• hem para ödeyip hem de askere giden efsanevi nesil.
  • 3 nisanda gidildiginde ne zaman donulecegini merak ettigim askerlik turu
    yesillendiren olur mu acaba
  • tanım: 2018'de son kez çıkan, paralı askerlik türüdür.

celp dönemi 16b olan ve sevk belgesini alabilen suserler var mı merak etmekteyim. evrak alma başlangıç tarihi 19 mart 2019 yazıyor ama hala sınıflandırma sonucu görünmüyor bende. herkeste aynı mı durum acaba?

edit: henrybey sağolsun sevk belgemi aldım. fakat katılma tarihi 6 nisan yazıyor. buna istinaden terhis tarihi ne zaman olur bilen var mı?
  • 16/b iskenderun'da yapacağım, sevk belgesinde: sevk tarihi 3 nisan, katılacağı tarih 6 nisan olarak gözüküyor.(istanbul'da oturuyorum) ben iskenderun'a bileti ne zamana alayım? birliğe en son ne zaman teslim olabilirim?
  • arkadaşlar bedelli askerlikte 18 gün boyunca gün sayarsanız çok büyük hataya düşersiniz 18 gün kampa girdiğinizi düşünün mesela fazla kiloları olan arkadaşlar 18 gün boyunca mesela 5 kilo vermeyi hedeflesin ve bu amaç için 18 günü değerlendirsin
  • sevk tarihi: 3 nisan,
    birliğe katılış tarihi: 5 nisan

okuduğum yorumlara göre 5 nisan gece 12'ye kadar teslim olma hakkımız var.
    yalnız sevk belgesinde terhis tarihine açıklık getirilmemiş. çalıştığımız kuruma ücretsiz izin alabilmemiz için başlangıç ve bitiş tarihlerini bildiren dilekçe vermemiz gerekiyor. sevk tarihinden itibaren 21 gün sayarsak 23 nisan terhis tarihimiz mi oluyor. kuruma dilekçede 3 - 23 nisan tarihleri arasında şeklinde mi belirtmemiz gerekir? yeşillendirir misiniz?

edit: askerlik şubesiyle görüştüm. sevk tarihinden itibaren 21 günlük ücretsiz izni başlatmamız gerekiyor. dolayısıyla asgari 3-23 nisan arasını ücretsiz izin olarak kullanabiliriz. 21 günlük ücretsiz izin zorunlu olarak alınıyor. erken terhis durumu olup olmayacağından emin değilim.
  • ülkemizdeki zorunlu askerlik hizmetini, belli bir bedel ödeyerek yaptığınız askerlik türü. bu seneye kadar, meclis kararı ile, genellikle seçim dönemlerinde yasa ile çıkan geçici bir şey iken( en son 3 ağustos 2018 tarihinde çıkmıştır*) bu sene ile beraber, çıkartılacak yeni yasa ile kalıcı hale gelmesi planlanmaktadır.

bedelli askerliğini yeni tamamlamış biri olarak: bedelli askerlik yapacaklara tavsiyeler başlığı altında bulabileceğiniz bilgiler dışında eklemek istediğim bazı şeyler var.

öncelikle gideceğiniz yeri iyi araştırın, kredi kartı mı yoksa nakit para mı geçiyor öğrenin. bazı kişiler sadece kredi kartı geçiyor yazmış ama bu doğru değil. gittiğiniz yere göre değişiyor, örneğin benim askerliğimi yaptığım çanakkale 116. jandarma eğitim alay komutanlığı'nda kimi yerde kredi kartı geçerken kimi yerde nakit para da geçiyordu. o yüzden yanınızda bir miktar nakit para olsun.

ayrıca gideceğiniz yeri araştırırken, içerisinde askeri malzemeler satan dükkan var mı diye bakın. eğer var ise asker alışverişinizi gitmeden yapmayın, gidin oradan alın. çünkü askeriye kdvden* muaf olduğu için alacağınız bütün malzemeler çok daha ucuz.

orada kendinden sorumlusunuz, o yüzden sağlığınıza çok dikkat edin. 'yaa bana bişey olmaz' demeyin, sonuçta hiç tanımadığınız bir ortama giriyorsunuz ve vücut da haliyle bir şok geçiriyor. bu gözler milli vücut geliştiricisinin yürüyüş yaparken ateşlenip yere çöktüğünü gördü. o yüzden siz siz olun, kendinizi kollayın. özellikle kışın gidecekseniz eğer 3. günün sonunda bölüğün yarısının hasta olduğunu göreceksiniz. salgından etkilenmemek için beslenmeyi aksatmayın. etrafınızda yemeklerden şikayet edenler olacaktır, etkilenmeyin. yemekler askeri* şartlar göz önüne alındığında gayet iyi.

temizlik yönünden sıkıntı çekmemek için akıllıca davranın. sıcak su, yoğun kullanılan saatlerde zaman zaman sıkıntı olabiliyor. bu gibi sıkıntıları yaşamamak için aceleci davranın. yat içtiması verildikten sonra sallanmadan hemen kamuflajınızı çıkartıp, havlunuzu alıp, kimseyi uyandırmadan duş almaya gidin.

yemek saatlerinde ise benim keşfettiğim ve 21 gün boyunca mümkün mertebe uyguladığım bir taktik vardı. yemekhaneye geldiğinizde, sırada arka taraflarda iseniz eğer, yemek duasını* siz yaptırın. direkt sıranın en önüne geçer, yemek almak için beklemezsiniz.
  • sevk bitis tarihinin 3 nisan, yol izninin bir gun oldugu halde nasıl birlige katılış tarihimin 5 nisan göründüğünü anlamadığım askerlik türü. anlayan var mı?
    bir de ne zaman çıkıyoruz yahu 23 mü 24 mü?
    edit: ravinrabbid açıkladı sağolsun. normalde 3 nisanın ertesi gunu teslim olmak lazimken 1 gün de yol izni ile 5 oluyor işte. he lan.
  • yurtdisindan gelenlerin cilelerinin bir turlu bitmedigi askerlik turu.

hollanda'dan gelecek olmama ragmen ve sistemde adresim hollanda gorunmesine ragmen 1 gun yol izni verdiler.

subeyi aradim 3 gun yol izni olmasi gerekiyor diyorum. neden 3 gun versin ki diyor... allah'i aklima mukayyet ol.

yurtdisinda yasadigim icin askerlik subemin adresini baz aliyorlarmis yol izni hesaplarken, sanki ben subede yasiyorum suan... su cile bir an once bitsin yarabbim lutfen.
  • 2019-1b iskenderun deniz er eğitim alayından bugün terhis oldum ve derhal bu başlığı takipten çıkıyorum artık. çok şükür bitti bu askerlik işi. iskenderun ile ilgili sorusu olan varsa mesaj yazabilir ama şunu söyleyeyim enpara'nın temassız kredi kartını getirin böylece bana çok dua edersiniz ve sırada arkanızda olanlar size az söver.
hesabın var mı? giriş yap