• et için kesinlikle daha lezzetli olan durum. kan görmeye tahammülü olmayanlar denemesin tabi...
  • lezzet olarak vermis oldugu damak tadi tartisilmaz, fakat pisirme sicakliginin bir sekilde etin heryerinde en az 71 c * (160f) olmus olmasina dikkat edilmesi gerekir. aksi takdirde patojen olarak tabir edilen zararli mikro organizmalarin, metabolizmaya giris yapmasi da bir o kadar muhtemeldir.

edit: schlingel e tavsiyeleri icin cok tesekkur ederim.
  • fransada pişmemiş olarak algılanan pişme derecesi. böyle isteyince eti tamamen kırmızı ve kanlı getiriyorlar. orta deyince çok az pişmiş, iyi pişmiş deyince de az pişmiş. yemek kültürleri biraz farklı sonuçta.
  • etin en guzel yenilesi halidir. guzelim kirmizi et cok pistikce sertlesir, lastiklesir. ama az pismis ogle mi? hele bloody as hell seklinde pisirme vardir ki soyle tabir etmisti bana bir buyugum. ete izgarayi goster sonra bana ver.
    yaninda sarap veya iyi bir bira sarttir, bir de yine orta pismis birkac sebze cesidi de o ogunun ete doyulacaginin sinyallerini verir
  • yaban ellerde cefırsın ustanın kanaat lokantasına gidildiğinde bloody şeklinde telaffuz edilmesi gereken pişmişlik tercih düzeyi.
  • tavuk etinde oldukça iğrençken, bir bonfileyi kırmızı şarap ile birlikte ilah yapan pişirme şekli.

(bkz: hancı bana şarap ve et getir)
  • usulüne göre marine etmeden (fransızlarca çürütmeden!) yenen bir az pişmiş et adamı tenya, domuz tenyası, bok kurdu ve çük kurdu (abartıyorum) ile haşır neşir edebilir (çok yerseniz; neşriyat).

usulü ne diye sorduğunuzu duyar ve/veya okur gibi oluyorum; zeytinyağı, soğan rendesi, süt(ben siksen koymam bunu ama çok yumuşatmaya yarar, isterseniz koyun), kimyon, kekik, tuz, çekme biber... ve sarımsak. en önemli öge sarımsak, anti-paraziter etkisi ile eğer götü alışmış çiğ et yiyicisi bir fransız değilseniz kurtarıcınız olacaktır. sarımsak yağı antiparaziter etkisi ile güvenle yarı pişmiş etleri yemenizi sağlar, ayrıca verdiği özel tat da alıştığınızda müthiş bir boyut katar ete.
  • türkiye'de hala yadırganan pişirme şeklidir. good beef'in bizim mahalledeki şubesine gidiyorum. her seferinde de rare'ı seçiyorum. ilginç bir şekilde her seferinde "yalnız onun içi çiğ" diyor oradaki ilgilenen arkadaşlar. ben de hiç bıkmadan "biliyorum, öyle seviyorum zaten." diyorum. hatta bir keresinde servis yapan bir kız "bunun içi çiğ oluyor, isterseniz tekrar pişirebiliriz." diyor. ona rağmen "yok ben böyle seviyorum" deyip girişiyorum direkt ne sipariş ettiysem.

millet sanırım genelde medium ya da well done seviyor.
  • az pişmiş ızgara biftek üzerinde sos sanacağınız kanlarıyla en nefis yiyecektir. kanibalist bir zevkle sogutmadan yemek , kırmızı şarabı da üzerine su niyetine içmek barbar genlerimizi şenlendir.
hesabın var mı? giriş yap