• ilk başta "kıyafet bedeni"nden bahsettiği sanılan, sonra düşününce "ne saçma bir laf" yorumuna yol açan, sonra daha da derin düşününce "insan bedeni"ne gönderme yaptığı anlaşılan şarkı ismi. gerçekten "aşka kaç insan sığar" gibi bir anlamda kullanıldıysa şık olmuş.

(bkz: hadise)
  • sanırım hadise'nin seslendirdiği bu parçanın aranjesini yapan amir boudouhi, britney spears'in "womanizer" parçasının etkisinde kalarak bir düzenleme yapmış. parçanın sözleri de şu şekilde:

seversen yanılmadan,
    korkmadan, korunmadan,
    döktüğün o yaşsa da,
    ah mah olmaz.

gerçeğiyse duygunun,
    aldanışlara kanmaz,
    aşk demek emek demek,
    vah vah olmaz.

ten taşırsa hisleri,
    yaşarsa sisleri,
    kalp burada der mi?

o, yabancı sözlere,
    yalancı gözlere,
    güm güm eder mi?

bir kalp kaç defa sever?
    orada bana da var mı yer?
    söylesene sevgilim,
    aşk kaç beden giyer?

her bedeni aşk sanan,
    kaç tene o can değer,
    aldatansa sevgilim,
    bu oyunu kaybeder.

söyle hadi durma aşk kaç beden giyer?
    söyle hadi durma aşk kaç beden giyer?

söz: deniz erten
    müzik: ender gündüzlü - deniz erten
    aranje: amir boudouhi
  • hadise'nin bitişinin başladığı albüm. albümde aklı başında tek bir hit bile yok. müzikal kalitenin standartların üzerinde olması en azından bana bu albümü tekrar tekrar dinletmeye yetmez. bu tarz kaliteli şarkı dinlemek istesem zaten yurt dışında yeterince örnek var. sana ne hacet.
  • niye bu kadar negatif eleştiri aldığını anlayamadığım, bence önyargılı yaklaşılan, aslında gayet iyi olan yeni hadise albümü. albümün vokalleri, düzenlemeleri, kartonet tasarımı, klip vs. hepsi ortalamanın oldukça üzerinde. albümün açılış şarkısı olan, sözlerinin alper narman'a, müziği ve düzenlemesinin ise erdem kınaya ait olduğu burjuva, gayet güzel bir şarkı olmuş. bunda en büyük etken ise, kesinlikle erdem kınay. (bkz: kalbe ben)(bkz: biraz özgürlük)(bkz: kim bilebilir aşkı)(bkz: olacak olacak) ardından gelen mesajımı almıştır o, tam bir yaz-piyasa şarkısı. hafiften serdar ortaç şarkılarını anımsatıyor. bence albümün superman'den sonraki en büyük kozu bu şarkıdır. bana göre ortalama bir şarkı olmasına rağmen geniş kitleler bence bu şarkıyı çok seveceklerdir. albüme ismini veren aşk kaç beden giyer, pek de iyi bir şarkı olmasa da, başarılı düzenlemesiyle geçer not alabilcek şarkılardan. kalbine yalan bulma ise, albümün dinlenilebilir, hoş balladlarından olmuş ama esas bomba ondan sonra geliyor: melek... son zamanlarda dinlediğim en ama en güzel slow parçalardan. söz (bkz: deniz erten), müzik, vokal, düzenleme hepsi ama hepsi çok iyi olmuş. hadise resmen vokalleriyle almış götürmüş parçayı. bu tip şarkılara pek ısınamaz türk insanı, r&b soundunu yadırgar ancak bence melek'te öyle olmayacak, olmamalı! 10 üzerinden 10, o kadar diyorum. ondan sonra gelen yetenek de yabana atılmaması gereken şarkılardan. bu şarkıyı da oldukça beğendim, melek'in tamamlayıcısı olmuş bence. gelelim çıkış parçası olan superman'e. gülşen oldukça iyi bir iş çıkartmış. vallaha gülşen'in yerinde olsam hayatta başkasına vermezdim bu şarkıyı, kendime saklardım. çünkü şarkı gerçekten çok iyi, tam bizden denilebilecek şarkılardan olmuş. klibi falan da oldukça güzel, yazın bolca dans edicez gibi gözüküyo bu şarkıyla. albümün son 2 şarkısı macera ve harakiri ise, öyle pek de üzerinde durulması gerekmeyen, eh işte parçalardan. özetle; çok iyi bir iş çıkarmış hadise. çok özen göstermiş, çok iyi isimlerle çalışmış. sinan akçıl'dan kurtulması ona bayaa yaramış. hadise'nin önceki albümlerini dinlemiş biri değilim, dolayısıyla onlarla karşılaştıramıyorum ama şunu söyleyebilirim ki güzel bir albüm var benim elimde şu an. bu arada kendimi müzik eleştirmeni falan zannetmeye başlamam da ayrı bir olay, kurduğum cümlelere bak amk. neyse, en başta da dediğim gibi nedense eurovision'dan sonra hadise'ye karşı bir önyargı oluştu ve bu önyargının kırılması biraz zaman alacak, belli. zaten klasiktir, yüceltiriz yüceltiriz yüceltiriz yükseklere koyarız sonra şaak diye bırakırız. huyumuz bu...

gidin adam gibi dinleyin lan şu albümü!
  • güzel bir şarkı olabilecekken düzenlemesiyle kötüleşen şarkı, bir diğeri de hepsi grubunun sarışın solistinin 'ara ara' şarkısı.
    kötü düzenlemesinden örnek verecek olursak 'vah vah yazık' kısımları şarkı da bu kadar fazla kullanılmamalıydı, dozunda kalmalıydı, abartmışlar bu da şarkıyı olumsuz etkilemiş.
  • "aşk çıplaktır onu harkes kendi meşrebine göre giydirir" diye formatlanıp giydirilesice.
  • madonna'nın revolver'ına benzettiğim şarkı.
    revolver : http://fizy.com/s/1lvrqv
  • aşk kaç beden giyer bence albümün en iyi ve belkide tek iyi şarkısı olmuş...özellikle nakarat kısmı oldukça anlamlı ....albümün her satırının birine gönderme olma ihtimalide oldukça kuvvetli:)

bir kalp kaç defa sever
    orda bana da var mı yer?
    söylesene sevgilim
    aşk kaç beden giyer?

her bedeni aşk sanan
    kaç tene o can değer
    aldatansa sevgilim
    bu oyunu kaybeder
  • sözlerini ne anlıyorum ne de aklımda tutabiliyorum bu şarkının. nakaratı da bana acaip bir şekilde bu gala daşlı gala gibi geliyo. ama onun dışında gayet 'oo yea amörikın" tarzı bir şarkı.
hesabın var mı? giriş yap