şükela:  tümü | bugün
 • 2. dünya savaşını zamanını konu alan alaman yapımı dizi.
  13 ekim'de yayına giriyor.

  web sitesi
  trailer'ı*
 • tom tykwer'in cektigi, 40 million euro butceli almanya'nin tum zamanlarin en pahali produksiyonu, game of thrones dan sonra en cok ilgi ceken dizi. sky kanalinda 16 bolum olarak cekilmis.

  ikinci dunya savasi degil 1920 lerin sonlarinda weimar cumhuriyeti zamanlarini konu alan, berlin'in altini cagini yasadigi donemi yansitan, (partilerin, pompanin kralinin dondugu nazizm oncesi debaucherous donemler) dizi. super basarili gibi gozukuyor.
 • şimdiden ispanyadan, danimarkaya, amerikadan britanyaya pek çok ülkenin yayımlama haklarını satın aldığı dizi. ilk bölümü kinox üzerinden internete düştü. izlediğim en iyi dizilerden birisi. çok fazla övmeye gerek yok, izlendiğinde zaten dizi kendisini gösterecektir.

  bu arada dizinin tam tamına üzerine oturtulduğu zemini anlamak için mükemmel bir zamanlayla metis yayınlarından çıkan "soğuk temas
  iki savaş arasında almanya'da yaşama deneyleri ve mesafe kültürü" kitabını önereyim.

  dizinin kimi sahneleri sanki tam da kitapla örtüşecek şekilde çekilmiş. kitlelerin bu yıllarda karmaşa ve avangard içerisinde düzen (uyum) arayışları (örneğin gece kulübündeki dans sahnesi) eksik bırakılmamış.

  politik olarak fazla üzerinde durmadım ama senaryo troçkistleri sevindirecek, stalin yandaşlarını da sinirlendirecek bir şekilde yazılmış adeta. filmin başladığı tarih 1929. tam troçki'nin sscb'den kovulduğu ve almanya üzerinden türkiye'ye (istanbul) geçmeye çalıştığı sıralar. neyse... daha fazla spoiler vermeden bitireyim. umarım türkiye'deki izleyiciler için de altyazı- çeviri işlemlerine başlanmıştır. gerçi türkiye'de 'game of thrones' kadar popüler olması imkansız görünüyor.

  mecburi spoiler içeren edit:

  leningrad (petersburg) şehrinden berlin'e gönderilen yük trenine yolun yarısında yüklenen ek bir vagonda bulunan şey troçki değil, altınmış. troçki zaten istanbul'daymış ve altınlar sanırım troçki'ye destek olmak amacıyla stalin'in gönderdiği trene yükleniyor.
 • ilk 3 bölümü türkçe altyazısıyla internete yüklenmiş dizi. 2. sezonu bitirmeme 2 bölüm kaldı bitsin yukarıyı fazla spoiler içermeden düzgünce editleyeceğim.
 • bir dönemin yaşam ve kültür seviyesini aktardığı için önemli bir dizi olduğu söylenebilir. ilk iki bölümüne bakılırsa sıkmadan ve kafa yormadan ayrıntılar ön plana çıkartılarak izleyiciye dönemin havası koklatılmak istenmiş. tavsiye edilir.
 • 1929 berlin'in de geçen polisiye dizi. dönemin ruhunu ve olaylarını geniş bir perspektiften anlatmaktadır.

  başrolde unsere mütter unsere vater'den wilhelm olarak tanıdığımız volker bruch yer almakta.

  dizi bir yandan stalin'e karşı troçki önderliğinde devrim yapmaya çalışan rusların berlin'de yer alan oluşumlarını, bir yandan versay anlaşmasına ve sosyal demokratlara karşı olan ordu grubunun gizli silahlanmasını, bir yandan ise dönem içerisinde yer alan komplo ve şantajları konu almaktadır. tüm bunları anlatırken bizlere berlin'in underground gece hayatını da fazlasıyla aktarmakta ve müthiş bir atmosfer sunmaktadır.

  şiddetle tavsiye edilir.
 • almanların weimar cumhuriyetini pohpohladıkları dizi.

  özellikle weimar cumhuriyetinde yahudiler de vardı,bakın çok amerikan variydik,işte her şey kanunluydu vs. gibi almanya'nın bir nevi bu diziyle yaptığı bir propagandadır efendim bu dizi.

  herneyse sonuç gayet başarılı olan ama alman hınzırlığı da barındıran bir adet dizi.
 • türkiye’de popüler olmamasına sevindiğim bir adet alman dizisi. berlin’de bir dönem yaşadığım için baya bir içimi ısıttı.
  konusu muazzam ve troçkist yoldaşların izlemesini tavsiye ediyorum.
 • 1x3 (ayrica agir generation war spoiler'i icerir).

  --- spoiler ---

  artik gonderme mi yapmislar yoksa denk mi gelmis bilmiyorum. otelci kadin gereon'a (ww1) savasta bulunup bulunmadigini sorara o da kardesinin pesinden gittigini ama geriye sadece kendisinin, yani annesinin favori olmayan oglunun dondugunu soyler. volker bruch, generetion war filminde de -kardesinin pesinden olmasa da- kardesiyle birlikte savasa gider. annesi de kardesini abisine emanet eder ama kucuk olan geri donemez. tabii filmde dizinin aksine ww2 donemidir. boyleyken boyle iste.

  --- spoiler ---
 • birinci sezondan beri bu diziyle ilgili bir teorim var. doğruysa ciddi bir spoiler olur. dileyen bakmasın.

  --- spoiler ---

  .
  .
  .
  .

  .
  .
  .
  .
  .

  1) 7.bölümde abisini kurtarırken abisinin yüzünü bize tam göstermediler. garibime gitti, videoyu durdurup abisinin yüzünü inceledim. yüzünde yara/yanık izi tarzı bir şey var gibi geldi. bu da bana doktoru hatırlattı.

  2) gereon, doktorun yüzünü hiç doğru dürüst görmedi. sezon finalinde bir an kendine gelip görünce de feci ürktü.

  3) atları yucatan dahil gereon hakkında pek çok şey biliyor ermeni. ayrıca gereon'u öldürmediği için doktor, ermeni'ye teşekkür etti.

  4) yeğeni çok kararlı bir şekilde babam ölmedi diyince iyice kuşkulandım.

  5) imdb'den bakınca doktorun adının anno olduğu görülüyor.

  dr.schmidt, gereon'un abisi bence.
  --- spoiler ---