• son günlerde arabayı olmadık köşelere çekip kaputa uzanıp bu şarkıyı dinliyorum.
    zamanın derin bir anlamı var ama geçici, tıpkı kendi hayatlarımız gibi. sadece sonsuzluk zamansız ve gökyüzüne arvo besteleri bile bakmak sonsuzluğa bakmak gibi hissettiriyor.
  • 10 küsur yıldır dinliyorum. radyolarda "cantus in memoriam benjamin britten" denk gelmişti o şekilde duydum adını. sonra mp3 devrimi internet derken tüm eserlerine ulaşmak mümkün oldu. tabula rasa (ludus ve silentium) binlerce defa dinledim. daha da minimalist olmasına rağmen für alina ile devam ettim obsesif dinleme maratonuna, öyle ki, bu bahsettiğim cantus'u kalabalık ve ağdalı buluyorum part standardlarında artık. 2016 yazında philharmonie de pariste eserleri icra edildi, tesadüfen iki gün o şehirde olacağım iki günden birine denk geldi, konsere bavulla gittim, oradan havaalanına.. talihliymişim o derece ucu ucuna denk geldi. arvo part üstad da geldi konsere, tam bir pir-i fani modunda çıktı bizleri selamladı, uzaktan gördük de kendisini. böylece gerçekten sevdiğimiz tanıdığımız bir besteci için de klasik müzik konserine gitmiş oldum sayesinde.

bazen de ben bu kadar sevdiğime, bu kadar takıldığıma göre (müzik eğitimim ortaokul falan düzeyinde) herhalde, o kadar da önemli bir sanatçı değil, bizim gibi halktan adamların kulağına hoş geliyor diyorum... ama sanmam ki bundan dolayı ölene kadar bunu dinlemeye devam etmeyeyim..
  • dahi olduğuna - ki gerçekten öyledir - vaktiyle bana "tam bir pisliksin" dediğinde kani olduğum sözlük yazarı. an itibarıyla o aklın bir kısmı uçmuş durumda muhtemelen ama kalanı hepimize yeter.
  • 84. doğum günü kutlanan estonyalı muhteşem kompozitör. adnan saygun'da dinlemiştim bu eserini nice yıllara.
  • bana hayranlığını nasıl ifade edeceğini bilemeyen yazar kişisi. bi sever bi sever, yere göğe koyamaz! mesela en son şöyle dedi:

“yalnız adam (beyimden bahsediyor) girit göçmeni falansa [...] genelde uzun boylu, doğa sever, maceracı ve süper kafa insanlar olur.

ne oldu da yani nasıl desem işte... sen... çok mu büyük günah işlemiş ne yapmış? kuran mı yırtmış?”
  • burnuma rağmen* beni sevebilecek kadar yüce gönüllü yazar kişisi.
    kalbimin izmir köşesi.
  • bu günlerde sıkça dinlediğim salve regina bestesinin yaratıcısı. muhteşem...

... öyleyse çevir sen de ey iyiliksever koruyucumuz
    bağışlama dolu gözlerini bize
    ve bu sürgün bittikten sonra
    rahminin meyvesini, isa’yı göster hepimize
    ey bağışlayıcı, ey sevgili, ey tatlı meryem ana …
  • 1990 sonrası olarak ifade edilen modern dönemin 21'inci yüzyıldaki en önemli besteci kişisi.
    müzik nedir ve nasıl icra edilir'i görmeleri için demet akalın, hande yener vs. bilumum şarkıcılarımız ile tanıştırılması gereken kişidir. belki müziği bırakırlar da bizler de rahat ederiz biraz.
  • geçen sene bu zamanlar sayesinde arturo sandoval'ın iş sanat'a geldiğini sözlükten öğrendiğim yazar. koşa koşa bilet aldım, son gün dedim ki ya tanışabilir miyiz acaba, ama çaylaklardan mesaj kabul etmiyormuş, canı sağ olsun.
  • veera saar'ın romanından uyarlanan , büyük usta leida laius'un yönetmenliğini yaptığı ukuaru isimli filmin müziklerini yapan müzik dehası... ne zaman bir yerde onun müziğiyle çarpışsam aklıma jüri jarvet'in muhteşem oyunculuğu gelir , o gelince lenfilm stüdyosunun birbirinden harika filmleri de sıraya girer , ipin ucunu kaçırırsam kendimi smolensk'in kent meydanında anna pavlova'yı reddederken bulurum... bu işin sonu serbsky enstitüsüne kadar varır...
hesabın var mı? giriş yap