• becerene karsi hafif bir hayranlik anlami icerir
  • beceren kisiye direk olarak soylendigi gibi ornegin sarki soyleyen birini dinleyenlerden biri tarafindan yanindakine de soylenebilir. hele bu kisi bundan sonra
    "aslinda sen de becerebilirsin" felan diyosa
    durum kotudur
  • tarih,coğrafya,felsefe...
  • kendini bilen, becerebildiği ve beceremediği şeylerin farkında olan, ve bunu gurur meselesi yapmayan, saklamayan insanın da söyliyebiliceği söz. "ben herşeyi becerebilirim"den çok daha samimi ve gerçekçi söz.
  • şimdi beceremem, şimdiyi bırak ilerde de beceremem denilmesi. çalışayım, didineyim, olmaz becermem, beceremem, kabiliyetim yok, durumum müsait değil.

biraz auto-moral bozucu söz. demek ki becerme, yapma isteği hasıl.
  • işten kaçmak için uydurulan bahanelerden birtanesi.
  • aklımda ilk şöyle bir manzaea canlandırdı. (iç ses:çok mu başıma geldi ne??)genellikle düğünlerde, kına gecelerinde masasında oturan hanım kıza göbek atması için ısrar kıyamet başar. bunun üzerine hanım kızımız kısık bi sesle "ben hiç beceremem" der ama kime ne fayda kolundan tutulduğu gibi piste atılmıştır bile " hadi hadi becerirsin"
  • yalan ise; her ne olursa olsun en samimi yalandır. ''işim var, şuraya gitmem lazım, planım bu şekilde, ben bi telefonla konuşacağım, elim sakat, ayağım ağrıyor vs.'' gibi bahanelerdense, bunu duymak daha güzeldir. gerçek olması durumunda ise yalan tınısı taşır biraz.

misal ben play station oynamayı hiç beceremiyorum. ''ben hiç beceremem'' dememek için ''hadi verin de oynayayım'' diyorum. sonra 9 yiyorum ''ohoo sen de ne biçim adamsın, insan bilmez mi bunu oynamasını, böyle çakarlar işte 9 tane'' diyen arkadaşlarım oluyor sonra. kendi evimde, kendi play station düzeneğimde yiyorum bu lafları bi de.. ''ben hiç beceremem'' demememin kurbanı oluyorum sanırım. ya da kolunu konsolunu falan kimse görmeden bir kenara kaldırmalıyım. bi dakika, ne biçim arkadaşlarım var lan benim?
hesabın var mı? giriş yap