şükela:  tümü | bugün
  • hem 'montaj', hem 'topluluk' gibi anlamlara gelir bu yabanci sozcuk.

    ayrica 1981 tarihli japan toplamasidir. "communist china", "adolescent sex" filan vardir pek tabii. bir de iki tane vu cover'i var sanirsin sarki listesine baktiginda: "european son" ve "all tomorrows parties"; ama european son david sylvian'in baska, ozgun bir sarkisidir. burada dinleyici nasil bir kontrpiyede birakilmak istenmis bilemiyorum. kimi ecnebiler de, "assemblage tamamiyla gerekli bir album degil, ancak icerdigi singillarla ve onceden basilmamis sarkilarla japan'in ilk iki albumundense daha iyi bir baslangic noktasidir [yeni dinleyici icin]." demis.
  • bir araya getirme, bir de neo-dada.
  • sanat dışı amaçlar için üretilmiş olan doğal ya da endüstriyel nesneleri veya parçaları belli bir sanatsal amaç doğrultusunda bir araya getirerek eser yaratma işlemi. misal pablo picasso bulduğu her türlü malzemeyi heykel yapmak için kullanmış zamanında. en bilindik örneklerden biri, bisiklet dümeni ve oturağını bir araya getirerek yaptığı boğa başı isimli çalışması.
  • deleuze´ün teorisini ortaya attığı ve manuel delanda tarafından ilerletilen ontolojik perspektif. türkiyeli filozof çetin balanuye "naturans" kitabında bu ontolojik yaklaşımın etkileri görülebilir (bkz: spinoza felsefesi).

    aynı zamanda zizek´in kendini tutamayan boşluk kitabında da konu edilmektedir. tam olarak ne olduğunu kapitalizm ve şizofreni ve marx´ın kapital´i üzerine yaptığım okumalardan hatırlayabildiğim kadarıyla, ancak sezgisel olarak biliyorum. bu nedenle şimdiden bir ön edit´i (tezimi) şuraya bırakayım: "assemblage öyle gözde büyütüldüğü gibi bir şey değil".

hesabın var mı? giriş yap