şükela:  tümü | bugün soru sor
 • vietnamli ekmekcilerin kucuk vitrinde sergiledikleri, ciger ezmesi, domuz pastirmasi, yesil sogan, taze kisnis, salatalik, domates, kiyilmis cin biberi ve rendelenmis havuc cesitleriyle arzuya gore yaptiklari ekmek arasi salatadir. bu dandvichin uzerine bir de light soya sos dokulur, cin biberi adamin dudaklarini bortletir ama pek lezizdir.
 • değişik çeşitleri bulunabildiği gibi bana göre en güzelinin tarifi şöyledir;

  taze ve çıtır çıtır baguette içerisine şekerli ve sirkeli (tercihen pirinç sirkesi) suda bir gece dolapta bekletilerek turşu haline getirilmiş soğan ve havuç rendesi ile taze kişniş, isteğe göre içine konulacak et(ızgara domuz eti veya tavuk olabilir, dana eti de oluyor ama diğerleri kadar güzel değil) ve ince ince kıyılmış oldukça acı cin biberler.
  pek çok kişinin atladığı nokta ve bana kalırsa banh mi'ye hayat veren nokta olan sos ise; (bkz: sriracha) ve (bkz: fish sauce) ikilisidir.

  afiyet olsun
 • bir ekşi sözlük yazarı.
 • çaylak olduğu zamanın birinde kendisiyle mesajlaşırken, girdiği entry'ler bir gözden geçirmemi rica etmişti hatalı bir şey var mı diye. ben de kendisine cevabımda aynen şu ifadeyi kullanmıştım "...sizi bekletmeleri büyük hata, sizin çaylak benim yazar olduğumu görünce ben utandım."

  aradan birkaç gün geçmedi, yazar olduğu haberini aldım. kendimi football manager'de genç bir yıldız keşfetmiş gibi hissettim. sözlüğe çok şey katacağını düşünüyorum, umarım yanılmam.
 • para veren oyuncuların premium mermileri 'çok daha rahat' alabildiği ve rahat alabildikleri için de oyunda önüne çıkan herkese sıktıkları oyuna pay to win dediğim için beni nick altı cahillikle suçlayan düz mantıklı bir yazar.

  elinde hiçbir kanıt olmamasına rağmen para vermenin kazanma oranını değiştirmediğini düşünüyor. aslında oyunda wr'ler %40 ile %60 arasında. server genel dağılım %50 civarı ,premium mermiler kullanmanız bu wr'yi ancak bu aralıkta oynatıyor, bu salak zannediyor ki premium mermi kullanınca ya da yeni çıkan op yolu hızlıca serbestle kasınca wr bir anda %60'a 70'e sıçrayacak, sıçratmıyorsa o zaman pay to win değildir. evet bu kadar sığ bir mantığı var. kardeşim zaten %3 wr farkının bile oyunda çok büyük anlamı var.

  işte tam bir düz mantık. stok tankla oynamamak bile wr üzerinde oyuncunun kalitesine göre %1-5 arası fark ederken bu pay to win değil diyor. zannediyor ki oyun yapımcıları da kendisi gibi düz mantık adamlar, para veren oyuncuları direk zafere götürcekler. yok böyle bir dünya. eğer zaten öyle olsaydı kimse oynamazdı bu oyunu. en azından o para verenlerin içi direk galibeyeti hazmedemezdi. yani para veren oyuncuların tamamen kendini kandırması üzerine kurgu var. maksat para vermeyene de az da olsa zevk aldırmak ama artık bunu bile beceremiyorlar. çünkü herkes bu oyunun ne bok olduğunu kavradı.

  parayla satın alınan tankların olduğu ve bu tanklardan bir kısmının tıpkı diğer bazı free tanklar da olduğu gibi gereğinden fazla güçlü olduğu oyunda, paralı olduğu için bu tanklardan birini siz alamıyorsanız, bu durum oyunu pay to win yapar. çünkü paralı olan bir tank modelinin wr'si %54. muadili bedava tankların ortalması ise %49. para basmayan adam gidip o %54 wr yakalanan tankı alamıyorsa burada konu kapanmıştır. kötü kazanma ortalamasına sahip paralı tankların olması veya iyi kazanma ortalamasına sahip free tankları olması bu durumu değiştirmez. ortada bir ulaşılamayan var sonuçta.

  beni pay to win nedir bilmemekle suçluyor. çünkü hayatında free oyun oynamamış. oyun yapımcılarının bu eleştirileri savuşturmak maksadıyla söylediği "pay to win değil, pay to progress'dir" argümanını ortaya atıyor.

  ingilizce kelimeler serpiştirerek suçlamayı saptırmaya, kendini haklı çıkarmaya çalışıyor. oyuna para verecince sadece "progsess" oluyorsa, serbest deneyimle sadece tank açılması gerekirdi. kuvvetli mermi veya parçaların değil. işte o zaman pay to progress olurdu oyun. pay to progress ne demek para ver ilerle. premium merminin neresi progress? tankı erkende full hale getirip oynamanın veya daha erken avantaj sağlayan ekipmanları takmanın neresi progress? ne kadar oynarsan oyna alamayacağın 1 tane bile diğerlerinden fazla wr kazandıran, wr'yi de geçtim ortalama hasarını yükselten 1 tane bile premium tank varsa bu oyunu zaten direk pay to win yapar, bunun neresi progress? az pay to win, çok pay to win diye bir şey yok.

  insanlar nasıl bu kadar koyun olabiliyor anlamıyorum. adamlara diyorum ki o zaman neden tüm turkuaz ve mavi oyuncular istisnasız delme gücü yüksek premium mermiler kullanıyor? "eeee eee hırs oluyor bir müddet sonra psikolojik olarak' yav hehe amk.

  kardeşim senin kazanma oranına yani her maç galibeyete yaklaşmana premium mermi azıcık bile etki 'etmiyorsa', o zaman 1 tane bile kullanmayacaksın aslanım, kullanan adama da gerizekalı falan demen gerekir. çünkü eğer hiçbir etkisi yoksa bu kadar pro oyuncu neden kredi harcayıp kullanıyor?

  oyunun iddiasına göre premium mermi kullanımı yaygın değil, valla benim oyunda aldığım hasarların %70'i premium mermi.100 tane replay atarım, ap mermiler sekerken pre mermiler çoğu kez içeri giriyor.