• aşk-ı memnu 72. bölüm ışığında bülent karakter analizi

dizinin en insan ve tek masum karakteri. kimsenin dedikodusunu yapmamış, kimsenin kuyusunu kazmamış, kendisiyle dalga geçen karşı basket takımındaki çocuklara bile son saldırıya kadar prim vermeyen tatlı bülent.

öncelikle lise edebiyat öğretmenim, bülent isminin bu romanla birlikte isimleştiğinden bahsetmişti. ondan önce isim olarak kullanılmıyormuş.

sen kalk, onca entrika içinde, özel ders, dersane olmadan, sadece matmazelle galatasaray lisesini kazan, ablanın lise mezunu şekilde evlenecek olması baban tarafından daha kayda değer bulunsun. bir de baban holding sahibi falan. allahtan hala işin ucundan tutuyor, yoksa o holding de 6 ayda batmıştı.

eve geldiğinde bihter'i kucaklayan tek kişi (adnan da dahil), ona anne diyecek kadar yakın bulan. bihter de bülent'i seviyor, o yüzden bu apar topar yurtdışına gönderme işinin matmazel kaynaklı olduğunu düşünüyorum. kadın gaslighting, kaale alınmama, annesi ve beşir tarafından tehdit edilme falan derken gerçekten delirdi. matmazeli de göndermenin yolu bülent'i göndermekti aslında. bülent biraz zayi oldu arada.

ama adnan'a gönderme nedenlerini sıralarken de haklı. bilmem kaç senedir üniversiteyi bitiremeyen, tek başarısı kadın tavlamak olan behlül, lise mezunu hayatta tek gayesi behlül'le evlenmek olan nihal, hayatları sadece yalı olduğu için dedikodudan başka bir şey yapmayan mutfak halkı mı örnek olacak bülent'e yoksa onu her fırsatta refüze eden babası mı? basket maçına bile dandik sebeplerden gitmeyi tercih etmiyor. yavrumun dizideki görevi x geldi y geldi diye koşturmak, o kadar ilgiye aç ve muhtaç.

bunun üzerine tabii cici anneannesinin kendi için "bülent'i postalıyorsun" lafını duymak çocuğuma çok koydu. o ergenliğinde bile aşırı bir tepki vermedi. yine de vakur durdu. aslında bihter bülent'i değil matmazeli postalamak istiyordu, hatası annesine "ne demek o canım, ne postalaması" dememek oldu. daha sonra nihal-behlül gerginliğinde bile kendini çok iyi ifade etti ablasına (nihal'in tek iyi karakter özelliği iyi bir abla olması, diğer her şeyi falso). ve bihter'e patlaması. onda bile yine iyiydi, hepimiz ergen olduk, hangimiz patlamayı bu kadar minik yaşamışızıdır?

ve her şeye rağmen gitti özür diledi.

merak ettiğim özür dilemeyi kimden öğrendi acaba? babası değil, o haksızlığında bile özür harici destanlar yazıyor (bkz: #129777615); ablası değil, o burnukalkıklıkla özür kelimesi zaten lügatında yok; behlül olabilir ama o da sadece kızları etkilemek kandırmak için olabilir.

bu kadar disfonksiyonel bir ailede pırlanta gibi parlayan bir çocuk.

hikayede üzüldüğüm 2 kişiden biri
  • peyker'in nihat gibi pısırık karakterden ne bulduğunu asla anlayamayacağım dizi.
  • final bölümünde behlül o saçmasapan sakalı ve inanılmaz sahici (!) oyunculuğuyla mezar başında olan sahnede tam giderken mezardaki topraktan bir avuç alıyor ve napıyor? teyemmüme benzettim ama bilemedim.

ilgili sahne
  • dizi yetmiş dokuz bölüm sürüyor. yetmiş dokuz bölüm behlül ve bihter’in inkarlarıyla dolu. hani biz bölümlerde görmesek onların aşk yaşadığını bizi bile inandıracaklar. hilmi bey böyle bir şey yaşanıyor dedikten sonra bihter öyle bir tavır alıyor ki adnan’nın anlaması mümkün değil. ev ahalisine gelirsek onlar da teker teker öğreniyorlar ve susuyorlar. nihal evlenmese matmazel bile susacak hatta beşir bile. başlarına ne gelse hilmi bey’in kumpası hilmi beyin suçu. buna öyle inanıyorlar ki hep beraber izlerken biz bile düşman oluyoruz hilmi beye. behlül’e gelirsek önce bihter’in kızkardeşiyle beraber falan oluyorlar. sonra bihter ile birlikte oluyor. sadede gelirsek iki kız kardeş aynı adamla birlikte oluyor. sonra behlül bey amcasının karısı yetmezmiş gibi amcasının kızıyla birlikte oluyor hatta bıraksalar evlenecek. nedenine gelirsek nihal üzülmesin ağlamasın. tüm bunların toplamında ev ahalinden bahsetmiyorum bile kim kime aşık takip edemiyorsunuz. bunu burada bırakalım ve başka bir aileden konuşalım.

palu ailesi. sürekli inkar halindeler. bütün her şeyi yapan tahnal ailesi. melike tahnal organ mafyası, çocukları kaçırıyor, mahalleye para dağıtıyor, büyü yapıyor. her şeyi yapan onlar. kollektif şekilde inkar halindeler. mahalleli de herkes de bunların ne mal olduğunu biliyor. bugün hala suçlarını itiraf etmediler. evin eniştesinin ailede el atmadığı kalmamış. ama bunları onların iyiliği için yapmış.

türkiye’ de palu ailesi ve aşkı memnu’yu hepimiz izledik heyecanlı şekilde. nasıl böyle bir şey olabilir diye şaştık kaldık. ha diyeceksiniz aşkı memnuda büyüler inançlar nerede? ben söylim para en büyük büyüdür. işte bu yüzden palu ailesi kötü. aşkı memnu defalarca izlenen güzel dizi. şahsi fikrime gelecek olursak ikisi de leş gibi konular.
  • görsel
    instada kim kimi takip ediyor çalışması

aman ne boş işler bunlar demedim ve magazin basınına ders niteliğinde bir çalışma yaptım ahajs
    çizelgemizden gerçek hayatta aşkı memnu tayfasında kim kimi seviyor kim kimi hazetmiyor anlayabiliriz

mesela beren ve nebahat çok iyi anlaşıyor instada birbirlerine komikli yorum yapıyorlar zaman zaman

hazal ve beren birbirini sevmiyor

hazal ı nebahat de sevmiyor ki kendisi berenteam den :)

selçukla nur herkesle aram iyi olsun herkes beni sevsin tayfasından

zerrin de sanatçıyım ben en cool benim havalarında

kıvanç da tam bir ortam bozan çıkıntı o kadar hukukunuz var hiç mi kimseyle anlaşamadın

kaliteli magazin içerikleri için takipte kalın
  • nihal ile nişanlanan behlül'ün kulağına bihter şunları söylüyor:

“çok acı çekiyorum. beynim suçlu, yüreğim suçlu... keşkenin ne demek olduğunu en çok bu gece hissettim.”
  • beşir koronavirüsü ülkemize ilk hasta.
  • şu an hilmi bey, aynur hanımın bogazına yapışıp öldürecem seni diye kadını bogmaya çalıştı.
    79 bölümde en kötü ve tek hatası buymuş yeni farkettim.
    diğer tüm olaylarda adam haklıydı ama.
    ayrıca arsen hanım 78 bölüm boyunca bihter’i savundu, matmazel bir şeylerden şüphelendiği zaman bile ihtimal vermeyip matmazele tavır yapıp bihter’in yanında oldu. şirkete ara sıra kahve içmeye geldi ve her kararı yanlış çıktı. anca anca herkesi hafta sonu çiftliğe bekledi.
    oldu canım yak mangalı gelirim ben de.
  • turk dizi tarihinin en iyi muziklerine sahip olabilir bu dizi. kurtlar vadisi(97),ezel,muhtesem yuzyil da oyle zaten muzikleri kötü olup çok iyi dizi dedigim bir dizi hic olmadı.
    her moda ve duruma uygun aşırı yükseltici veya tam tersi dramayı cok iyi hissettiren muzikleri olan dizidir.
    en sevdiğim karakter de hilmi önal. krallar hep yalnızdır.
  • bihtere bak sarıyerden kanlıcaya taksiye bindi kaç tl tuttu o taksimetreyi görelim lütfen bu detaylar önemli

edit: çok merak eden olmuş madem bakayım dedim. 2009'da taksimetre açılış 2,5 tl imiş. km başına 1,4 tl ekliyormuş. boğaz köprüleri geçiş ücreti 3,25 tl imiş. sarıyer kanlıca arası 21 km imiş. çok emin olmamakla beraber 85 tl civarı tutmuştur.

evet taksiciler odası uyuma cevap ver.

edit 2: hesap kitap işlerinin ustası @jamesharden (bkz: jamesharden) miş o zaman kendisini göreve çağırıyoruz.
hesabın var mı? giriş yap