• assassin's creed origins'in esas oğlanı; son mecai, ilk assassin.

aya adında bir eşi ve senu adında bir kartalı vardır.

arayışları doğrultusunda "aşağı mısır-doğu libya" arasını enine boyuna dolanır durur.

aboubakar salim tarafından seslendirilmiştir.

kaynak
  • kanımca en az ezio auditore da firenze kadar sevilmeyi hakeden bir abimizdir.
  • ulan adamı amma tipsiz yapmışlar yahu. anan baban kur'an mı yırttı diyecem, daha 600 yıl var kur'anın gelmesine. tevrat falan yırtmış galiba kafir ipneler.
  • hikayesi gayet akıcı olsada,karısı aya bayekten daha iyi kurgulanmıştır.bayek sağda solda göt siktirirken karısı order of the ancients grubunu sikertme yolları ile uğraşıyordu.
  • bana kalırsa altair ve ezio'dan sonra suikastçi ruhunu, duruşunu gördüğüm tek assassin.
    ac oyunları revelations'dan sonra kalıbından çıktı bence. hatta origins bile saf bir assassins oyunu değil. tipik bir macera oyunu.

bence şu anda halen dünyanın en iyi suikast oyunu hitmandır. ac zaten gizliliği ön planda tutan bir oyun da olmadı. o gizli suikast yapmanın tadını abartıyorum ilk iki oyundan sonra alamadım..

ama bayek savaşçı tarzı, o şevkatli baba yanı, zaman zaman espritüellliği ile iyi bir karakter olmuş.

ben jacob'u da beğenmiştim. hatta o karındeşen jack dlc sinde ne akla hizmet jack'ten dayak yedirtip, rehin aldırmışlar anlamadım. adamın oyuncular üstündeki bütün karizması sikilmiş. lan bari evie alı konulsaydı. erkek olarak onu kurtarsaydık amk. jacob'la şu amına kodumun sapık jack'ini pataklamanın hazzını alacaktım ne güzel.
  • kardeşlik vurgusunu yapan ilk assassin olur kendisi. yakışıklılıktan ziyade karizmatik bir duruşu vardır. savaşçı ruhunun içinde her şeyden bağımsız bir babalık duygusu vardır. çocuğunu öldüren mısırlı cemaat mensuplarının tek tek hepsine suikast düzenlemiştir. çocuğunun kanı yerde kalmasın diye, mısır coğrafyasında taş üstünde taş bırakmayacak kadar gözü dönmüş olsa da mısır halkına her daim yardım ederek kahramanlığından ödün vermemiştir.

ayrıca kraliçe kleopatra kendisi ile sevişmek istediğinde, tüm saygınlığı ile bunu geri çevirmiş ve hayatını biricik karısı aya'ya adadığını söylemiştir.

kendisi benim nazarımda assassin's creed oyun serisindeki en cesur ikinci karakterdir. birinci karakter ise çoğunluğun hemfikir olduğu gibi altair ibn-la'ahad'dır.
  • çocuk sevgisi öyle fazla bir karakter ki mecai olmasaymış çocuk doktoru olabilirmiş.
  • uzun zaman sonunda beklenen ama maalesef devamı gelmeyen bir ac oyunu ana karakteri.
  • assassin’s creed origins’e kadarki ac oyunlarındaki baş karakterler içinde tanrı, daha ziyade tanrılar, inancı olan sanıyorum tek karakterdir. antik mısır tanrılarına inanmakla kalmaz, saygısızlık edenleri de cezalandırır. zira medjay olmak da bunu gerektirir.

ayrıca kendisi suikastçi birliğinin kurulmasında asıl pay sahibi kişiyken hep geride kalmayı tercih etmiş, bu işe kendisinin yarısı kadar emek vermemiş olan aya, ya da daha sonraki adıyla amunet, efsane suikastçiler arasında yer alırken bayek’in adı unutulup gitmiştir.
  • aslan parçası. son medjay.
hesabın var mı? giriş yap