• new york queens'te, east river ile la guardia airport arasinda kalan bolgenin adi.. manhattan disinda yasayanlar icin sehrin en iyi bolgelerinden biri diyebiliriz.. bolgenin en onemli ozelligi new york 'un yunan nufusunun etkili ve onemli bir kismini barindiriyor olmasi.. turk damak zevkine de hitap eden akdenizli lokantalari, tavernalari, cafeleriyle dikkat ceker.. new york'un geneline damgasini vuran buyuk gocmen topluluklarina(cinli, hintli, meksikali, yahudi, koreli, rus, zenci..) ise pek rastlanmaz. bolgede brezilyalilar ve turkler de yasar.. 31. street ile steinway street arasinda birbirine paralel sekilde siralanan braodway, ditmars bulvari ve 30. cadde en merkezi yerleridir..
  • 4 sene once new york'a geldigim ilk sene yasadigim mahalle.

bize ilk yunan mahallesidir dedilerdi, heyecanlandiydik. ne bilelim new york dilinde yunan mahallesinin brezilyali, arnavut, turk, nikaraguali sirp vs demek oldugunu. ulen ne bilelim beyaz peynir bulunur mu acep diye cekingen girdigimiz dukkanlardan dodonis hayrani yunan fanatigi olarak cikacagimizi?

lakin iki hafta evvel gittigimde sasirdim. bizim salca, peynir, fistik vs satan guzelim hiyar rum dukkanlari gitmis, yerlerini mutenalasmis health food dukkanlari almis. hay allah layiginizi versin, iyice tutucu entariler diktirdiniz bana.
    bir de 70 yasina gelirsem sen o zaman gor nerde o eski astorialar teey tey entarilerini.
  • new york sinirlari icinde, hala sigara icilen kafelerin oldugu mekan, parkin yanina gidince kendinizi hisarda sandiginiz mahalle, sari n ve w treninin gittigi, beyaz peynirden zeytine, helva ve pekmeze gurbette degere binen gida maddelerinin oldugu mahalle... manhattan da oturanlarin sariyer balikcisina gider gibi balik yemeye geldikleri mahalle...
  • new york sinirlari icerisinde sokaklarda genel bir sigara dumaninin varligini hissedebileceginiz belki de tek yer. yunan ve turk nufusun burada yogunlasmis olmasi durumu acikliyor aslinda.
  • queensin bir güzel köşesi.
    tony's diner vardi bir zamanlar astoria da, pan cakeleri ve french toastu enfesti, yunanliydi sahibi.,müdavimleri yasli amcalardi, bütün günlerini geçirirlerdi orada, hostu, samimiydi.
  • yunanistandan sebze getiren manavlarinda dolmalik biber ve ayse kadin fasulye bulunabilen semt.
  • sirf tuvaleti icin sinemasina gidilir. kendini assolist gibi hissettiriyor adama. yalnız neden kapı araları içeridekinin rahatlıkla görüleceği kadar geniş bilemedim ben onu. insan kontrol ederken olaya konsantre olamıyor. olay derken...
  • skillman ave ile 48inci solağın kesiştiği yerde türkiyem market var. levrek, hamsi ne arasan. şaka gibi.
  • kimi suserlar tarafindan sunnyside'la karistirilan mahalle.

new york'un en sevdigim bolgelerinden biridir, tum sehrin en guzel restaurantlarindan kimilerine ev sahipligi yapar. hem midtown'a 15 dakika mesafede yasarsiniz, hem de yemyesil ve tertemiz bir mahallede, ustelik park sikintisi da cekmezsiniz. hayat oldukca ucuzdur, gayet makul fiyatlara oldukca guzel yasar gidersiniz.

astoria candir!
  • oregon eyaletine bagli olani, 1985 yapimi, cocuklugumun en sevimli filmi the goonies'in cekimlerinin yapildigi yerlesim alanidir.
hesabın var mı? giriş yap