şükela:  tümü | bugün
  • asatru inancindaki tanrilar klanina verilen isim..
  • ihlara vadisinde merdivenlerde soluklanirken, "vidi vidi, burasi 500-600 yillik vardir di mi?" diye kocasina/sevgilisine soran hatunun, adamdan "ne 500 yili, ne 600 yili kizim!!!! asir asir!!!" seklinde cevap aldigini gormemle, ulan bi tanesi kac yil ediyodu diye tereddute dustugum zaman birimi.
  • geçmemiş gibi bir yüzyıl...
  • (bkz: yeni asir)
  • türkiyede spora ilk kez yer veren gazetenin adı.
  • pek bilinmese de çok güzel bi erkek ismi. çok sevdiğim bi arkadaşımın ismidir. selamlar olsun burdan kerataya.
  • uzak kızılötesi bandında algılama yapan, 288x4 odak düzlemli dizin detektörlü bir termal görüntüleme cihazı. hem gündüz hem gece şartlarında tehdit oluşturan unsurların kolaylıkla teşhis edilmesini sağlar. harici kontrol/görüntüleme birimi üzerinden kontrol edilebilmekte ve kameranın görüntüsü bu birim üzerinde sergilenebilmektedir.
  • bir asır yetecek su lazım bana;
    her gün döksem közüme
    ancak sönerim;
    yüz yıl sürmese de
    nefesim.
    saçlarını yıkayabilirdim.
    ellerini, ayaklarının şirin
    parmaklarını,
    akşamdan kalan
    bulaşıkları,
    kahvenin illa ki
    bir gün lekesini vereceği
    çeyizlik dantellerini,
    tezgahın üstünü,
    gözlerim gibi
    güzelliğini saklayan
    perdeleri yıkayabilir,
    sıcak bir günde
    çiçeklerini, domateslerini
    sulayabilirdim bir asırlık suyla.
    yağmur olup kirimizi,
    pasımızı atabilirdim
    gökkuşağına.
    bir asır
    yine
    yetmezdi
    de
    en azından
    susuzluk
    dert
    olmazdı.
    ah sen,
  • [(...) cennetin yedi büyük katmanı vardır ve her birinin yedi tane daha küçük katmanı vardır. bütün katmanlar döner ve bu harekete siecle (seaculum). gökyüzündeki siecle'ler dünyadaki asırların prototipidir. şaire rehberlik eden melek şöyle açıklar: "kutsal kilise dualarını in saecula saeculorum (sonsuza dek) ile sonlandırdığında aklında olan dünyevi zaman değil ebediyettir". aynı zamanda siecle'ler kutsanmışların yaşadığı yuvarlak bölgelerdir.] carl gustav jung - rüyalar

(bkz: çağ), zaman/@ibisile
    (bkz: seaculum obscurum), karanlık çağ
    (bkz: yeni asır)