluk, sonsuz değildir.''

  insan başta hiç mutlu değildir; ama bütün hayatını kendisini mutlu edeceğini sandığı bir şeyin peşinde çabalayarak geçirir; nadiren amacına ulaşır, ulaştığında da yalnızca düşkırıklığıyla karşılaşır. sonunda bir enkaz gibidir ve limana direkleri ve donanımları yok olmuş bir şekilde gelir. ondan sonra da mutluluk ya da mutsuzluk aynıdır. çünkü hayatı içinde bulunduğu her dakika yok olan andan fazlası değildir ve şimdi de sona ermektedir.