69 entry daha
  • kanser yapıcı bir madde. kanserojen etkisi, gözle görülemeyecek kadar küçük mikroskobik asbest lifçiklerinin havadan solunmasıyla ve akciğerde fazla birikim yapmasıyla başlar. akciğer bunları temizleyemez çünkü asbest genel olarak aşırı dayanıklı bir maddedir ve zamanla asbestosise ya da akciğer zarı veya akciğer kanserine neden olabilir. durum şu ki "zamanla" derken epey uzun bir zaman. yani yok efendim "ben birkaç ay asbestli yerde kaldım, soludum amanın kanser olucam" değil. çünkü asbest lifçikleri zaten doğal olarak havada az miktarda bulunur ve hepimiz bunları soluruz. bunun kansere dönüşebilmesi için hem miktar olarak aşırı solunması lazım hem de çok uzun bir süre boyunca solunması lazım. şöyle ki asbestin kansere neden olması için en az 10 yıl boyunca her gün yoğun olarak asbest içeren yerlerde çalışılması lazım. asbestli maddeler durup dururken de kanser yapmazlar örneğin kendi halinde uzun süre hareketsiz duran asbestli duvar kağıtları ya da asbest tavan delinmediyse, yırtılmadıysa, ya da elinize bıçak alıp onları parçalamazsanız büyük oranda tehlikesizdiler ancak bunları yırtıp kırmaya başlarsanız ya da sökmeye uğraşırsanız işte asıl tehlike o zaman başlar çünkü lifçikler havaya karışır.

özet olarak, evet asbest tehlikeli kansere neden olan bir maddedir ama asbeste direkt maruz bırakan bir işte çalışmıyorsanız veya sadece birkaç yıl çalıştıysanız / çalışacaksanız evhama paniğe kapılmaya da gerek yok.
50 entry daha
hesabın var mı? giriş yap