• kendini tekar etmesi biraz normal değil mi. hayvan gibi harita yapmış adam. oyun aksiyon oyunu. rpg değil, simülasyon değil, strateji değil. açık dünya aksiyon oyunu. taktik, stealth falan var tabi, sonuçta assasins creed oyunu ama, öyle çok da mecburi değil. terminatör gibi de bitirebilirsiniz oyunu.

eldeki veriler bu şekilde olunca yapacak da pek birşey kalmıyor. devasa haritayı doldurmak zorundalar. tekrara düşmeyelim deseler, harita boş kalacak. haritayı ufak tutsan oyunun türü komple değişecek.
    tekrar ettiği için sevmeyenlere saygım var. ben de bazen eeh yeter be demedim değil. ama oyunun bu hali biraz da mecburiyet.

hiç oynamamaktansa hiç olmazsa ana senaryoyu bitirin, yan görevleri sallayın. çünkü oyunun dünyası hakikaten harika. pireye kızıp yorgan yakmayın. özellikle atlantis dlc'si de hakkaten çok çok iyi olmuş. yazık etmeyin bu oyuna.
  • maskeler açılırken kim ne dedi tek tek yazdım. çünkü söylenenleri bir daha göremiyoruz. hatta içlerinden birini maskesi açılmadan öldürürsek ne dediğini bilemiyoruz bile. ben de hepsini yazdım. toplam 7 ayrı kol, 7 alim, bir başkan ve deimos var.

--------------------

elpenor ----- ölü -----

sotera: kozmos insanların kalbinde yatan sırları bilmek istiyor. ben de onları kesip çıkarıyorum.

sahip: birinin özgürlüğü diğerinin cenazesidir.

hermippos: kendi inşa ettiği duvarların ardında saklanan lider olur mu hiç? üzerime alevler, fırtınalar, hastalıklar yağdırın ama şehrime adaleti getirin.

midas: para dünyaya hükmederken demokrasiye kim ihtiyaç duyar ki?

gölge nyx (alim) kozmos'un gözleri'nden hiç bir şey kaçamaz.

--------------------

açık sözlü epiktetos ----- öldü -----

kimera: arkasında binlercesi yoksa bir hayatın anlamı nedir?

eğriboz sentoru: köleler kuralları kafalarının arkasına kazıdığınızda sizi daha iyi anlarlar.

gümüş griffin: kölelik düzeni doğal bir şey. ve gereklidir.

korku saçan machaon: dinle, ben soru sormam. sadece emirlere itaat ederim.

bilge polemon (alim) bu savaş sonsuza dek hiddetlenecek. tabii kült de.

--------------------

brison: kendi hayatımın ve alacağım diğer hayatların üzerine yemin ederim ki, bir daha kozmos'u yüzüstü bırakmayacağım.

zalim podarkes: ebedi savaş olmadan zafer olmaz. kozmos bana yol göstersin.

eli uzun reksenor: hiç bir adama ölmeden önce mutlu denmesin. o vakte kadar mutlu değil, sadece şanslıdır.

çilekeş iobates: kozmos atina uğruna savaşıyor ve böylece atina da kozmos uğruna.

boğa kodros: bize karşı çıkanları yeraltı dünyası'na yollayacağım. kozmos rehberim olsun.

avam kleon (alim) partenon'a çıkan basamaklar uzundur ve cesetler üzerine kuruludur.

--------------------

adil skylax: sadakatimizin nereye dayandığına karar verirken, sonunu da düşünmek gerekir.

mongol: mahallemden defol git. (!!)

başyargıç lagos: anlamıyorsun. bu sadece yangın ve ekin meselesi değil. bu kişisel. (??)

kallias: bana zeytin dalını uzat, bütün ağacı söker alırım. (??)

berreli silanos: heykellerinizi yıkacağız. eğer dünyayı sizin gibi sürüngenlerden temizlemek için gereken buysa, tapınaklarınızı da yakacağız.

pausanias (alim) ares spartalıları zafere götürmek için beni seçti. başta sadece bir kişi olabilir.

--------------------

ses kesen pallas: boş sözler söylenmese daha iyidir.

deianeira: bir elmanın yarısı tek başına hiç bir şey ifade etmez. kaybedecek bir şeyim kalmadı. (??)

sparta canavarı belos: kaos en büyük gücümüzdür.

kılıçbalığı: eğer yeterince derine bakarsan her yerde para bulabilirsin. tek gereken biraz ikna. (???!!!) :)

koca okytos: savaş yalnızca ayakta kalan son kişi bensem bitmiştir.

efsanevi exekias (alim) geçmiş, şu an ve gelecek. kozmos'un önünde diz çök.

--------------------

melite: kült onlarca yıldır varlığını sürdürüyor ve yüzlerce yıl daha sürdürecek.

harpalos: deimos'u yeraltı dünyası'na kadar takip edeceğim ve ordularımı da yanımda getireceğim.

zoisme: biz düzeni kaosla sağlar, karşımıza çıkanı yok ederiz.

diona: yansımanda gördüğün yüze güveniyor musun? ben güvenmiyorum.

chrysis: sessiz ol çocuğum. hera kutsal ailemizi kutsasın.

kahin iokaste (alim) kozmos kültü eski dünyayı kül edecek ve yenisini inşa edecek.

--------------------

midillili köpek balığı: artık yunan dünyası önümüzde diz çöküyor.

melanthos: ben kozmos'a iyi bir evlat olacağım. ve kült de benim ailem olacak.

ahtapot: hikayeler poseidon'u kendi üç başlı mızrağıyla nasıl öldürdüğümü ve kafasını köpek balıklarına nasıl yem ettiğimi anlatacak.

sokos: sirenlerin ötesine ve poseidon'un kalbine yelken açtım. dalgalar korku içinde bana boyun eğerler.

asterion: kült'ün evim olduğunun farkına varabilmek için yirmi yılımı denizlerde geçirdim.

hidra (alim) kozmos'tan korkmayanlar dalgaların altında nefes almayı öğrensinler.

--------------------

deimos (kassandra) kült bensiz bir hiç. diz çök ya da öl.

aspasia (hayalet) geleceğin artık bize ait olduğunu kendi gözlerinle gördün. eski ve yeni tanrılara şükürler olsun.
  • oyun cok iyi ama silah ve zirhlar deimostan sonra gelismiyor. hele dlclerde tanrilarsan aldigin silahlarin, atlantis teknolojisiyle gelistirdigin silahlarin ordan aldigin efsane zirhlarin mevcut donanimindan daha kotu ozellikleri olmasi asiri sacma ve sevk kiriciydi. yani o kadar ugrasip bi zirh seti tamamlatiyor size mesela, ama halihazirda kullandiginiz zirh cok daha iyi ozelliklere sahip. e ne anladim ben o isten. niye ugrastirdn beni her sefernde o zirhlar ve silahlar icin? dlcler biraz halay kirikligiydi.
  • ps4 ve xbox one için kutulu omega edition versiyonu, vatan bilgisayarda 80 tl'ye satılmaktadır.
  • bugün ps4 omega edition versiyonunu mediamarkt'tan 79,99 tl ye aldığım oyun.
  • temel oyun ile "fate of atlantis" paketini toplam 60 saat 30 dakika ile , 49 lvl olarak kassandra ile bitirdiğim oyun. odyssey'den hemen önce origins'i 52 saat ile bitirmiştim.

- senaryosu bence bu kez daha başarılıydı. origins'i de beğenmiştim ancak arka planda kalan ana hikaye bu kez destekleyici yan öğelerle daya doyurucuydu. konusu itibarıyla, hikayede sokrates, heredot, pisagor ve hipokrat gibi karakterlerin yer almasıyla bence güzeldi. tarikatla ilgili kısmın sonunda oyunun assasin's creed serisiyle de bağlantısı kuruldu. beğendim.

- grafikler bence şahaneydi. tüm oyunu 127 ekran tv'de oynadım. origins'in de bir tık üzerinde olduğunu düşünüyorum. ambiyanslar, büyük antik kentler, çiçek bahçeleri gibi saymakla bitmeyecek onlarca güzel mekan vardı.

- dövüş mekanikleri ve oynanışı bence iyiydi. leonidas'ın mızrağını 5'e bastıktan becerileri üçüncü seviyeye yükseltince savaşlar gösteriye dönüşmeye başladı.

- atlantis paketinde mitolojik yaratıkların olduğu ortamlar, dövüşülen yaratıklar, su altındaki atlantis şehrinin karşıda göründüğü ve o ortamda geçen diyaloglar güzeldi. bu paketi de oynamanızı öneririm.

- harita olması gerekenden fazla büyük. bir kısmına uğramadım, gerek de kalmadı. hikaye de sizi oraya götürmüyor. bazı adalara ayak dahi basmadım.

oyunu fazla da sıkmadan tadını alarak bitirmek için 60 saat gibi ortalama bir sürede bitirdim. oynamak isteyenlere önerilir.
  • henüz 30 saat kadar oynamışlığım var. ama aşırı sıktı. oyunu %100 bitirmek 100 saati buluyormuş ve ben buraya kadar zor dayanarak geldim. inanılmaz tekrar edici görevleri hiç bir yenilik yok. önceki tarzı çok daha iyi buluyordum. iyi yönü grafikler ve dev dünyası. kötü yönü saymakla bitmez.
  • bence ac serisinin en iyi sountrack'ine sahip oyunudur. oyuna giriş kısmında sırf şarkıları daha fazla dinleyebilmek için (oğlum ve ben) oyuna giremiyoruz.
  • her şeyi yapayım derseniz korkunç bir oyun süresi sunan oyun.

yaklaşık 7-8 aydır, toplam 156 saati aşan gameplay süresiyle playstation'da hala bitiremeden oynuyorum. zaten başka oyun da oynamıyorum. bu arada zaman zaman oyunu açık veya menüde falan bırakıp uzun süreli başından kalkmam gerekti. 156 saate muhtemelen onlar da dahildir (save altındaki süreyi söylüyorum), "aktif oyun sürem" muhtemelen daha azdır.

oyunda istisnasız her yere girip çıkarak, haritanın her bölgesinde ne kadar "?" varsa eriterek (ki eritmekten kastım sadece görmek değil yanına tiki atmak), oyundaki her yeri görüp her şeyi yaparak, tüm side questleri, yan görevleri tamamlayarak, hard seviyesinde bitirmeye çalışıyor olmam. bunun bir dezavantajı da bazen daha sonra zaten hikayenin ya da questlerin götüreceği yeri önden temizlemek ve iki kez iş yapmak.

her şeyden önce oyunun world building'i ve atmosferi muhteşem. o dönemi, o hayatı direkt olarak yansıtıyor. assassin's creed serisi zaten bunu hep başarıyordu, ama bu sefer ayrı bir leziz olmuş. üstüne bir de muhteşem grafikler, çizimler gelince dünyadan koparıyor oyun. çok keyifli yan karakterler, seçimlere göre yönelen sonlar ve akan zaman hissiyatı oyunu çok keyifli hale getiriyor. oyundaki felsefik tartışmalar, ara hikayeler gerçekten apayrı bir keyif katıyor, doğa atmosferi ise oyuncuyu direkt içine alıyor. kimi yerlerde "lan şuradan manzara kim bilir nasıldır" deyip dağ tırmanmaya başlıyorsunuz. world buildingde gerçekten o döneme ait konabilecek her şey çok güzel yedirilmiş ve konmuş, eksik kalmamış. elit hayvan avları, gladyatör dövüşleri, olimpiyatlar, isyan kalkışmaları, kölelik düzeni (ki yunan modeli olarak resmedilmiş haliyle, amerikan modeli değil), artifactlar, kült örgütü, mitolojiyle iç içe hikayeler ve hatta günümüzden daha fazla cinsel özgürlük. ek olarak ana hikayeye etki eden yan hikayeler ve görevler, kritik seçimler işi daha da keyifli hale getiriyor.

oyunda olumlu diyemeyeceğim özelliklere gelince:
    - herkesin söylediği gibi oyunda maalesef bir tekrar hissiyatı var. bu hem haritada (kamplar, mağaralar vb.) hem de savaşlarda bir yerden sonra fazlasıyla hissediliyor. hele hele benim gibi her şeyi yapacam herkesi dövecem gibi oynuyorsanız bu biraz tat kaçırıyor.
    - gemi savaşları tam oturmamış.
    - oyunda en azından benim karşılaştığım en güçlü boss'un osuran bir yaban domuzu olması (osuruğu zehirli) olması biraz tat kaçırıyor. fazla laubali olmuş. ve evet gerçekten çok zor bir boss, atlarken havada yön değiştirmece, savaş sonuna kadar süren aoe damage, dodge edilemeden damage veren ataklar ve hareket patterninin bu kadar değişkenliği (diğer boss'ların aksine ne zaman ne yapacağı daha az tahmin edilebiliyor) falan bayağı zorlayıcıydı.
    - oyun 50 level için tasarlanmış, sonradan level 70'e kadar uzatılmış. ancak bu uzatma maalesef güzel yapılmamış. level 50'yi geçince oyun bir anda saçma zorlaşıyor. ne yaparsanız yapın hayvan gibi damage alabiliyor, boss bile olmayan bir düşmanın 2-3 hamlesiyle ölebiliyorsunuz. bu fazla tatsız.
    - oyun (her şeyi yapmacalı gidince) fazla uzun olunca hele hele çok fazla oynama şansınız da yoksa hikayenin geçmişini unutabiliyorsunuz.
    - bazı yerlerde yükleme noktaları görevlere ciddi uzak.
    - bir yerden sonra zırh ve gemi upgrade fiyatları saçma pahalanıyor.

bunların tekdüzelik hariç hiçbiri büyük problemler değil. tekdüzeliği kırmak için de ara ara farklı buildlerle falan gidiyorum ben. yine de tam ilacı yok.

şu aralar oyunun toplam 9 chapter'ının 8.sine geldim. bundan sonra da atlantis görevleri falan var. ama artık bu bayma sebebiyle geri kalanı her yere girmeden ana hikayeden sapmadan hızla mı bitirsem kararsızım. sanırım buraya kadar gelmişken haritanın tamamını bitirmeye devam edecem.
  • yaklaşık 120 saatte %100 olarak bitirdiğim fakat sonradan çok pişman olduğum oyun.

oyunu bitireli 3 ay oldu. aklımda sadece ana görev kaldı. 100 saat gömdüğüm -ana görev 20 saat bile sürmez aslında- yan görevler öyle bir tekrara düşüyor ki aklımda hiç biri kalmadı, bir müddet sonra okumadım bile çünkü diyalogları. bu oyundan sonra bir daha 100 saat üzeri oyun deneyimi (!) sunan, açıkdünya oyunları oynamamaya karar verdim.

sırf oyun süresini uzatmak için her yere bir şeyler serpiştirmişler. ama içleri bomboş, 1 gram derinlik yok. "napsın adamlar o kadar büyük haritada, o kadar çok npc'ye tek tek özgün hikaye mi yazsın" diye sitem edebilirsiniz.
    bunu yapabilen zaten oyun dünyasının en iyi oyunları arasında gösteriliyor (bkz: the witcher 3).

görsellik, akıcı bir oynanış istiyorsanız ve yunan mitolojisi, erken yunan dönemine ayrı bir ilgi duyuyorsanız deneyin. ama fazla bir şey beklemeyin.
hesabın var mı? giriş yap