• ferhan şensoy'a aşık olma sebebi.

"dalgalanma lan gönül, dalgakıran sert olur"
  • ferhan şensoy üstadın söz ve bestesini kendisinin yaptığı, 40 ambar tiyatrosu'nda ve ferhangi şeyler adlı oyunlarında çaldığı (belki başka oyunlarda da çalıyordur, izlemediklerim var arada) süper şarkı. 40 ambar tiyatrosu'nda anlattığı üzere, hatun tavlamak için yazılmıştır ama uzunca bir süre pek bir kullanım alanı bulamamıştır.

sözlerini de yazayım tam olsun:

benim karadenizde batacak gemim mi var?
    sanki benim her gece, yatacak yerim mi var?
    benim sanki bankada hesabı carim mi var?
    beni böyle sevecek serseri yarim mi var?

demir alsam dünyadan bana karışan mı var?
    benim sanki bi yerde belirli işim mi var?
    ne iş olsa yaparım, jokere perim mi var?
    eser sorumsuzcana çok mu-halif rüzgarlar?

her liman bir umuttur, yoksa burada aşk mı var?
    benim aşkım soyuttur, her limanda başka yar.dalgalanma lan gönül, dalgakıran sert olur.
    bir düşünsem derdimi, derdim ummana sığmaz.
    eser sorumsuzcana, çok mu-halif rüzgarlar?

tek kalınca geceyle gece rüzgar sert olur.
    bir düşünsem derdimi, dalga dalga dert olur.
    çok düşünmek hoş değil, gıcık kapan çok olur.
    çok düşünsem derdimi, çok düşünmek suç olur.

youtube linki için tıklayınız
  • veyasin tarafından pek güzel cover'lanmıştır. https://www.youtube.com/watch?v=ibejucmsvb8
  • ferhan usta'nın en çok sevdiğim şarkısı...
  • muhteşem sözlü ferhan şensoy şarkısı. çakıl taşına futbol topu muamelesi yapan, serseri yar arayan, ağzındaki sönmeyen sigarayla sert rüzgarların estiği sokaklarda dolaşan, ne iş olsa yapan, mu-halif, avare, çakırkeyif adamın mırıldandığı gibi. bir de, cover'ı, ütopyalar güzeldir cover'ından güzel olan.
  • veyasin coverını gayet başarılı bulduğum ferhan şensoy eseri.

“her liman bir umuttur, yoksa burda aşk mı var? benim aşkım soyuttur, her limanda başka yar...”
  • dünyanın en güzel şarkılarından. ferhan abinin sesinden büyüleyici. hayatı sorgulatır.
  • hey douglas cover'ına da sözlerine de bayıldığım ferhan şensoy eseri. ölümsüz eserler bırakabilmek böyle bir şey olsa gerek.

https://youtu.be/qwg0xtd9j20
  • işbu eserinde, "çok düşünsem derdimi, çok düşünmek suç olur.", der ve adamı yerine çiviler ferhan şensoy.
  • (bkz: üryan geldim)
hesabın var mı? giriş yap