şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aşı önemlidir, koruyucudur. yapmayın etmeyin, el kadar sabilerin günahına girmeyin. benimde bir evladım var ve aşı tarihleri geçecek diye aklım şaşıyor.
 • canan karatay diye bilimden uzak bir doktor çıkıyor ve ortaya bir şey atıyor. ne istatistiki veri ne tıbbi bir kaynak var. aynı şekilde şu fi çi pi nin yazarı hanımın yazdığı aeden diye ütopik bir kitap var yine orada aynı konudan asılsız iddalarla bahsediliyor gösterdiği kaynak ise bir websitesi. demem o ki gerçekten "bence" lerle yaşıyoruz. desteksiz sıkmakta üstümüze yok bir olay görüyoruz ve onu genellemeye bayılıyoruz.
 • yalnız ciddi ciddi 2018 yılında aşı yaptırmanın sağlıksız, israil oyunu falan olduğunu söyleyenler var ya.

  böylelerinin ellerini nazikçe tutun, ağzınızı kulağına yaklaştırın ve şunu söyleyin;

  -bir tek sen akıllısın değil mi amk evlâdı?

  edit: biraz daha ağır bir küfürle değiştirdim.
 • aşı yaptırmayan yobazlar yüzünden hem kendi çocukları hem başkalarının çocuklarının zarar görmesi durumudur.

  türkiye'de sağlık sistemini sonuna kadar eleştirebilirim fakat aşı olayında gerçekten sistem çok düzgün işliyor. sağlık ocakları size randevu veriyor ve aşı taze şekilde o gün ilgili sağlık ocağına getiriliyor. randevu günü gitmediğiniz de hemşire bir sorun olup olmadığını sormak için sizi telefonla bile arıyor.

  aşılarının %100 olmasa bile koruyucu özelliği tartışılamaz. yarın bir gün aşısız çocuk okula başladığında kaba kulak, su çiçeği, kızamık gibi hastalık geçirdiğinde diğer aşılı çocuklarında etkilenme olasılığı maalesef var. sonra bu aşısız çocuğun ailesi yaldır yaldır hastaneye koşup bizim çocuğa kimse bakmeyi diye ortalığı velvele verir ama son pişmanlık fayda etmez.

  o yüzden aşı yaptırmayan aile cahildir, yobazdır, çocuklarının katili bile olabilir.
 • bebek ve çocuk ölümleri aşı ile aşılmıştır. aşı yaptırmadık bak hasta olmadı diyorsun belki ama yarın mikrop ile karşılaştığında çocuğun için çok geç olur.

  tanım : bir ebeveyn olarak beni ürküten tablo.
 • ey halkım babalarımıza dedelerimize bize ne süt tozları ne mısır şurupları ne margarinler yedirdiler. mis gibi diye diye yedirdiler.
  kimseye güvenmeyin. araştırın. en ufak ihtimali bile araştırın.
  bebek doktorunun sponsoru gdo lu kimyasal dolu aptamil. bu adama güvenir miyim ben? hepsi satılık.
 • yukarılarda bulunan bazı dangozlara ve daha sonra aşağıya gelecek olan diğer dangozlara soruyorum:

  doktorlar, ilaç endüstrisi vb. bu işten deli gibi para kazanmak için çocukları aşıyla zehirliyor diyorsunuz ya, bu amına koduğumun komünist sovyetler birliğinde ve çinde neden aşı üretimi ve uygulaması yapılıyor? hadi çin son zamanlarda bozdu kapitalist oldu diyelim, onyıllar boyunca sağlığın tamamen ücretsiz olduğu, ilaçların kar amacıyla üretilmediği, zaten kapitalist sistemin tamamen dışında olan sovyetlerde neden çocuklar bol bol aşılandılar?

  bu kadar bilimadamı salak mıydı da aşıların zararını anlamadılar? emin olun aşıların bir zararı olsaydı, kapitalizme karşı oldukları için aşı karşıtı duruş sergileyenler ilk bu adamlar olurlardı.

  rabbim madem yaratıyorsun, bir de akıl mantık vereydin ya. eyyy evrim, hani sadece en akıllı ve güçlü olanlar hayatta kalıyordu?
 • bu embesil ebeveynleri vakti zamanında aşılamasalardı şimdi bir kısmından kurtulmuş olacaktık.
 • ebru oğuzhan yeter: aşı'mız ve aşımız !!

  bill gates, konferanslarında şöyle diyor;

  ''en başta önümüzde duran konu, insan nüfusu. halen dünyada 6.8 milyar insan yaşıyor.yakında 9 milyara ulaşacaklar. eğer bizler sağlık hizmetleri ve reprodüksiyon (tüp bebek) alanlarında gayretlerimizi bu yeni aşılarla, gerçekten arttırırsak, bu sayıları yüze 10 ila 15 düşürebiliriz.''

  yani nüfus artışının aşı ile engelleneceğini söylüyor.

  bizler aşının hayat kurtardığına inanıp, doğar doğmaz hangi aşı dayatılıyorsa yaptırıyoruz. yetişkin çağına gelene kadar bir bebeğe çok sayıda aşı yapılıyor. yetmedi, grip aşısı, kuş gribi, domuz gribi, diye değişebiliyor (diğer yeni aşılar da ekleniyor).

  aslında, dünya nüfusunun artmasıyla dünya kaynaklarının yetersiz olacağı korkusuyla kendilerini ''ari ırk'' olarak görenlerin diğer toplumlar üzerinde ki nüfus azaltma ve belli ırkları yok etme politikalarını içeren bir plan bu.

  aşılar yoluyla kısırlaştırmanın bir programı.

  sömürerek, açlığa ve yokluğa, hastalığa mahkum ettikleri afrika günden güne yok oluyor.

  küresel güçler nüfus planlaması için aşı üretirken, nesilleri yok etmeyi, suyu, tohumu, toprağı da kendi kontrolüne almayı ihmal etmiyor.

  gdo'lu besinler ve kısır tohumlar da bu planın bir parçası..

  amaç yerli tohumu yok etmek, kırsalda üretim yapılmasını engellemek ve tohumdan, gübreye tamamen dışa bağımlı hale getirmek.

  bunların tamamı aynı merkezden kontrol ediliyor.

  aşıyı satıp para kazanırken, çeşitli hastalıkları da çok kolay yayabilecek sistemi önceden kurmuşlar.

  insanları kısırlaştırıp nüfus planlamasını sağlayarak, kendi geleceklerini, konforlu yaşam standartlarını sağlamayı planlıyorlar.

  hastalıklı tohumlarla, hasta toplumlar yaratıp, hastalıkların ilaçlarını, aşılarını da aynı yoldan satarak, içeride ki işbirlikçilerle sağlık sektöründe de zincirler oluşturuyorlar.

  son teknoloji ile kurulan şehir hastaneleri ne yazık ki, yeni doğan bebekler başta olmak üzere her yaştan''müşterileriyle'' dolu.. .

  araştırmacı yazar, erhan ünal ''ekmek biterken'' kitabında, akıllarda deli sorular bırakacak bilgiler veriyor.

  diyor ki; '' dünyadaki insanların çok büyük bir bölümü aşı ve aşılanma konusunda, iyi niyet ve olumlu beklentilerin şekillendirdiği bir bakış açısına sahip. insanları kişisel bilgi ve tecrübe dağarcıklarında aşılar üzerine hiçbir olumsuz bilgi olmadığından şüphelenecek sebep de göremiyorlar.

  bu kitlesel olumlu tutumu kullanmak isteyen küresel oligarşi ve onun etrafında toplanmış olan sözde ''elit'' kurmayları, insanlığı bu hiçbir tehlike kokusu almadığı korumasız tarafından vurmanın kolay olacağının bilincindeler ve bu yönde ciddi çalışmalar var. bu nedenle sadece uyarı maksadıyla fazla ayrıntılarına girmediğim aşılar konusuna girdim ve okurlarımın biraz meraklanarak aşılar konusunu irdelemeye başlayacaklarını umuyorum''

  sorgulayalım !!

  bize dayatılan aşıları, verilen tedavileri, yediğimiz ekmeği, aldığımız domatesi, içtiğimiz suyu her şeyi sorgulayalım.

  unutmayalım ki, sağlığımız için aşı'mızla, geleceğimiz için ise ekmeğimizle, aşımızla dışa bağımlıyız...