• turk damak tadina uygun olmadigi, ama ozellikle orta asya'da cok genis bir bilinebilirlik ve satis orani olan, aslen elazig kokenli, sirket merkezi adana'da olan, satislarinin cok buyuk bir oranini rusya ve orta asya'da gerceklestiren cay markasidir.
    darjeling ve opa turu caylari gercekten buyuk bir zevkle tuketilir. rusya, kazakistan, ozbekistan, kirgizistan'da paketleme tesisleri vardir. turkiye gibi cok kucuk yaprakli cay kulturu olan ulkelerde tad olarak sevilmemesi normaldir, ama bu, sattigi caylarin kotu oldugu anlamina gelmez. dunya genelinde genis yaprakli sri lanka, vietnam, hindistan caylarinin begeni ve kalite orani daha yuksek oldugu icin, bu alanda one cikan bir turk firmasi oldugu icin sevinilmelidir.
  • twinings'in light earl grey'inden daha hallice sri lanka çayı. korka korka ama bir cesaret aldığım earl grey'i süpriz dolu oldu. bir kere aroma olarak twinings ile neredeyse aynı, neredeyse diyorum çünkü arada fark olmadığını söylemek haksızlık olur. ancak twinings'in 6 dakika dahi bardakta kalsa çaya baskın kalan bergamot aroması bu çayda bir süre sonra hafifleyip sri lanka çayının baskın lezzetinin arkasına düşüyor ki buruk ve lezzetli bir çay keyfi yaşatıyor. twinings ve iyi çay kovalayan biri olarak derim ki dünyanın en kötü çayı rize çaylarından kat be kat be kat be kat iyidir. ama twinings signature earl grey'e de değişmem. eğer twinings signature earl grey bulamıyorsanız beta tea earl grey harika bir çay. elbette ömrü boyunca en az 15-20 dakika haşlanmış rize çayı suyu ve kahvehane/çay ocağı çayı ile gününü geçiren ve çayın ne olduğunu bilmeyen bir kitleye hitap etmeyecektir. hayır küçümsemek değil maksadım, ama çaykur senelerce içmek için işe yaramaz kötü kalite çaylar ile türk damak tadını biçimlendirdiği için suçu o tarafa yıkmaktır niyetim.

(bkz: çaykur)
    (bkz: rize çayı)
    (bkz: twinings)
    (bkz: kaçak çay)
    (bkz: rize çayı neden kötüdür)

aylar sonra gelen edit: anladım ki bu beta tea denen şirketin ayarı yok arkadaş, her paketinden ayrı bir çay çıkar mı yahu, bir gün aldığın çay bir gün aldığına uymuyor, lezzet konusunda bir standart tutturamamış olmalı. şansıma çıkan iyi paketten dolayı yukarıda ballandıra ballandıra anlattıklarıma inanmayınız efendim. kusur ettik ise affola. en güzel çay doğuş'da değil ama.
  • türki cumhuriyetlerde lipton'dan fazla bilinen adana merkezli marka
  • bütün poşet çayların boyalı su olduğunu düşünen biri için bu, bir bardak duvar boyasını içme deneyimi yşamak isteyenlere tavsiyemdir.

yine gecenin bir yarısı bölümde çalışırken "ulan sürekli kahve içiyorum yaaw, bir de çay içeyim" dedim ve gözüme ilişen beta tea kutusundan bir poşet alıp hazırladım. bardağın yarısını içtikten sonra otogar çayını bile arar oldum. kalanı yere döktüm. o günden sonra, ne zaman yolda beta tea yazan bir ticari araç görsem içimden camlarını taşlamak geliyor. işte böyle bir duygu bende kalan...
  • orta kalite bir çay.

çernobil serpintisinden sonraki yıllarda hasat edilen çay için ise (bkz: gamma tea)
  • eğer daha önce hiç lapsang souchong içmemiş olsaydım ve bu çayı ilk kez beta tea içerek tatmış olsaydım, büyük hayalkırıklığına uğrardım, bu muymuş der, sevdiğim bir lezzetten mahrum kalırdım. tadı birçok insan tarafından iyi bilinen bir çayın bile bu kadar kötü ve niteliksiz bir örneğini satan bu yerden, tadını bilmediğiniz hiçbir çayı almayın, sonra o çayı kötü zannedip normalde seveceğiniz bir çaydan uzak kalabilirsiniz.
  • earl grey tipinin tadı toprak gibidir, an itibariyle ağzıma etmiştir.*
  • çayın güzelliğine asya’da (bengal, hind, siyam fark etmez, asya bizimdir) uyanan insanların türkiye’deki, maalesef, tek adresi. gariptir, assam garnet çayı, daha pahallı assam nirvana’dan çok daha iyidir.
  • bunun earl grey poşet çayını suya atınca böyle değişik, çayla pek alakası olmayan bir koku çıkıyor. ilginç, ne diyelim. kısaca (bkz: leş)
  • market rafında görünce ilgimi çekti. earl grey'ine baktım, daha kabından bile çok güzel kokuyordu; aldım hemen. gel gör ki demlenince hiç de earl grey tadı vermedi, ağızda garip bir tat bıraktı. diğer çaylarını denemediğim için bir yorumda bulunamıyorum fakat earl grey tecrübem pek hoş olmadı doğrusu.. bana mı denk geldi bilemiyorum da verilen paraya değmeyen ortalama bir çay markası artık gözümde.
hesabın var mı? giriş yap