şükela:  tümü | bugün
 • akıllı telefonlarda yaşanan batarya sorunlarında uygulanan bazı işlemler ile pilin eski performansına kavuşturulması. bunun ciddi anlamda işe yaradığını yetkili servisler de söylüyor. internette kısa bir forum gezintisinden sonra gözlemim; uygulayan kişilerin hemen hepsi batarya performansında artış gözlemlediklerini bildirmiş.

  bu işlem kendi kapasitesinde çalışan bir batarya da performans artırmıyor fakat ilk günlerdeki performansından kısa süre içinde uzaklaştığı gözlemlenen bataryaların hücrelerini verimli kullanılması adına yeniliyormuş. kendisini bugün uygulamaya karar verdim. bakalım denildiği gibi bir işe yarayacak mı.

  denemeye koyulduğum kalibrasyonun uygulama şekli şöyle:

  1)telefon açıkken ve şarjı yüzde 1 civarındayken şarja takın

  2)şarj led'i yeşil olana kadar şarjdan çekmeyin

  3)yeşil olduktan sonra 30 dk daha şarj edin.

  4)şarjdan çekin ve telefonu kapatın.

  5)kapalı halde iken yeşil led yanıncaya kadar şarjda bırakın

  6)kapalı halde iken şarjda yeşil led yanmasına rağmen 30 dk daha şarjda bırakın.

  7). telefonu şarjdan çekin ve açın.

  8)telefon açıldıktan sonra tekrar yeşil led yanana kadar şarj edin.

  9)yeşil led yandıktan 30 dk sonra şarjdan çekin.

  10)bunları yaparken telefonu kesinlikle kullanmayın. mümkünse uçak moduna alın.

  edit: iphone için de işe yaradığı gözlemlenmiştir. tek sıkıntı yeşil led, kapalıyken şarja takma gibi durumların iphone'da olmaması, ancak telefonu uçak moduna alıp(telefonun kapalı olması gereken durumlar için), bataryanın dolma durumunu(yeşil led yazan bölümler için) takip ederseniz iki işlemi de bu şekilde halletmiş olursunuz.
 • tüm bunları yaparken işsiz işsiz telefonun başında mı bekleyeceğiz acaba diye merak ettiğim uygulamalar bütünü.

  zorunlu tanım: performansını kaybeden li-on pillerin hücrelerini daha efektif kullanmasını sağlayıp, pil ömrünü uzatmak amacıyla yapılan uygulama.
 • sadece li-ion değil, li-po pillerin de sağlığına kavuşmasına yarayan optimizasyon.

  yaptığım kalibrasyon sonrası batarya, yaklaşık 7 saatlik aktif kullanımda (whatsapp, sms, yarım saat angry birds, yarım saat telefon görüşmesi, 3g açık, wifi açık, ekran parlaklığı %75) %35 pil kullanarak bana %65 bıraktı. bu kalibrasyonu yapmadan önce aynı şartlarda %55 civarında kullanmış olurdu cihaz. kısacası bu olay gözle görülür bir şekilde pil performansını yeniledi.

  not: telefon htc one.
 • ilk başlarda ümitlensemde yaparken sonradan aklıma geldi ki iosda telefon kapalı iken sarja takarsan telefon açılıyor. kapatıncada sarj olmuyor. oluyorsada ben görmüyorum.
  (bkz: kafamda deli sorular)
 • işe yaradığı söylenen optimizasyon.

  htc yetkililerinin verdiği bilgiye göre tam olarak şöyle;

  1. 3g’ye geçin
  2. kilit ekranı: şifreli korumayı kaldırın ve ayrıca bekleme süresini maksimum yapın.
  3. parlaklık: maksimum olarak seçin
  4. batarya koruma modunu pasif hale getirin.
  5. batarya %10 seviyesine gelene kadar oyun oynayın, internette takılın.
  6. 2g’ye geçip ardından internet bağlantısını tamamen kapatın. telefon sadece çağrı alıp verecek moda gelsin.
  7. wi-fi ağına geçin ve %5 olana kadar internet vs takılın.
  8. uçak modunu aktif hale getirin.
  9. telefonun ekranı maksimum parlaklıkta ve zaman aşımı olmadan şarjı bitene kadar ekran açık beklesin.
  10. şarjı bitip kapanınca, telefonu sarja takın. telefon açıldıktan sonra parlaklık ayarını orta olarak seçin. zaman aşımı süresini eski değeri neyse ona çevirin.
  11. ekranı kilitleyin, yani kapatın ve o şekilde %100 şarj olana kadar bekleyin. şarj olur olmaz telefonu şarjdan alın.
  12. telefonu eskiden nasıl kullanıyorsanız tekrar o hale getirin.
 • android telefonlarda:
  *#228#
  yıldız kare sıfır iki yirmi sekiz kare. (yazı ile yazan doğru)
  uss kodu ile yapılabilecek işlem.

  bazı istisnalar var:
  telefonunuzdaki yüklü romdan dolayı bu kodu yazdıktan sonra "battery test" menüsünü göremiyor olabilirsiniz. ya da android in bazı sürümlerinde bazı uss kodları çalışmaz.

  menü sonrası battery test imlecine tıkladıktan sonra şarjınız yüzde olarak bir miktar azalacak. sonra telefonu kapat aç yaptıktan sonra şarjı biten telefonu full şarj edin.

  ben her rom yükleme sonrası bu işlemi yaparım. root gerektirmez, garanti ile ilgili herhangi bir sorun çıkartmaz.

  android sistemi ile haşır neşir olanlar biliyordur zaten bunu. bilmeyenler için, akıllarına soru işareti kalmaması adına hiç girmeyin bu mevzulara derim.

  yoksa, 3g yi kapat, ekran ışığını kıs gibi işlemlerle şarj ömrümü uzatmaya çalışıp, akıllı telefona geri zekalı muamelesi yapacaksam niye aldım ben bu telefonu. işim gücüm yok ikide bir kullanmadığım işlevleri mi kapatacağım yahu.
  telefon elinde ise, kısaca kullanıyorsan illa ki şarj ömrü kısalacak. bu da yeni elektronik aletlerin kabullenilmesi gereken bir gerçeği.
 • desire hd telefonumda her yeni rom yüklediğimde yaptığım işlem. özellikle rom yükledikten sonra bataryanın dengesiz şekilde inip çıkmasını gideriyor. daha önce adeta su gibi akıp giden bataryam bu işlemden sonra adam oluyor gerçekten.

  çok detaylı olmasa da basit şekilde şu programı kullanırım her zaman. dikkat root gerektirir.
 • bataryanin sagliga kavu$masina yarayan bir $ey degildir, zira bataryanin sagligi kimyasal bir surecin sonucudur ve kimyasal olarak batarya geri dondurulmez $ekilde sagligini kullanildikca zaman icinde yitirir. batarya kalibrasyonu yazilimda %10-20 dolum orani gosterdigi halde tukenmi$ duruma gelen ve kapanan cihazlarda yapilan bir i$lemdir. cihazlar zaman icinde kullanildikca bataryayla yazilimin senkronizasyonu git gide bozulur. kalibrasyonda amac yazilimin batarya suresini dogru hesaplamasini saglamaktir. kisaca tam $arj dolum yapip hic $arja takmadan bataryanin kendini tuketmesini beklemek, tekrar tam dolum yapip devam etmek gibi bir i$lem. tam detaylarini internette ara$tirin, cihazina gore degi$ebilir biraz.
 • telefonunuzun hala %10-15 şarjı varken gelen bir aramayla veya bir uygulamayı açmaya çalıştığınızda çat diye kapanıyorsa yapmanızda fayda olan işlem.

  android işletim sistemli cihazlar için root gerektirmeyen ve root gerektiren 2 yöntem burada anlatılmış.