• anne tarafından yazılmış güzel, duygusal bir yazı. eleştirmek için söylemiyorum ama benim şahsi düşüncem bu tarz yazıların sadece yazıldığı kişiyle paylaşıldığında daha değerli olduğu. yani paylaşacaksa da yazının muhatabı paylaşmalı bence.
  • (bkz: tamam)
  • içerik konusunda eleştiri haddime düşmese de tercih edilen mecra bakımından yapılmayacaklar listesine bir madde daha eklememe sebep olmuş yazıdır.

(bkz: sözlüğün ebesine açık mektup)
  • instagram ve facebook hesapları, kızının binlerce fotoğrafıyla dolu olan bir annenin bununla yetinmeyip, sözlük'ün ebesine atladığı yazıdır.

hayır kardeşim, sen bu yazıyı kızına falan yazmadın; sen bu yazıyı bize yazdın. kızına yazsaydın bizim haberimiz olmazdı, çünkü biz seni de kızını da tanımıyoruz. ne çok seviyosunuz, özel hayatınızı olur olmaz her yerde vıcık vıcık anlatmayı. kızının eşofmanı yırtılınca sevinçten havalara uçmuş da, bik bik bik...

sen dua et, seni o yazıyı yazdığına bin pişman edecek sarkastik çoğunluk çekti gitti de, yerlerine bir yandan "sabah sabah gözleri dolan", bir yandan da "bir günah kadar davetkar ve tatlı" eleştirilerimiz yüzünden bizi ergenlikle yaftalayan kezbanlar geldi. çok değil, 4-5 yıl önce yazsaydın, görürdün o "binlercesi aynı anda böğrüne saplanan bıçağı"...

lan okumayın şu çok satanları; hep oradan öğreniyosunuz bu ucuz, kokuşmuş edebiyatı!

(bkz: sözlüğün ebesini sikmişsiniz)

edit: şu yazdıklarımı tehdit olarak algılamış, bi de üzerine "hoşt köpek" demiş kezo ya...

(bkz: tartışmada melih gökçek eşiği)

oysa ki biz köpeklik etmedik kezo. tek yaptığımız sevmekten korkmaktı... bizi kırarlar, inciniriz diye çevremize öfkeden duvarlar inşa ettik. evet, biz sadece korktuk kezo. çünkü insanlar kötücüldü. kötü olsunlardı anasını satayım; biz bize yeterdik! ama bizi bize bırakmadılar kezo... kötülükleriyle zehirlediler lekesiz kalplerimizi. sevgimizi, merhametimizi ve vicdanımızı alıp götürdüler uzak diyarlara. bla bla bla...

edit 2: imla
  • (bkz: ekşi mektup)

durmak yok, sözlüğün formatına sokup çıkarmaya devam.

gardaş sen bir birikim hesabı aç kızına buralara sikko sikko yazılar döşeyeceğine.

"kizim..." den sonrasını okumadım.

edit: diğer entrylere bakınca fark ettim kadınmış. gardaş, bacım olsun. de hayde...
  • sözlüğü kadınlar kulübü gibi kullandığını söyleyecek kadar dürüst arkadaşlara sahip olmadığı görülen suserın yazısıdır.

yav he he hepinizin göbişlerine bebişler dolsun. daha doğuramadığımız için hırtız hepimiz kusura kalmayın.
  • burcucum çok güzel çıkmışsından 1 cm daha derinliği olmayan yazıyı yazmak için açılmış gudik başlık. sözlüğün formatı konusuna girmiyorum bile.

hatta bence "burcucum çok güzel çıkmışsın" daha derin ve anlamlı zira burcunun fotoğrafının altına yazıyor yazan. burcu da okuyor. ayrıca burcu'ya bu yorumu yazan en azından "burcucum gözlerin en güzel, aynı benimkiler gibi, ne güzeliz" demiyor.

rica edelim de bu başlığa fon müziği olarak senden çocuğum olsun istiyorum'u koysunlar.
    (bkz: vıcık vıcık)

bi de bunu eleştirenler ergen damgası yemiş töbe yareppi.
  • göbüşüne bebiş doldurmuş bir anniş yazısıdır.

yazıyı okumadım, ilgimi de çekmedi, diğer yazarların söylediklerine göre oldukça da duygusalmış sanırım. benim takıldığım o değil ama, insanın çocuğuna olan sevgisinin dolup taşması kadar normal bir şey de yok ama neden ekşi sözlük'e yazılma ihtiyacı duyulmuş ben onu anlamlandıramadım. yani çocuğa özel, büyüyünce okutulacak bir günce tutulur zamanı geldiğinde okutulur, çerçeveletip duvara asılır ne biliyim 1000 tane yolu var bu işin. bunu 100.000 kişiye aktarmaya gerk yok bence, hepimiz öğrendik çocuğunu çok seven bir anne var burda da biz ne yapabiliriz bu konuda onu çıkaramadım. aman neyse arkadaş bana ne, iyi ki doğmuş bebiş bu arada...
  • "seninle birlikte büyüdüm ben de"den sonrasını okumadım. türkçe sınavlarındaki paragraf sorularından hiçbi şey mi öğrenmedin kızım? eğitim öğretim hayatın boyunca karşına çıkan paragraf sorularından beş bin tanesinin ana fikri "özgün ol, klişeden ve tekrarlardan uzak dur" oldu. ama sen naptın? duygusal kasacam diye sağdan soldan zihninde kalan cümleleri birleştirerek yazar olunabileceğini sandın. artık bu hatayı ortaokul öğrencileri bile yapmıyor.

kağıt düzeninden 10, muhtevadan 50, üsluptan 0 veriyor; gelecek kompozisyonlarda senden daha sen bekliyorum. kızınla birlikte yazacağınız hayat kompozisyonunda ikinize de sadece farklılık dilerim.
hesabın var mı? giriş yap