• binali yıldırım'ın pamukova'da hızlandırılmış trenin kaza yapması ve 38 kişinin vefat etmesi sonrası açıklamasına başladığı cümle:

--- spoiler ---

ulaştırma bakanı binali yıldırım, 38 kişinin öldüğü pamukova'daki tren kazasının ardından, istifa etmesi gerektiği yolundaki eleştirilere "ben çok rahatım. o direksiyonu ben kullanmıyorum ki kardeşim..." diyerek cevap verdi."ben çok rahatım canım, bir şey yok. kazanın hızlandırılmış tren uygulamasıyla hiçbir alakası yok. kazanın dar yarıçaplı kurpta aşırı hızdan olduğu açık ve nettir. niye adam 80'le gitmesi lazım gelirken 130'la gittin arkadaş diye sormuyorsunuz? o direksiyonu ben kullanmıyorum ki kardeşim..."yıldırım, 38 kişinin öldüğü pamukova'daki tren kazasının ardından, istifa etmesi gerektiği yolundaki eleştiri ve talepleri "zorlama yorum" olarak niteleyerek, vicdanen rahat olduğunu söyledi. yıldırım, 38 kişinin öldüğü tren kazasında sorumluluğunun ne olduğu sorusuna ise "o direksiyonu ben kullanmıyorum ki kardeşim. adama standartları vermişiz, herşeyi vermişiz. yapmıyorsa ne yapacaksınız?" yanıtını verirken "bu seferlerle ilgili olarak 600 kişinin imzası var" diyerek sorumluluğu makinistle, kurum çalışanlarına yıktı. devlet bakanı ali babacan'ın oğlu kerem'in bilkent otel'deki sünnet düğününe katılan yıldırım, burada gazetecilerin tren kazasına ilişkin sorularını yanıtladı. ankara cumhuriyet başsavcılığı'nın, tcdd genel müdürü süleyman karaman hakkında soruşturma açmak için istediği izin talebini, müfettiş raporlarının hálá bitmemesi nedeniyle beklettiklerini belirten yıldırım, "ama bu işin usulünü bilmeyen arkadaşlar, hálá izin vermedi, diyorlar. müfettiş raporları, soruşturma iznine gerek yoktur, dese bile soruşturma izni vereceğiz" dedi. normal bir kazayıldırım ile gazeteciler arasında şu konuşma geçti:kendi sorumluluğunuz noktasında da bu raporun bitmesini mi bekliyorsunuz?sorumluluğun kim ve nereye kadar olacağına bağlı. bu kurumların yönetim kurulları var, genel müdürleri var, muavinleri var. 400 yöneticisi var. bu seferlerle ilgili 600 kişinin imzası var. ama bu kazada siyasi sorumluluk olduğu yorumları yapıldı.raporlara bakın, tek bir kelime bile hızlandırılmış tren kelimesi bulamazsınız. onunla bağlantı kurmuyor. bu, normal bir treni kazası. bu hızlandırılmış tren böyle takdim ettik. doğru ama kazanın olduğu yerde bir değişiklik yok. orası çok dar yarıçaplı bir viraj, bir kurp. orada hız değiştirmek mümkün değil. kaza hız değiştirmek nedeniyle olsaydı, o zaman yargılayabilirdiniz. kazanın olduğu yerde hız değiştirme mümkün değil. kazadan sonra bu projeyi hızlandırılmış tren diye takdim ettiğinize pişman oldunuz mu?yok hayır. yaptığımız iş çok basit. biz kayıp zamanları ortadan kaldırdık. makas geçitlerinde, geçişleri kontrol altına aldık. ara durakları kaldırdık. dünyada en hızlı tren uygulaması 200 kilometre ve üstünde başlıyor. bu yaptıklarımızdan sonra 106 kilometreye gelmiş. nesi hızlı? ama eskiye göre hızlı. 50-60 kilometreyle giderken 106'ya çıkmış. ilk basın toplantısında, sorumluluğum çıkarsa, istifa ederim, demiştiniz. şimdi siz kendi sorumluluğunuzun ne olduğunu tespit için ankara cumhuriyet savcılığı'nın yapacağı soruşturmada çıkacak sonucu mu bekliyorsunuz?öyle bir şey yok ki. bana bağlı 15 şirket var. ben hepsinden sorumluyum. ama benim sorumluluğum, oraya yönetici tayin etmek. bir de yolsuzluk, aksi giden birşey olursa denetlemek benim başka sorumluluğum yok. orada bu projenin başlatılmasına dair, genel müdür diyor ki, ankara-istanbul arasındaki seferler 7.5 saatte tamamlanıyor. yol bakımları yapılarak 5-5.5 saate düşürülmesi, diyor. talimatını veriyor. bunun üzerine bütün ekipler çalışmalarını yapıyor ve seferler başlıyor. ben arkasındayımproje siyasi olarak sahiplenildi. sayın başbakan eliyle başlatıldı. proje yanlış değil. ben hala projenin arkasındayım.ama bu kazanın, sonrasında siyasi bir davranışı beraberinde getirmesi gerektiği yorumları yapıldı...zorlama yorum. yani vicdani bir şeyle ilişkilendirmiyorsunuz öyle mi?hayır hayır. ben çok rahatım canım, birşey yok. kazanın hızlandırılmış tren uygulamasıyla hiçbir alakası yok. kazanın dar yarıçaplı kurpta aşırı hızdan olduğu açık ve nettir. ha demiryollarının altyapısı yeni bir şey mi canım, orada atv sistemi olacak. bunlar opsiyon. her şeyi istiyoruz da, niye adam 80'le gitmesi lazım gelirken 130'la gittin arkadaş diye sormuyorsunuz?bakan olan siz olduğunuz için...ama o direksiyonu ben kullanmıyorum ki kardeşim. adama vermişiz standartları ne yapacağını vermişiz. yapmıyorsa ne yapacaksınız?soruşturma izni verdikten sonra bürokratınızın (tcdd genel müdürü) istifa etmesi gerektiğini düşünür müsünüz? ben onu bilmem arkadaş. ne bileyim yani..atayan sizsiniz?adam ederse eyvallah. etmezse ne diyeyim yani? istifa et diye zorlama gerektiren bir hukuki sonuç çıkmadan ben ne diyeyim.hiç değilse soruşturma sonuçlanıncaya kadar açığa alınabilirdiolabilirdi ama bu opsiyonlar hep varsayımla oluyor, yanlış oluyor.trafikte ölenler insan değil miydi?ulaştırma bakanı binali yıldırım, tren kazasının bu kadar uzun süredir gündemde tutulmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirince, bir gazetecinin "ama 38 insan öldü efendim" demesi üzerine "tren kazasından bir hafta sonra trafik kazalarında 211 kişi öldü. onlar insan değil miydi? bir kişi ölse bile bizim içimiz yanıyor" yanıtını verdi.

http://www.hurriyet.com.tr/…n-mi-kullandim-38646989
    --- spoiler ---
  • -can sikan nostaljik haberlerde bugün-
    yoldan gecerken sokak röportaji kapsaminda bana sorsalar bu kadar rahat, bu kadar geniş cevap veremeyecegim konuda ulastirma bakaninin aciklamasi. "makinistten yonetime 600 kisi suçlu, ben hariç!" demis adam.

bu arada belirtmis olalim; birinci makinist 3 yil 1 ay 15 gun ve 500 tl ceza, ikinci makinist ise 1 yil 15 gun hapis ile 150 tl para cezasina carptirilmis ama ikinci makinistin cezasi ertelenmis ve tren sefi beraat etmis. binali yildirim da basbakan oldu.
  • seçim sonrası iyice rahatlamış diyorlar.

https://www.siyasetcafe.com/…mize-donduk-52593h.htm
hesabın var mı? giriş yap