şükela:  tümü | bugün
 • tüm bunları yaparken işsiz işsiz telefonun başında mı bekleyeceğiz acaba diye merak ettiğim uygulamalar bütünü.

  zorunlu tanım: performansını kaybeden li-on pillerin hücrelerini daha efektif kullanmasını sağlayıp, pil ömrünü uzatmak amacıyla yapılan uygulama.
 • ilk başlarda ümitlensemde yaparken sonradan aklıma geldi ki iosda telefon kapalı iken sarja takarsan telefon açılıyor. kapatıncada sarj olmuyor. oluyorsada ben görmüyorum.
  (bkz: kafamda deli sorular)
 • android telefonlarda:
  *#228#
  yıldız kare sıfır iki yirmi sekiz kare. (yazı ile yazan doğru)
  uss kodu ile yapılabilecek işlem.

  bazı istisnalar var:
  telefonunuzdaki yüklü romdan dolayı bu kodu yazdıktan sonra "battery test" menüsünü göremiyor olabilirsiniz. ya da android in bazı sürümlerinde bazı uss kodları çalışmaz.

  menü sonrası battery test imlecine tıkladıktan sonra şarjınız yüzde olarak bir miktar azalacak. sonra telefonu kapat aç yaptıktan sonra şarjı biten telefonu full şarj edin.

  ben her rom yükleme sonrası bu işlemi yaparım. root gerektirmez, garanti ile ilgili herhangi bir sorun çıkartmaz.

  android sistemi ile haşır neşir olanlar biliyordur zaten bunu. bilmeyenler için, akıllarına soru işareti kalmaması adına hiç girmeyin bu mevzulara derim.

  yoksa, 3g yi kapat, ekran ışığını kıs gibi işlemlerle şarj ömrümü uzatmaya çalışıp, akıllı telefona geri zekalı muamelesi yapacaksam niye aldım ben bu telefonu. işim gücüm yok ikide bir kullanmadığım işlevleri mi kapatacağım yahu.
  telefon elinde ise, kısaca kullanıyorsan illa ki şarj ömrü kısalacak. bu da yeni elektronik aletlerin kabullenilmesi gereken bir gerçeği.
 • desire hd telefonumda her yeni rom yüklediğimde yaptığım işlem. özellikle rom yükledikten sonra bataryanın dengesiz şekilde inip çıkmasını gideriyor. daha önce adeta su gibi akıp giden bataryam bu işlemden sonra adam oluyor gerçekten.

  çok detaylı olmasa da basit şekilde şu programı kullanırım her zaman. dikkat root gerektirir.
 • bataryanin sagliga kavu$masina yarayan bir $ey degildir, zira bataryanin sagligi kimyasal bir surecin sonucudur ve kimyasal olarak batarya geri dondurulmez $ekilde sagligini kullanildikca zaman icinde yitirir. batarya kalibrasyonu yazilimda %10-20 dolum orani gosterdigi halde tukenmi$ duruma gelen ve kapanan cihazlarda yapilan bir i$lemdir. cihazlar zaman icinde kullanildikca bataryayla yazilimin senkronizasyonu git gide bozulur. kalibrasyonda amac yazilimin batarya suresini dogru hesaplamasini saglamaktir. kisaca tam $arj dolum yapip hic $arja takmadan bataryanin kendini tuketmesini beklemek, tekrar tam dolum yapip devam etmek gibi bir i$lem. tam detaylarini internette ara$tirin, cihazina gore degi$ebilir biraz.
 • telefonunuzun hala %10-15 şarjı varken gelen bir aramayla veya bir uygulamayı açmaya çalıştığınızda çat diye kapanıyorsa yapmanızda fayda olan işlem.

  android işletim sistemli cihazlar için root gerektirmeyen ve root gerektiren 2 yöntem burada anlatılmış.