• televizyon kanallarında bile bu hatanın yapılması ayrıca şaşırtıcıdır..
    hadi aceleyle yazdın, yanlış yazdın, düzelt be adam..

hadi düzeltmedin..
    bari devam etme aynı hatayı tekrar tekrar yapmaya..
  • (bkz: ya da)
  • bu basit dilbilgisi kuralı öğrenilmez, yani ben öğrenmedim, doğal olanı sanki hep zaten belli oluyordu. hayatımın hiçbir evresinde de ve ki'nin yazımında tereddüt yaşamadım ki zaten çoğu kişide de böyle, gözlemlediğim kadarıyla.
  • yiğit özgür'ün muhteşem dehasıyla açıkladığı imla kuralı.
    http://www.karikatursevenler.com/…ozgur-da-ayr.html
  • -ki için yöntem çok kolay. -ki’nin olduğu kelimeyi alırız ve bu -ki’nin arkasına bir -ler, -lar ekleriz. eğer kelimenin anlamı bozulmazsa bu ek olan -ki’dir ve birleşik yazılır. eğer kelimenin anlamı bozulursa bu bağlaç olan -ki’dir ve ayrı yazılır.

"uyandım ki gitmiş." ("uyandımkiler" anlamlı bir kelime olmuyor demek ki ayrı yazılacak)
    "evdeki hesap çarşıya uymadı." ("evdekiler" anlamlı bir kelime demek ki birleşik yazılacak)

-de'yi ise açıklaması uzun ama örnekle anlaması kolaydır. yazacağınız cümlenin anlamını düşünmeniz yeterlidir. tereddütte kaldığınızda cümleyi kendi kendinize okuyun ve istediğiniz anlama göre kulak memesi kıvamına getirin. şöyle ki:

"sen de mi brutus?" cümlesindeki -de ayrı yazılmıştır ve "alacağın olsun brutus, ne pis insanmışsın, sen bile bunu yapıyorsan benim düşmanım bana ne yapmaz" anlamındadır. *ev de mi tuttun kendine?*

"sende mi brutus?" cümlesindeki -de birleşik yazılmıştır ve "lan olm galiba defne yapraklı tacımı kaybetmişim sen almış olabilir misin? tacım sende mi brutus?" anlamındadır. *evde mi kaldı anahtarların?*

hadi aslanlarım...
  • yazar alımı esnasında çaylağın bunu bilip bilmediğini test etmenin bir yolu bulunmalı. bunu anlayamayan, uygulayamayan, anlasa da sallamayan, asla yazar olamamalı.

(bkz: dahi anlamındaki de ayrı yazılır)
  • yeni hazırlanacak olan anayasaya bile geçmesini istediğim dil bilgisi kuralı..belki de en çok katledilen dilbilgisi kuralı.
  • kanaatimce internet kullanımının artmasıyla birlikte bu ve bunun gibi imla, dil bilgisi kuralları umursanmamaya başladı. haydi interneti geçtim, eğitimli-eğitimsiz anlayamazsın da üniversite öğrencisinin yazılı sınavında nerede "de" yahut "ki" görse ayırması, soru eki olan "mu"yu sürekli bitişik yazmasını sindiremiyorum. türkçe yahut edebiyat bölümü de değil ama okuyamıyorum arkadaş. sırf bu yüzden yuvarlak içine alıp eksi veriyorum, dünyanın tek sincabı benim ya, ben kurtaracağım bu sayede yazı dilini.

gerçi internete de bok atmamak gerekiyor, hep bu telsim'in kısa mesaj sözlüğü sayesinde bozuldu yazı dili.
hesabın var mı? giriş yap