• bir bulutsu olan orion ise bir yıldız fabrikasıdır. yapanın ellerine sağlık. takım yıldız şekli resimdeki abinin gövdesidir: http://www.pa.msu.edu/abrams/programs/orion.jpg

bir de unutmadan (bkz: orion)

düzeltme: başlık taşınmış, orion takım yıldızı idi.
  • mısır'daki üç büyük piramidin bu takımyıldızına göre konumlandırıldığını öğrendikten sonra nereye gidersem gideyim hep gökyüzüne baktığımda gözlerimin aradığı takım yıldızı.
  • pek çok kültürde, şafak zamanı doğması yazın yaklaşmakta olduğuna, akşam doğması kışın başladığına ve fırtınalara, gece yarısı doğması ise bağbozumu zamanının geldiğine işaret eder.
  • konus 20x80 dürbünümle orion'un kemerini oluşturan üç parlak yıldızın ortasındaki alnilam'ı biraz aşağıdan ok gibi gösteren parlak üçlünün ortasındaki vatandaş olan great nebula in orion*'u görmemle birlikte oha dememe sebebiyet vermiştir. kendisini tebrik ediyor, hayatta başarılar diliyorum. ah bir de tripodum gelse de 2,5 kiloluk dürbün yüzünden boynum ve kollarım yerinden çıkmadan gözlem yapabilsem...
  • bence gökyüzünün en güzel takım yıldızı. kışı güzel kılan şey. sonbaharda havalar hafif serinlemeye başladığında kendisini uzun bir aradan sonra tekrar görmek pek keyiflidir. bir süredir görmediğiniz bir arkadaşınıza kavuşmuş gibi hisseder, yolda belde kendi kendinize salak salak gülümsersiniz.
  • günler sonra, bu gece, uyuyamamamın hediyesi olarak, penceremin tam karşısında görebildiğim.

ayrı kaldığım sevgilime kavuşmuş gibiyim. uykulu, salak, ama gereksiz mutlu.
  • yakında teleskobumla* sınırları içindeki orion nebulaya bakabileceğim için çok multu olduğum takımyıldız.
  • bana evimin yolunu gösteren yıldızdır.

ne gariptir ki iki evimde de yatak odam bu yıldıza bakar.
  • çocukken duvarıma gök haritası asıp, dürbünle yıldızları seyretmeye başladığım zamandan beri; gece vakti kafamı yukarı kaldırıp da bu takımyıldızı görmenin verdiği mutluluğu bana hiçbir şey vermemiştir sanırım. abartıyor da olabilirim ama o hissi hiçbir şeyin vermediği kesin. aşığım resmen öyle böyle değil.

ev tutarken ilk kriterim orion manzaralı olup olmamasıdır.

dün yine çarşıdan rıhtıma yürürken kafamı kaldırıp gördüm. uzun uzun kesiştik. sonra çok acayip bişey oldu, inanamadım. ama anlatmıcam onu.
  • yine, uykusuz, soğuk bir gecenin en büyük hediyesi olmuştur.

onsuz geçen gecelerden sonra, uzaklardan gülümseyen sevgili neler hissettiriyorsa, aynısını hissettirmiştir.

:*
hesabın var mı? giriş yap