• bu gece, yaktığım onlarca fotoğraftan geriye hiçbir şey kalmadığını zannederken, şu lanet olası teknolojinin azizliğine uğradım. silinmiş bir mailimde buldum yazlıkta çekildiğimiz o fotoğrafı. sana sarıldığım, hiç bırakmayacakmış gibi sıkı sıkı kucaklamış olduğum..sende yoktur o fotoğraf artık.
    yepyeni mutluluk fotoğrafların var onunla, biliyorum... hatta fotoğraflardaki halini(zi) bile hayal edebiliyorum.

kollarında gülmüşüm bir ağız dolusu, kocaman... belli ki güldürmüşsün, yüzünde o muzip bakış...ben, aylar aylar sonra o fotoğrafa baktığımda tanıyamadım kendimi biliyor musun?...bu kadın ben değilim dedim, peki ya sarıldığım adam kimdi? bilmiyorum..bildiğim tek şey şu ki o da artık sen değilsin...

öyle yabancısın ki, hiç yaşamamışız gibi, hiç gülmemişiz, hiç sarılmamış, hiç özlememiş,hiç kavuşmamış gibi, öylece bakakaldım, hiç olmamış gibi....

sonra bir şarkı tutturdum, gözyaşlarımı tutamadım...bıraktım, sözleri sana son hediyem olsun, alamayacağın son hediyem...

yıllardan sonra bu akşam ilk defa
    anılar içinde başbaşayız seninle

yıllanmış mektuplar sararmış resimler
    hepsi de birer birer gözyaşlarım gibiler

dokunmayın bu akşam gözyaşıyla doluyum
    artık resimlerde kalmış bir sevdanın kuluyum

hayır. ben değilim ben olamam yanındaki
    hayır. ben değilim yanıbaşındaki...
    böylesine dopdoluyken bugün gözlerim
    nasıl da gülmüşüm şu resimlerdeki gibi

içimden geliyor, herşeyi yakıp yıkmak
    ne bir mektup, ne bir resim
    hiçbirşey bırakmamak

bu akşam sana ait ne varsa yakacağım
    anılarla beraber ben de yok olacağım.
  • usta yorumcudan kaliteli bir parça.
    (bkz: ilhan irem)

parçanın özellikle ikinci bölümünün nakaratındaki "nasıl da" sözcüğündeki vurgu dikkat ister. 2:39'a denk geliyor sanırım. parçanın tüm duygusunu 1 saniyede aşılar bünyeye.
  • dinlerken her seferinde bende bağıra bağıra eşlik etme hissi uyandıran klasik ilhan irem saheseri..zaten gözyaslarıyla eşlik etmek her seferinde doğaldır..
  • ilhan irem için tribute albüm yapılırsa kesinlikle kaybolan yıllar'ınkine yakın bir aranjmanla ve iyice bozulan sesine rağmen sezen aksu söylemeli.

ilhan irem'in pek çok güzel şarkısının belki de en damardanı, en parça tesirlisi. baba nasıl yazdın o notaları, o müziğe o sözleri..

yılların etkisini hiç değiştiremediği melankoli sağnağı.
  • "dokunmayin bu aksam
    gozyasiyla doluyum
    artik resimlerde kalmis
    bir sevdanin kuluyum"

repeat yapmak icin secilecek en acimasiz sarkilardan biri... simdi sabaha kadar bu calacak. simdi sabaha kadar bu fonun ustunde ders hazirlayacagim, simdi sabaha kadar uyusuk bir beyinle anlamaya calisacagim...

itunes'un pause dugmesi o kadar uzak ki... elim titremese, yolu gozum kesse; bir tiklasam!!!
  • bu öyle bir şarkıdır ki, tamamen başka bir şeyle ilgilenirken sizi kulağınızdan tutup bilgisayarın başına oturtur ve söyleyeceği şeyi dinletir. ilhan irem'in diğer bazı şarkıları gibi aslında pop müzik şarkıcılarına hakaret gibidir. içinde ruh olan bir şarkıdır.içinden nehirler akarken kuyruğu dik tutmaya çalışan bir erkeğin haykırışıdır. acı çeken bir erkek ancak bu kadar asil olabilir. kayaların arkasında saklı duran bir hazinedir bu şarkı.
  • "bir şarkıda nasıl bin defa ölünür?" sorusunun cevabı olan ilhan irem hançeri.
  • ilhan irem in 1981 yılında bezgin isimli albümünde yer alan ve her dinlenildiğinde etkisi altına alan şarkısı.
  • dinlerken gözlerimin dolmasına engel olamadığım ilhan irem şarkısı.sonrasında "ben niye hüzünselleştim?aşk acısı çekmiyorum ki"dedirtmiştir bana.şarkının muhteşemliğinden ileri geliyor olsa gerek bu durum.
  • sözlükte adam gibi sözlerinin yazılmamış olduğunu farkettiğim, loop'a aldığım eşsiz ilhan irem eseri.

yıllardan sonra, bu akşam ilk defa,
    anılar içinde, başbaşayız seninle.
    yıllanmış mektuplar, sararmış resimler,
    hepside birer birer, gözyaşlarım gibiler.

dokunmayın bu akşam, gözyaşıyla doluyum,
    artık resimlerde kalmış, bir sevdanın kuluyum.

hayır ben değilim, ben olamam yanındaki,
    hayır ben değilim, yanı başındaki,
    böylesine dop doluyken bugün gözlerim,
    nasıl da gülmüşüm, şu resimlerdeki gibi.

içimden geliyor, her şeyi yakıp yıkmak
    ne bir mektup, ne bir resim, hiçbir şey bırakmamak,
    bu akşam sana ait, ne varsa yakacağım,
    anılarla beraber, ben de yok olacağım...
hesabın var mı? giriş yap