aynı isimde "bergen (film)" başlığı da var
  • mezarının demir parmaklıklarla cevrili olmasının sebebi de halis serbest olan kisi. öldükten sonra bile rahat bırakmayacaklarından korktugu icin annesi yaptırmıstır.
  • aynı zamanda uluslararası bir nakliyat firmasının adıdır. türkiye'ye yerleşen veya türkiye'den ayrılan çoğu yabancının, özellikle de cihangir'de yaşayan fransızların yeni evlerine taşınırken sıklıkla tercih ettiği firmadır. işlerini son derece profesyonel yapmalarıyla bilinir.

http://www.bergen.com.tr/
  • aslında çok da güzel bir kadındı. pişmiş tavuğun başına gelmeyecek her şey geldi bu kadının başına.
  • briçte bir seviyesinde majör açışlarda ortağın dörtlü tutuşuyla ilgili bir konvansiyon. ilk kez marty bergen tarafından 1982 yılında acbl bülteninde yayınlanmıştır.
  • üniversite gençliğinin yaz aylarında panayırlar düzenleyip pek bir eğlendiği, deniz otobüsleriyle kadıköy ambiyansı yaşatan, küçük ve şirin bir şehir. balık pazarı var kocaman.
    (bkz: university of bergen)
  • küçükken yaylaya giderken araba penceresinden sarkıp bağıra çağıra bergen şarkıları söylerdim annemden sağlam bir azar işitene kadar, insanları hep yarım tanıdım, çünkü bir gözüm mütemadiyen kahküllerimle kapalıydı bergen misali, kabuslarımın başlıca elementi kezzap oldu aklım erene değin,
    "dün akşam yine benim yollarıma bakmışsın
    gelmeyince üzülüp perdeyi kapatmışsın
    yıllar varki hasretim
    o gül yüzüne
    kararlıyım bu gece sende kalmaya geldim"
    diye geçerdi bütün hamam seanslarım.. ama yıllar geçtikçe unutmuştum onu, şarkılarını hatırlayamaz, yüzünü gözümün önüne getiremez olmuştum ki mersin mezarlığında eski aşkımı görmüş gibi donup kalmam bu yüzdendi. kocaman, beyaz demirlerle kaplı bir mezar. mezarlığın en büyük mezarı. özenle temizleniyor sürekli, belli. çocukken en sevidiğim oyuncağımı bulmuş gibi oldum. hem de ortaokul arkadaşımın halasıymış, onunla bakacağız bütün fotoğraflara en yakın zamanda. onun hatıralarında gezeceğiz, türkiye'nin tek arabesk kraliçesinin..

"bundan sonra adını kırk yılda bir anarım
    sende kaybettiğimi başkasında ararım
    benim için üzülme
    benim için üzülme"
  • pavyon kültürünün kilometre taşlarındandır. bir çok albümünü halen evimde saklarım.
  • briçte, bir seviyesinde majör açan ortağa, 4'lü koz tutuşu olması koşuluyla, 8-10 puan ile 3 trefl, 11-12 puan ile 3 karo cevabı verilmesini içeren konvansiyona verilen ad.
  • http://www.bergenfm.net.ms/ adresinde* * çeşitli resimleri bulunabileceği arabesk şarkıcısı.
hesabın var mı? giriş yap