• algoritmasında "hasbinallah", "ya sabıır" ve "hasbinallah ve nimel vekil" bulundurduğu çok bariz mümin robottur.

gavur olsa o sopayı "fuck your experiment dude" diyerek kırıp soktuydu çoktan..
  • secdeden kalkışı falan iyiydi. buna namaz farz olur.
  • kendisine işkence edilen her anı "why mr. anderson why?" diye konuşmaya başlaycak tedirginliğiyle izledim.

(bkz: why mr. anderson)
  • herhalde düşmesini engellemek için her sabah sirkeli suyla şöyle bir tozunu alıyorlardır, di mi lan tübitak?

şaka bir yana teknolojik atılımda gelinen ve bulunduğumuz noktaya bakın..

bir tarafta denge olayının bokujnu çıkartacak seviyede yapay zekaya sahip mekatronik gelişmeler..

diğer yanda bilim üretmesi, geliştirmesi gereken yerlere sırf badem bıyıklı ve yandaş diye atanan sığırlar..
  • video'nun son kısmını editle, japonlar namaz kılan robot yaptılar de, facebook'da paylaş. 1 milyon beğeni garanti. resmen secdeden kalktı arkadaş robot. sabah namazı için ideal ama teravihlerde zorlanabilir bu hızla.
  • gotumun dibinde yapilmasi nedeniyle daha bi urperten heyecan silsilesi. ama sonucu ne olursa olsun ben bu deneyi dusundugumde aklima hep dun annemle yaptigim telefon gorusmesi gelecek:

- aman evladim atomlari mi ne patlatacaklarmis merak edip filan yaklasma fazla.
  • sanırsam ki bu arkadaslar yaptilar bu deneyi.. kimsenin de ruhu duymadi.. zira simdi aklima gelip nette kurcalarken farkettim ki birden bilgi akisi durmus.. 57 yaşımdayim.. hayatta bir şey ogrendiysem, bilgi akışının kesildigi noktada yaragi yemiş oldugumuzdur.. nerede bir bilinmezlik bir "yoook bişi.. bişi mi olcakti" cevabi varsa başıma bir halt geldi arkadas.. ariyoruz koca internette bir allahin kulu hakkinda yeni bir şey dememiş.. eh hali hazirda takvim "haziran sonu allah nasip ederse" kivaminda oldugundan işgilleniyorum...

her neyse.. bu atlas deneyi'nin ismini aldigi zamazingo, o cern'i cepe cevre saran tünellerin bir tarafindaki dev bir dedektor.. insan oglunun tarihinde yaptigi en tasakli proton dedektoruymus bu.. ben gormedim, bi arkadasin abisi gormus o anlatti bana da..

bu deneyde üretilecek, üretilmesi düsünülen karadelikler bitten daha kücük, atom kivaminda kara deliklerdir.. bu baglamda cok da dert etmemek gerek aslinda. zira belki günde 45 tane karadelik eziyoruz.. teoride boyle bu durum.. yani orada burada şurada, karadelikler kendiliginden olusabiliyor, sonra yok olabiliyorlar.. kuantum fizigin bilinmezligi, eglencesi bunlari iceriyor özünde..

bununla birlikte "bi bakam bakalim karadelik noluyormus" diye yapiliyor bu deney.. öyle cok dert etmeye, "aman tanraaaam" demeye gerek yok.. ha gerek olaydi yapmazlardi zaten.. bilim adamlari en nihayetinde senden benden ödlek insanlar...
  • arkadaşlar skynet diye bir şey var.
    bunun aynısı işte.

ileri görüşlü biriyimdir, bence bu skynet.
    yani aklınıza gelmediyse söylenmediyse söyleyeyim.

skynet.

netsky.
  • ulan herkes çocuğuna atlas ismini koymaz ki arkadaş.

robota bile atlas ismini koymuşlar.
    biraz orjinal olun.
  • "olm çok kötü davranıyorlar çocuğa" diye yüksek sesli düşünmüşüm. arkadaşım geldi hayırdır? diye beraber izledik videoyu.

sonrasında ortak konuşmamızda şu diyalog geçti.

düşünün boston dynamics firmasının önünden geçiyorsunuz tesadüf eseri. bir anda bir kapı açılıyor hop dışarı yeni robot atlas çıkıyor.

herhalde anında yere kapaklanır secde ederdim.

dengesi ile insanlığı şaşırtan yepisyeni iki ayak üzerinde durabilen robottur.
hesabın var mı? giriş yap