• zihnin engelidir. fenadir. bir hastaliktir. yakalanildiginda acilen kurtulunmasi gerekir.
  • iki madde arasındaki itme ve çekim güçlerinin dengesi nedeniyle, aralarındaki mesafe kazanımı vektörünün sabit kalma eğilimi.
    (ilk başta yaptığım tanımdan hayli farklı, o nedenle yeni entry girdim)

edit: benim spekülasyonum
    <<5>>
  • felsefi anlamından çıkarıp kişisel bir anlama soktuğum, benim için tembelliğin de dışında, işe başlayamama anlamına gelen kelime.
  • tarafından ele geçirildiğim lanet. en kısa zamanda kurtulmak gerek...
  • türkçe karşılığı kolpalık sallabaşçılık olan terim.
  • tdk da “tembellik, işlemezlik” olarak anlamlandırılan kelime. fakat bu tanım kulağa biraz yetersiz geliyor. tembellik bir karakter, disiplinsizlik meselesiyken; ataletin psikolojik bir boyutuda varmış gibi geliyor. yani eylemleri ve eylemler sonucunda elde ettiğimiz başarı hazzını manasız bulma gibi nedenler geliyor ilk akla. ataletin temel nedeni ise insanlarla rekabet etme duygusunun gelişmemiş olması yada körelmesi sanırım. bir noktadan sonra bünyenin bu katalizörü reddetmesi pekte mantıksız olmasa gerek. ataleti hırs sahibi olmamanın doğrudan sonucu olarak ele almayı tercih ederim . eylemsizliğin tüm sonuçlarının farkında olmak; ancak eylem sonucunda elde edilecek herşeyin pek birşey ifade etmemesi hali. statü sahibi olmaya, hayatta iyi paralar kazanmaya yönelik eylemlerde atalet içerisindeki insanların okumak, yazmak ve benzeri işlerde olağanüstü disiplin ve çalışkanlık gösterebilmelerini başka türlü açıklayamıyorum çünkü.
  • işten ziyade nedense hep haftasonu aktivitelerini etkileyen psikoloji.

(bkz: biraz da şurada yatayım derken haftasonu bitirmek)
  • insanın durdukça durasının gelmesi
  • başarının yolları bilindiği halde bu yola girmeme hali, durağanlık, tembellik.
  • tembellik demektir.
hesabın var mı? giriş yap