şükela:  tümü | bugün
 • 2. dünya savaşını zamanını konu alan alaman yapımı dizi.
  13 ekim'de yayına giriyor.

  web sitesi
  trailer'ı*
 • tom tykwer'in cektigi, 40 million euro butceli almanya'nin tum zamanlarin en pahali produksiyonu, game of thrones dan sonra en cok ilgi ceken dizi. sky kanalinda 16 bolum olarak cekilmis.

  ikinci dunya savasi degil 1920 lerin sonlarinda weimar cumhuriyeti zamanlarini konu alan, berlin'in altini cagini yasadigi donemi yansitan, (partilerin, pompanin kralinin dondugu nazizm oncesi debaucherous donemler) dizi. super basarili gibi gozukuyor.
 • şimdiden ispanyadan, danimarkaya, amerikadan britanyaya pek çok ülkenin yayımlama haklarını satın aldığı dizi. ilk bölümü kinox üzerinden internete düştü. izlediğim en iyi dizilerden birisi. çok fazla övmeye gerek yok, izlendiğinde zaten dizi kendisini gösterecektir.

  bu arada dizinin tam tamına üzerine oturtulduğu zemini anlamak için mükemmel bir zamanlayla metis yayınlarından çıkan "soğuk temas
  iki savaş arasında almanya'da yaşama deneyleri ve mesafe kültürü" kitabını önereyim.

  dizinin kimi sahneleri sanki tam da kitapla örtüşecek şekilde çekilmiş. kitlelerin bu yıllarda karmaşa ve avangard içerisinde düzen (uyum) arayışları (örneğin gece kulübündeki dans sahnesi) eksik bırakılmamış.

  politik olarak fazla üzerinde durmadım ama senaryo troçkistleri sevindirecek, stalin yandaşlarını da sinirlendirecek bir şekilde yazılmış adeta. filmin başladığı tarih 1929. tam troçki'nin sscb'den kovulduğu ve almanya üzerinden türkiye'ye (istanbul) geçmeye çalıştığı sıralar. neyse... daha fazla spoiler vermeden bitireyim. umarım türkiye'deki izleyiciler için de altyazı- çeviri işlemlerine başlanmıştır. gerçi türkiye'de 'game of thrones' kadar popüler olması imkansız görünüyor.

  mecburi spoiler içeren edit:

  leningrad (petersburg) şehrinden berlin'e gönderilen yük trenine yolun yarısında yüklenen ek bir vagonda bulunan şey troçki değil, altınmış. troçki zaten istanbul'daymış ve altınlar sanırım troçki'ye destek olmak amacıyla stalin'in gönderdiği trene yükleniyor.
 • ilk 3 bölümü türkçe altyazısıyla internete yüklenmiş dizi. 2. sezonu bitirmeme 2 bölüm kaldı bitsin yukarıyı fazla spoiler içermeden düzgünce editleyeceğim.
 • bir dönemin yaşam ve kültür seviyesini aktardığı için önemli bir dizi olduğu söylenebilir. ilk iki bölümüne bakılırsa sıkmadan ve kafa yormadan ayrıntılar ön plana çıkartılarak izleyiciye dönemin havası koklatılmak istenmiş. tavsiye edilir.