• fevkalade vasat bir metin, altan erkekli ve binnur kaya disinda vasat oyunculuklar, yilmaz erdogan ve oyunculugunu daima cok begendigim demet akbag tam uzerlerine yapismis bir demet tiyatro oyunculugu ile sahnedeler... icim bayildi, bitmedi, bitmedi, bitmedi oyun, ayrica yilmaz erdogan'ın artik fevkalade havada kalan solculugundan ve de demokratligindan da tiksindigimi fark ettim...
    (bkz: #4130548)
  • --- spoiler ---
    "...birileri birşey anlatıyordu ve sizler, sıvaları dökülmüş birey görünümündeki duvarlar olarak oradaki mesajlari hiç anlamıyordunuz. bu yüzdendir o son selamlama"
    --- spoiler ---
    mesajli tiyatro oyunu.

ayrica ve önemlice; altan erkekli'nin son olarak selamlamaya çikmasi gerekirdi. (ha yilmaz erdogan yönetmendir son çikmalidir... banane)
  • bu oyun cok komik repliklere de sahiptir.

--- spoiler ---
    -anne ben cikiyorum.
    +gec kalmaaa!
    -tamam hemen cikiyorum.
    --- spoiler ---

--- spoiler ---
    bu sekilcilik, her seyi güzel bir sekle sokma cabasi nedendir? tanri; en güzel benim, benim de bir seklim yok demis. daha ne?
    --- spoiler ---
  • "hic kitap okumayan bir adam nicin merak eder seneye yazilacak kitaplari?
    bu dunyada bile ya$amayi beceremeyen nicin merak eder diger gezegenlerdeki hayati?
    gecmi$ ve bu gun ne zaman bitirildi de gelecek sorgulaniyor?
    i$ler hala kalle$ce hallediliyor ikili ve uluslararasi ili$kilerde...
    her ulkenin sinir kom$ulari dost ve karde$ du$man ulkeler.
    dogru duzgun top bile oynayamiyorlar kavgasiz!
    oyunlari sava$ gibi gorenler sava$i da oyun gibi goruyor elbet..
    ayni kadina sevdalananlar birbirini vuruyor, ayni $eyden nefret edenler can ciger arkada$..
    bir $eyi, bir kadini, bir erkegi ya da bir ulkeyi sevmenin cezasi olum bile olabiliyor bazi.."

"yalnizlik, her kimlige dogu$tan yazili tek ugra$idir insanin bir ya$ama sirasinda..
    tek sermayesi, sahip oldugu tek $eydir. kiymetini bilmelidir, dedi.
    yalnizdir insan, hep kalabaliklara kari$ma tela$i bundandir.
    kalabalik yalnizliklar, yalniz kalabaliklar olu$ur $ehir $ehir, ulke ulke.
    kalabalik arttikca, artmaktadir yalnizliklar.
    insan bir olumu istemez, bir de ondan beter bir yalnizligi.
    ama ikisi de muhakkak gelir ba$ina bir yalniz ya$ama sirasinda.
    olumun degil ama yalnizligin bir tek caresi var dedi,
    tek caresi a$ktir bir yalniz ya$ama sirasinda nefes almanin.
    a$k da zaten iki yalnizin ortak bir yalnizlikta bulu$masidir dedi..
    a$ik olun, gosterin birbirinize yalnizliklarinizi!
    nasilsa ayrilik, insanin kendi tek ki$ilik yalnizligini ozlemesi..
    sade olum degil, ayrilik da ya$amin emri."

cok ba$arili diyaloglar barindiriyor oyun. oturup mizah olarak seyrederseniz cok fazla $ey kacirirsiniz. oturun izlerken analiz edin ne izlediginizi mutlaka. duyduklarinizi iki kere sindirin.
  • karın ağrıları çektirtecek kadar güldürmez, salya sümük dağıtacak kadar ağlatmaz, ama dinleyene ve anlamak isteyene çok güzel şeyler söyler bu oyun. yılmaz erdoğan kalemi, altan erkekli oyunculuğu ile harikalar yaratmıştır.

--- spoiler ---
    dedim ya tanrıyla konuşuyordum. ama şimdi konuştuklarımızı herkese anlatabileceğimi söyledi, (seyirciye döner) hepinize...

anlatacaklarım var! vaaz vermek değil niyetim, duyduğumu söylemek. söylemeye değer şeyler duyuyorum zira. belki hayatı daha yaşanır kılmak için ya da belki sadece ama sadece anlatmak için... sen anlat dedi tanrı bana, anlaşılsın diye değil, hiçbir mükafat beklemeden anlat...

çünkü bir mükafattır anlatıcıya, doğru düzgün anlaşılmak! sen anlat dedi... sen sadece anlat! umudu hatırlatsın diye umutsuzluğu, çareye yol açsın diye çaresizliği anlat... ders verme dedi kimseye, çünkü hoca denmez öğrenmesini bitirene! çırakları olan bir çıraktır usta, olsa olsa... sen anlat dedi bana tanrı, sen sadece anlat...
    --- spoiler ---
  • toplum içindeki yaralara kelimeler süren bir oyun.insanları sevmek,dürüstlük,sevgi,yalnızlık,popüler kültür,medya ve bunun gibi bir çok konuda önemli mesajlar veren mükemmel bir senaryo,gerçekten gerçek sanatçılardan oluşmuş bir kadro.bence kesinlikle izlenmeli.
  • altan erkekli'nin oyunculugu, replikleri ve geri kalan herkes/her sey olarak incelenmesi gereken bir oyun. araya serpistirilmis bazen gerçekten komik çoklukla zorlama espriler ve oyuncularin kayda degmez iyilikteki performanslari ile genel bakista izlenebilirligi çok yüksek gözükmesede altan erkekli'nin canlandirdigi hilmi karakteri diyaloglari, monologlari ile oyunu bir anda bambaska bir havaya sokuyor. sahsi fikrimce yilmaz erdogan "tanri ile diyalog" ve "tanrinin söyledikleri" temasini ele almakla bir kumar oynamis, malumunuz bizim milletimiz din-tanri temasinin böyle cesaretle ve farkli bir açidan irdelenmesini saapmaz, hazzetmez. gel dikiz erdogan bu kumarindan aci bir sekilde karli çikmis netekim izleyenlerin çogu hilmi'nin anlattiklarini dinleyip düsünmektense yilmaz erdogan'in sahnede seyirciye tutulmus bir ayna gibi kullandigi diger karakterlerin sigliklarina ilgi gösterdi, güldü, alkisladi.
  • hilmi'nin* final söylevi (oyunu izlemeyenlerin okumamasında fayda var):

--- spoiler ---

yalnızlık.
    her kimliğe doğuştan yazılı tek uğraşıdır insanın bir yaşama sırasında
    tek sermayesi, sahip olduğu tek şeydir
    kıymetini bilmelidir, dedi.
    yalnızdır insan
    hep kalabalıklara karışma telaşı bundandır.
    kalabalık yalnızlıklar, yalnız kalabalıklar oluşur, şehir şehir ülke ülke.
    kalabalık arttıkça artmaktadır yalnızlık da.
    insan bir ölümü istemez, bir de ondan beter bir yalnızlığı
    ama ikisi de muhakkak gelir başına bir yalnız yaşama sırasında.
    ölümün değil ama yalnızlığın bir tek çaresi var, dedi.
    tek çaresi aşktır bir yalnız yaşama sırasında nefes almanın
    aşk da zaten iki yalnızın ortak bir yalnızlıkta buluşmasıdır, dedi
    aşık olun!
    gösterin birbirinize yalnızlıklarınızı
    nasılsa ayrılık insanın tek kişilik yalnızlığını özlemesi.
    sade ölüm değil, ayrılık da yaşamın emri..

evet söyledi
    ya da ben duydum
    duyduğuma göre elbet bir ses söyledi bu söylendikçe usulen söylenir olan sözleri.
    evet duydum söyledi
    her duyduğumda ağladım
    pek çok ağlayışım sırasında duydum.
    kalbim tutanak tuttu duyduklarıma
    soruldu, dedi, cevap alındı
    yaşamak, dedi, tek marifetiniz -biraz özen gösteriniz.
    zulüm kimse zalimlik yapmayınca biter -mazlumlar dahil, dedi.
    ama yapmayın, o daha bir çocuk, dedi tanrı..

ya gördüm neyleyim
    insanlar vardı duvarın içinde.
    ya ben hep duvara konuştum
    ya da duvar değil konuştuğum, içinde insanlar var.
    nedense beni anlasın istedim içinde insan olan duvarlar.
    bilmiyorum,
    belki de ben gerçekten delirdim
    onlar haklı belki de.
    içinde değil duvarların insanlar
    sadece arasındalar..

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap