• laik devlete verilen vergilerle camilerin giderleri ödendi imamların diyanet çalışanların maaşları ödendi. zannedersin müslümanlık diye bir şey ortadan kaldırıldı. o laik devlette dahi* cemevleri ibadethane statüsüne alınmadı. o halde bile kimse vergi iadesi istemedi.

(bkz: olum sen mal mısın?)
  • diyanetin ateist, müslüman fark etmez, kimsenin vergisiyle çalışmaması lazım. bence bağış ile çalışmalı. vergi alınıyorsa "ateistlere ve başka dinden olan vatandaşlara vergi iadesi" başta mantıklı gelse de aslında değil. çünkü aynı mantıkla gidersek erkeklerin ödediği vergilerde kadınların jinekoloji tedavileri, kadınların ödediği vergilerde erkeklere özgü hastalıkların tedavisi de var. onu da mı ayrı hesaplayacağız örneğin?
  • jinekoloji daha da geniş kapsamlı düşünürsek hastalıklar insanın tercih etmesiyle oluşan durumlar değildir. başına gelir yakalanırsın. herkes hasta olabilir ama kimse elinde olmadan müslüman olmaz. müslümanlık tercihtir. ibadethaneler olmazsa olmaz değildir. sağlıkla ilgili yapılan harcamalar geneldir tüm vatandaşları ilgilendirir, diyanet harcamaları sadece müslümanları.
  • haktır. hem de çok doğal, çok net, ve çok temel bir hak. devlet, bu yaşıma dek hiç kullanmadığım, ömrümün sonuna dek de kullanmayacağım sözde bir hizmeti bana dayatarak zorla paramı gasp edemez. benim talep etmediğim bir kurum oluşturup, bana danışmadan, fikrimi sormadan, benim onayımı almadan, oluşturduğu bu kuruma benden cebren alınan paralarla maaşları ödenen çalışanlar atayamaz. benim paramla, kullanmadığım bir tanrıya para akıtamaz, başkalarının yararlanacağı ve hayati bile olmayan bir hizmeti sağlayamaz. kendisine biricik bir din seçerek, başka dinlere mensup insanlardan para toplayıp, "sizin dininize hizmet etmiyorum" diyemez. bu insanların parasının karşılığını vermemezlik yapamaz. bu, nitelikli dolandırıcılıktır. devlet, vatandaşını dolandıramaz!

türkiye cumhuriyeti, vatandaşlarından elde ettiği haksız kazancın hesabını vermeli ve bu paraları son kuruşuna kadar iade etmelidir. türkiye cumhuriyeti, vatandaşlarını dolandırmaya derhal bir son vermelidir.

edit: geçtiğimiz ay vergi iadesi alabilmek için isyan edip topluca dinlerini değiştiren izlandalılarla ilgili haberin linkini de şuraya ekliyorum http://www.theguardian.com/…-gods-tax-rebates-zuism
  • (bkz: 30366138)

sen 1 mayıs'ta ne yapıyorsan onu yapsınlar madem panpa? hoş, muhtemelen her ikisini de kabul edeceklerdir çünkü gözünü seveyim şuraya bir bak: http://www.dogrulukpayi.com/beyanat/555ef7fc75317

gelir vergimden diyanet'in 2015 devlet bütçesindeki yüzdesi kadar bir pay azaltılacaksa, o kadar karlı çıkıyorum ki önerdiğin iki çözüm de hiç sorun değil

edit: ya da ateizm ve alevilik dahil bütün itikatlara aynı ölçüde hizmet versin diyanet. ona da fitim.
  • ohoooo bu işin emsali bile var yahu dedirtendir.

buyrunuzzz
  • haklı beyenattır
  • böyle bir ülkede yalnızca bir hayaldir, insanlar değişmedikçe hayal olarak kalacaktır. bir yolunu bulup ödediğin vergiyi geri alsan bile, devlet bir yolunu bulup o parayı senden geri alacaktır.
  • inançsızdan çok fakirin alması gerekendir. müslümansınız diye diyanete vergi vermelisiniz diye bir şey yok. geçim sıkıntısı olan müslümanların bu vergiyi ödemeleri zorunlu değil.
  • vergi iadesini geçtim bundan sonra ödediğim verginden bu sapıklara para gitmesin o da olumlu.
hesabın var mı? giriş yap