444 entry daha
  • et kaliteli, iyi marine edilmiş, steril bir ortamda bekletilmiş ve doğru ısıl işlemlerden geçmişse elbette az pişmiş yenilebilir ki türkiye sınırları içerisinde buna dikkat eden oldukça az mekan olduğu için az pişmiş et bir tık risklidir.
    lezzetli olması konusunda ise eğer söylediğim şartları sağlıyorsa elbette çok pişmiş ete nazaran çok daha lezzetli olur.
  • biz türküz. cok pismis severiz.
  • kestiginizde pembemsi renk olmalı ki et hem yumuşak hem lezzetli olsun aksi takdirde et kuruyup sertleşiyor.
    ama öncesinde eti sarımsak zeytinyağı, karabiber, pul biber ile harmanlayıp streçle kapatıp en az bir kaç saat dolapta bekletip pisirirseniz lokum kıvamında et yersiniz.
    not:denenmiştir. biraz sarımsağı bol koyuyorum daha bir aromalı oluyor.
  • etin az pişmiş tercih edilmesi damak zekinden ileri geldiğinden bunun elit olmakla ilişkilendirilmesini populist bir yaklaşım olarak değerlendiriyorum.
  • az orta pişmiş ile elitist grubuna dahil oluyorum. sabah erkek değildim ekşide gece de elitist oldum. konuya dönecek olursak iyi mühürlemeyle etin içindeki lezzetin dışarı çıkmasını engelledikten sonra içi tamamen kahverengiye dönene kadar pişirirsen o tat kaçar. kuru et yemek isteyen pişirsin tabi herkesin kendi damak zevki.
  • vedat milor ile ulkemize gelmis egreti duran cakma hipster etkinligi.

boyle et mekanina gidiyoruz herkes rezil olmama korkusu ile "manyak misin tabi ki medium rare" diyor. gozlerinde o zayif karakterlilerin olumlanma endisesi ile. bana gelince ben gurula "well done olsun" diyorum. bu cakma hipsterlar bana "iyy koyluye bak" der gibi bakis atiyor.

heee ama etler gelince durum degisiyor tabi, o cakma hipsterlar igrene igrene yiyorlar o etleri ben hatta baya agzina attigi eti "eeooaggh" diye geri atan ama aglaya aglaya o cig etleri yutan ezikler gordum. tabi ben o sirada istahli bir sekilde etimi yiyorum, o cakma hipsterlar da imrene imrene bana bakiyor.
  • çok pişmiş sevenlerin, eti hala çiğnedikleri için yorum yapamadığı elitistliktir.

not: medium rarespor.
  • max 54°'de pişmiş et elitistliğidir. makbul olmasının nedeni çok pişmiş etteki gibi lezzetli suyunu kaybederek sadece lif kalmamış olmasındandır. görsele tıklayarak 58°'de pişmiş bir bonfile görebilirsiniz.

görsel

edit: yazım + düzenleme
  • kaliteli et çok pişirilmez, içindeki suyu kaçırmadan ama çiğ halde de bırakmadan doğru teknikle pişerse yemesi müthiş keyifli olur
    her et yapılacağı yemeğe ve yenileceği şekle göre değişir.
    şekilden kastım dolma yapılacak et ile ızgara yapılacak etin kesileceği bölge farklı önce etten anlamak lazım ki sonra pişirme tekniklerine geçilebilsin
    az pişmiş et bir kültürdür hayvanın hangi bölgesinin nerede kullanılacağının ve nasıl pişirilip yenileceğinin bilinmesi başlı başına bir sanattır
    bir kasap ,bir yemek tarihçisi ve bir yemek fotografçısıyla büyüyünce illa ki gelişmiş bir damak tadı oluyor insanın
  • dişleri sağlamdır.

edit: daha yumuşak oluyormuş, ben yiyemiyormuşum benim beceriksizliğim imiş.
145 entry daha
hesabın var mı? giriş yap