• tıpkı giovanni strazza gibi mermer üzerinden tene ustalıkla dokunabilmeyi başarmış amerikalı genç heykeltraşlardan. ustalık.

gem sanatının şaheserlerinden bathsheba'yı vücuda getirmiş, hayranlık uyandıran bir yetenek.

bathsheba:

eski ahit’de ve diğer kadim yazıtlarda adı geçen kraliçe. hz. davut’un eşi ve hz. süleyman’ın annesi.

bir akşamüstü davut yatağından kalktı, sarayın damına çıkıp gezinmeye başladı. damdan yıkanan bir kadın gördü. kadın çok güzeldi. davut onun kim olduğunu öğrenmek için birini gönderdi.

adam, “kadın, eliam’ın kızı, hititli uriya’nın karısı bat-şeba’dır” dedi.

davut kadını getirmeleri için ulaklar gönderdi. kadın davut’un yanına geldi. davut aybaşı kirliliğinden yeni arınmış kadınla yattı.

sonra kadın evine döndü.

gebe kalan kadın, davut’a “gebe kaldım” diye haber gönderdi…”
    ii. samuel, 11:2-5, tevrat

kaynak: arkeoloji dünyası
  • national statuary hall’da eseri bulunan yaşayan tek sanatçı. halen boise state üniversitesi sanat bölümünde ders veren ünlü heykeltraşın ustalığı, dansçı dayna marshallın yer çekimine meydan okuyan dans fotoğraflarından esinlenerek yaptığı the angel isimli bronz heykel çalışmasından net bir şekilde anlaşılıyor. eserinde karşıt duyguları yansıttığını söyleyen amerikalı bu yetenekli heykeltıraşın ödüllü ‘melek’ heykeli, güzelliği, kırılganlığı ve sonsuzluğu çok zarif bir şekilde yansıtıyor. heykeldeki estetik duruş, hatların güzelliği ve detaylar insanı adeta büyülüyor. kesinlikle aşık olunası bir eser.

edit: bkz the angel
  • sanatçı benjamin victor’un kilden yaptığı “zuleikha” adlı heykeli

link
  • amerika birleşik devletleri kongre binası'ndaki ulusal heykel salonu'nda üç eseri olan yaşayan tek sanatçıdır. üstelik henüz 43 yasinda. bu da onu eşsiz biri kılıyor benim gözümde.

heykel sanatı, sanat dalları içerisinde en çok hayranlık uyandiran daldır benim için. taşa bu kadar ince detayları işlemelerini hâlâ aklım almıyor. kendisinin eserlerini incelediğimiz de bu detayciligi görüyoruz. eserlerini incelemek isterseniz aşağıya instagram hesabını ve internet sitesinin linkini bırakıyorum.

ayrıca şunu da söylemeden edemeyeceğim. kendi çapımda hoşuma giden eserleri paylaştığım instagram sayfam var. yukarıda ki entryde söz konusu olan 'the angel' isimli heykelini paylaşıp kendisini etiketlemistim. asla döneceğini düşünmedim. fakat dönüp takip etmesi çok hoşuma gitti. belki bir önemi yok çoğu kişi için . fakat benim gibi sanat aşığı için motive edici ve sevindirici bir durum.

ınstagram sayfasi: https://instagram.com/…invictor?igshid=ymmymta2m2y=

internet sitesi: https://benjaminvictor.com/
  • belki de yasayan en iyi heykeltıraş.
hesabın var mı? giriş yap