• "abooov" diyorum sayın okuyucu, burası nedir lan böyle? millet nasıl ekmek yiyor anlamak mümkün değil.

ilk olarak şunu belirteyim ki ben de bir elektronik şirketinde satış sonrası hizmetler biriminde çalışmakta olan orta düzey bir yöneticiyim. kısacası işim teknik servislik yönetimi falan, anlıyorum bu işlerden.

şimdi gelelim hikayeye. ben alıp da çok memnun kaldığım philips xenium 9@9w cep telefonunun aynısından bir adet de eşime aldım. ürünü pakedinden çıkarttık, baktık ki arızalı, fatura tarihinden 1 hafta sonra kendilerine ürünü götürdüm. ürünü verirken de aynen şunu söyledim: "ürünün ayıplı mal olduğu aşikardır, ayıplı malda da müşteri istemediği sürece tamir yapılmaz. ben değişim istiyorum."

aradan 1 hafta geçtikten sonra dedim "bir bakayım, telefondan ses çıkmadı". internetten arıza takibi teknolojisini kullanarak bir baktım ki ürün parça bekliyor gözüküyor. akabinde 3 gün uğraşıp müşteri hizmetleriyle konuşabildim. 3 gün yahu, 3 gün konuşamadım adamlarla. arıyorum ama kimse açmıyor o telefonu. ve karşıma bir ses çıktı ki bayan mı erkek mi anlayamadım. şiveli de konuşuyor arkadaş. yanlış anlaşılma olmasın, insanlar tabi ki şiveli konuşabilir. ama müşteri hizmetlerinde çalışan bir insanın sahip olması gereken tek ve en önemli vasıf düzgün bir diksiyon, güzel bir konuşmadır ama nerede. dedim ki bu vatandaşa "ürün parça bekliyor gözüküyor ama ben değişim istemiştim". o da bana dedi ki "o öyle gözüküyor ama değişim için onay bekliyor".

şimdi 10 gündür arızası ortada olan bir ürünün ne onayı beklediğini bilmiyorum, aklım almıyor. arızalı bir ürünü ya değiştirirsin, ya da "değiştirmiyorum, kabul ediyorsanız tamir edelim" dersin. müşteriyi sik gibi bekletmenin ne anlamı var bilmiyorum. biz kesinlikle böyle yapmıyoruz. kötü bir şirket olmamıza rağmen, esnaf mantığıyla çalşımamıza rağmen yapmıyoruz. bizden de kötüleri varmış, öğrenmiş oldum.

edit: bu adamlarla 3 ay mücadele ederek ürün bedelini geri aldım. ama o 3 ay boyunca ettiğim telefonların parasını hesaplasam belki de telefonun ederinden fazla. bundan sonra başarı elektronik garantisinde olan telefonu üzerine para verseler almam, o kadar net konuşuyorum.
  • cep telefonunuz bozulduğunda götürmeniz gereken en son yer burası. koca istanbul'da sadece bakırköy ve bostancı'da bayileri verdır. bostancı'da gördüğüm müşteri hizmetlerinin hayatımda gördüğüm en kötü müşteri hizmetleri olduğunu söyleyebilirim. şöyle ki:

cep telefonu tamir için götürülür ki telefonun normal şartlardaki tamiratı, basit bir parça dağişimidir ve 1 bilemediniz 2 saatlik işi vardır. bostancı'daki bayide telefonunuzu verirken 1 haftalık tamir süresi alırsınız ve bu süre içinde size sms yoluyla bildirim yapılacağı söylenir (cep telefonunuzun bozuk olması ve kendi ellerinde olması umurlarında değildir tabii). aradan bir hafta geçip müşteri hizmetlerini aramaya çalışırsınız. müşteri hizmetleri 2-3 defa telefonu yüzünüze karşı meşgule aldıktan sonra (keyifleri yoktur belli ki) nihayet düşürdüğünüzde ve asık suratlı, hayattan bezmiş müşteri hizmetleri yetkilisine durumu anlattığınızda size söylenen bir haftalık süre birden 15 gün, hatta 1 ay oluverir. tam durumun vahametini, bir haftadır telefonsuz dolaştığınızı vs. anlatmaya çalışırken müşteri hizmetleri yetkilisi "iyi günler" deyip telefonu yüzünüze kapatıverir. işte böyle bir şeydir benim gördüğüm başarı elektronik.

başarılarının devamını diliyorum.

philips'i de bu denli ciddi bir kurumu partner olarak seçtiği için yürekten kutluyorum.

ek: cep telefonunu vereli tam 2 ay olmuştur ve hala cep telefonu tamirat için beklemektedir. çok profesyonel bir kurumdur bu başarı elektronik.
  • "garantili olsun" diye zaten para bayılıp aldığım telefonumun garanti süresi içinde "durup duruken" çıkardığı arıza için 65 ytl istediler bugün. benzer bir sorunu bir arkadaşım yaşamıştı ve 25tl'ye önünden geçerken tesadüfen girdiği bir servise yarım saatte yaptırdı. garanti süresi içinde ekranı kararan telefona piyasadan fazla fiyat isteyen, bunu da servis sırasında 1 saat bekleterek ve 10 gün içinde teslim edileceğini belirterek yapan bir yer burası. müstehak bana ulan. başarı kelimesini duyduğum yerden uzak duracağım bundan sonra.
  • rezalet bir cep telefonu teknik servisi var. symbian yuklemeleri icin gotutdugum telefonumu tam 1 hafta oldu hala vermediler. internetten durumunu takip ettigimde de hala "tamiri sürmektedir" diyorlar. ne tamiri ulan yazilim yukle diye verdik, ne diyorsun? yuh olsun yuhlar olsun boyle hizmet anlayisina.
  • telefonlari cevap vermeyen, online arizali cihaz takibi servisi calismayan sirket. bakalim telefonu almaya gidince neler cikartacaklar basima.
  • cep telefonu teknik servisi sorun çıkarmada pek yeteneklidir. tüketici kanunu bunları bağlamamaktadır. bıraktığınız telefonu istedikleri zaman geri verirler. ürünün değiştirilmesini istediğinizde de fantastik şeyler talep ederler. kendilerini alkışlıyorum, hayatta başarılar diliyorum.
  • görülen, görülebilecek en başarısız, en lakayıt, en saçma sapan yetkili servistir. tüketici kanununu, kanunsuzca kendi lehlerine çevirmedikleri bir an görülmemiştir.
  • bugun bana sinir krizi gecirttirmis, philips telefonlarin yetkili teknik servisi. teknosadan yaklasik 2 ay once aldigim philips x800 telefonumun ahizesinden aldigim gunden beri ses cikmiyordu. yedek telefonum olmadigindan ve basima gelecekleri bildigimden telefonumu garantiye gondermedim. ve en sonunda ayin 15`inde garanti bostanci servisine telefonu teslim ettim.
    telefon: philips x800
    sorun: ahizeden ses gelmiyor
    yapilan islem: lehimleme.
    10 dk`lik lehimleme islemi icin anca telefonumu bir hafta sonra alabildim. buraya kadar yine de amenna. hpde 2 aydir bekleyen notebookumu dusundukce kendimi sansli bile hissediyorum. kargo geldi icinden cikan kutuyu actim. evet telefondan artik ses geliyor ama telefonu kapatmamislar. bildigin telefonun sole kosesi oturtulmamis. telefonun ici gozukuyor. vidalar ne sikilabiliyor nede gevsetilebiliyor. bariz telefonun elektronik aksami kasasina oturmadan kapatilmis. arti telefonu gonderdigimde uzerinde olmayan bir suru cizikde cabasi.
    eh be abi. en be teknisyenim. eh be guzel kardesim. acaba o telefonu o halde bana gonderirken ne dusunuyordun.
    isin ironik yani cuma gunu bostanci teknik servisini arayip cihazimi alip alamayacagimi sordugumda cuma gunu cihazin son testlerinin yapildigini o sebeple cumartesi gunu alabilecegimi yada kendilerinin kargolayacagini soyledir. sanirim butun ekip o sirada elektronik aksami cihazin kasasina oturtmaya calisiyorlardi.
    (bkz: at yalani sikeyim inani)
    edit: telefonu tekrar servise gonderdim ve 4 gun sonra cihazin dis kabi degistirilip sol tarafta oturutulmayan yeride tam kasasina oturtularak geri gonderildi. ama bu seferde sag tarafini oturtmamislar ve artik telefon sebeke cekmiyor. kesin birileri benimle dalga geciyor basari'dan ama dur bakalim.
  • evimin yakınında başarı apple yetkili servisi var, günün birinde apple kalemin ucu kırıldı ve plastik parça kalemde kaldı. ben hiç dokunmayayım garantili cihaz orada çıkarsınlar diye götürdüm. gişedeki kadın kaleme göz ucuyla bakıp bunu tamir edemeyiz yenisini almanız lazım dedi. elektronikten anlamıyor diye sakince bakın içeride plastik parça sıkıştı onu kenara zarar vermeden çıkarmanız lazım dedim. kalemi aldı yukarıya çıktı, teknik servisteki kişiyle konuşup bana aynı şeyleri söyledi.
    kalemi aldım iyice gösterdim, sadece şu plastik parça çıkmalı başka bir şey istemiyorum dedim. bu sefer yan gişeden kadın mühale etti biz yapamayız falan diye.
    eve döndüm, cımbızı sokup 3-4 tur çevirince çıktı. totalde 10 saniyemi aldı bütün iş.

elma diyorsun, 1100tl'ye kalem alıyorsun adamların anlaştığı servis seni markadan soğutuyor. kısacası apple ürünleri için başarıya gideyim demeyin, hiç bir el becerisi olmayan, bütün marifetleri "gidin yenisini alın" demekten öteye geçemeyen servistir. şirketin adı başarı, kendileri başarısızlık abidesi.
  • 1 eylülde gönderdiğim arızalı * philips x800 telefonumu , tam 10 gün sonra yani bugün sapasağlam şekilde elime ulaştıran teknik servistir. okuduğum yorumlar olsun , genel kanı olsun beni yanıltıp çılgın atmışlardır. *
hesabın var mı? giriş yap