• iyilik yapmak gibi çabam yok, iyi bir insan olmak için var. vicdanım ve empati kurabilmek için beynim var. tanrılardan korktuğum için değil, doğru bulamadığım için yaşarım, huriler ve şaraplar için değil, doğaya hayvanlara ve hatta eşyalara bile doğru olduğu için saygı duyarım.
  • sorusu soran kadar orospu çocuğu olmadığı için
  • iyilik denen şey karşılıksız yapılan şeyse ben yapmıyorum fakat yardım ettiğim insanlara genelde topluma karşı vazifem diye yardım ediyor ve aynısını toplumdan bekliyorum. her zaman karşılığını alamazsam da genelde alıyorum. tanıdıklarla kurulan ilişkiler, ilişkilere yatırımları da aynı kafayla yapıyorum.
  • insan istiyor ki sözlüğün zeka kalitesi biraz yukarılarda olsun. en azından belli bir seviyenin altına inmesin. ama insanlık hali işte, bazı şeylere engel olamıyorsun. resmen acı gerçekler.

insanı insan yapan dini inancı değil, kişiliği ve hamurudur. inançlı ya da inançsız olması o kişinin davranış şeklinde direkt olarak belirleyici bir etken değildir. ateist bir insanın iyilik yapabilmesi de, dindar olduğunu beyan eden bir kimsenin sahtekarlık yapabilmesi de bu sebeptendir.
  • iyilik yapmak için müslüman veya bir dine mensup olmak gerekmez, iyilik insan olduğumuz için yapılır. herhangi bir dil ile alakası yoktur.
  • vicdan dediğimiz olgu için din şart değil.
    din denen bok da zaten en iyimser yanıyla vicdansız insanlara vicdan aşılar(zorunlu kılar)
    -çalmayacaksın
    vicdan varsa çalmazsın zaten
    -kul hakkı yemeyeceksin
    vicdan sana yedirmez.
    -allahın verdiği canı allah alır.
    vicdan bir bıraksa ne canlar alacağız da.

dinin siktiri boktan emirlerini bir kenara bırakırsak kalan herşey vicdansız orospu çocuklarını dizginlemek için var.
  • vicdan ve erdem denen olgu kutsal kitapların ötesinde insanın doğasında olduğu için.
  • ben anlamadım şimdi ateistler kötü mü? iyiliğin din ile alakası yoktur ki. insanın içinden gelir.
  • içinden geldiği için, yapabildiği için, yapmak istediği için.
hesabın var mı? giriş yap