• rahmetli levent kırcanın olacak o kadarından sonra azalarak yok olan, görmeyi çok özlediğimiz muhalif duruşu yeniden izleyici ile buluşturan harika oyun.

--- spoiler ---

olaylar danimarka krallığı'nda geçmektedir.

--- spoiler ---
  • şevket çoruh ve murat akkoyunlu'nun döktürdüğü oyun, 2 saat süren 2 perdelik muhteşem bir komedi, çeviri ve müzikler çok iyi, resmen gülmekten helak oldum.
    emek ve yurek konularak kurulmuş baba sahne'de şevket çoruh'un oynadığı ilk oyunun prömiyerinde bulunmak büyük keyif verdi, baba sahne'ye üçüncü gidişim, enerjisi çok yüksek ve duygu dolu bir salon olduğu için yapılan işler de, oraya gelen izleyici de güzel haliyle.
  • baba sahne'nin kuruluşundaki gayret takdire şayan. amacındaki güzellik görülmeye değer. tiyatroya olan inancı ve aşkı simgeleyen salon dizaynı iç ısıtıcı.
    sadece destek olmak için bile gideyim diyordum. iyi bir yerden bilet bulmak için resmen bir yıl bekledim. bu sadece dayanışma isteğiyle açıklanamaz, gerçekten iyi iş çıkarıyorlar.
    bu sahneye ilk kez gideceklere tavsiyem bir baba hamlet oyunudur. şahsen don kişot'um ben oyununu ham ve müsamere tadında buldum.
    son yıllarda özellikle alternatif oyunlara ve sahnelere giden biri olarak, eski tiyatro geleneğinin yaşatıldığı ve ilk dakikasından son anına kadar içine alan, muhalifliği oyuna çok yerinde yediren, çocukluğuma ait bir kokuyu, bir tadı hissetmemi sağlayan ve bunu yaparken bol bol güldüren bir oyundu.
    ayrıca, bir murat akkoyunlu'nu gerçeği varmış, oyun sayesinde bunu da öğrendik. *
  • şevket çoruh ve murat akkoyunlu'nun resmen karşılıklı döktürdüğü oyun.

bostanlı suat taşer açıkhava tiyatrosu'nda izledik biz dün akşam. en başta mikrofonlar yüzünden şarkıyı kaçırdık ama bu muhteşem ikili ses sorununu gayet profesyonel biçimde çözdü, akustik açıdan gayet ayarsız olan salona seslerini duyurdu. istanbul'a gittiğimde ilk fırsatta baba sahne'de de izlemeyi istiyorum ya da buraya gelsinler, tekrar giderim. çok, çok, çok keyifli bir oyun çünkü.

en başta murat akkoyunlu çıktı, alkışlandı. ama şevket çoruh çıktığında alkıştan yıkıldı ortalık. akkoyunlu'nun o anki bakışını unutamayacağım. ama hınzır bir pırıltı var gibiydi o gözlerde, "görürsünüz siz!" der gibi. nitekim 2.5 saate yaklaşan oyunun sonunda çılgınlar gibi alkış aldı adam. o enerji, o yetenek, o deli değişimler, anlatamam, sözcüklerim yetmez. tamam, filmlerden, dizilerden biliyoruz kendisini ama o roller steril hale getirilmiş, akkoyunlu'nun herhalde en fazla %10'unu, 20'sini filan yansıtıyormuş. sahneyi dolduran o rahatlığı, seyirciyle etkileşimi müthişti.

şevket çoruh'u zaten anlatmaya gerek yok. hâlâ arka sokaklar gibi bir dizide oynaması handikap belki ama çok şükür, çıkardığı bu müthiş işle kalacak artık aklımda. bir alman'ın *, dünya tarihinin muhtemelen en ünlü ingiliz'inin * en ünlü oyunu hamlet üzerine yazdığı bir parodinin ülkemize uyarlanması az buz iş değil. üstelik bunu yaparken günümüz danimarka siyasetine göndermeler yapılması, yeni türkiye'de resmen cesaret işi. helal olsun be sayın çoruh!.. allah razı olsun senden.

iki aktör, kullanışlı bir dekor, kullanışlı kostümler, tiyatro tarihi ve belki de edebiyat tarihinin en önemli eseri üzerinden hem esere, hem tiyatroya, hem de günümüz siyasetine dokundurmalar... bir 2.5 saat daha sürse, oturur izlerdim vallahi. emin olun, bu müthiş ikili de enerjilerinden bir şey kaybetmeden oynarlardı.

şevket çoruh ve murat akkoyunlu gibi iki müthiş aktörü sahnede kanlı canlı izleten herkesten (başta bizzat kendileri olmak üzere) allah razı olsun. gene gelin izmir'e, gene gelin karşıyaka'ya. bize sizin gibiler lazım be ağbi!!!
  • adeta gülmekten ağladım. bir ara guler gider iken tiyatro bitecek sandim, susamadim.

murat akkoyunli ve sevket coruh; inanilmaz bir ikili, inanilmaz bir enerjiymis!

allah sizi ayırmasın, mektepliyle alayli cifti. murat bey luften reca ederiz, ses kayitlariniz youtubelansin ve döngü de dinleyip duralim.

--- spoiler ---

var olmak mi, yok olmak mi!

--- spoiler ---
  • dün izlediğim ve çok beğendiğim oyun. beynim oyundaki her şeyi yakalamak için öyle hızlı ve yoğun çalıştı ki eve gidince çok geç saate kadar uyuyamadım.

ferhan şensoy rahat uyu, geleneksel hiciv tiyatromuz devam ediyor. bu konuda söylemek istediğim o kadar çok şey var ki ama yaşımız da ortaya çıkmasın hani. oyunda kısacık da olsa karagöz hacıvat gösterisi çıktığında bunun ne kadar kıymetli olduğunu salonda kaç kişi fark etti bilmiyorum. keza iki oyuncunun geleneksel tiyatromuzun hacıvat karagöz tarzındaki sürekli kapışması da tüm oyun boyunca sürdü.

ben oyundaki geleneksel ve yerel temalara, dokunuşlara bayıldım. o kadar güzel düşünülmüş ayrıntılar vardı ki. ince komedi haricinde mizahın zaman zaman kaba komediye varması da bence anlamlıydı, bu bile başlı başına bir detay aslında.

müthiş fiziksel performans gerektiren bir oyun aynı zamanda. her iki oyuncuyu bu açıdan çok takdir ettim. izlerken bizler de terledik, oyun arasında seyircilerin terlemekten şikayet ettiğine şahit oldum.

her iki oyuncunun kibarlığı ve seyirciye olan saygısı ise muazzamdı. isim vermeyeyim ama yıllar önce izlediğim bir oyunda, ünlü bir oyuncunun seyirciye aşırı sinirlenmesini, tüm oyunu gergin şekilde oynayıp oyun sonunda selamlama kısmında türlü atarlar yapmasını hiç unutamıyorum. şevket çoruh ve günay karacaoğlu ise seyirci velinimetimizi hem beden dilleriyle gösterdiler, hem de bolca sözle aktarımlar vardı. hatta seyircinin video çekmesine bile çok hoş, çok kibar bir gönderme yaptılar. tabii kısa video çekenler oldu, görmezlikten geldiler, aldırmadılar.

son 3-4 yıldır izlediğim tiyatro oyunlarından hiçbirisini yeniden izleme isteğim olmadı, hatta bazı oyunlara harcadığım zamana çok üzüldüm. ama bir baba hamleti yeniden izlemeyi çok istiyorum. inşallah bir şekilde mümkün olur.

çok yaşayın şevket çoruh ve günay karacaoğlu. emeklerinize sağlık.
  • 2 kişilik oyunda 12 kişilik performans izleyebileceğiniz. hamlet'i absürt bir güldürü ile günümüz siyasi durumuna göndermeler de yaparak izleyebileceğiniz oyun.

--- spoiler ---

eyyyyyy ingiltere!
    --- spoiler ---

not: bizim izlediğimiz iki buçuk saatten fazla sürmüştür. kah güldük kah sinirlendik kah tezahurat yaptık!

--- spoiler ---

bir baba hamlet eeeeey allah kralı katlet eeeeer allah!
    --- spoiler ---

soundtrack inin spotify a yüklenmesini de reca ederiz!
  • geleneksel türk tiyatrosu unsurlarıyla bezenmiş iki kişilik muhalif bir hamlet oyunu.

kavuklu-pişekâr, karagöz-hacivat ekolünden modern atışmalar oldukça komik, ortaoyunu ve meddahlık barındıran bölümler gayet eğlenceli
    ayrıca sürprizlerle dolu şahane bir dekora da sahip.

muhalif yönüne gelince; oyunu izlerken tutuklanacak gibi oluyorsunuz, allahtan olayın danimarka'da geçtiği hatırlatılıyor da rahat bir nefes alıyorsunuz.

diğer taraftan;

bir ferhani olarak, en başta kavuğun şevket çoruh'a verilmesine biraz mesafeliydim ancak kavuğu taşımanın temel şartları sağlanmış durumda; kendisi artık 'komik-i şehir'dir, tehlikeli derecede muhaliftir ve her ne kadar türk tiyatrosuna yön vermek olarak değerlendirmek doğru olmasa da böylesine politik bir atmosferde muhalif tiyatro kurmak için koca bir servet harcayarak gerçekten büyük iş başarmıştır.

eğer mümkünse yerinde izleyin, izletin. erkan can'ın sesiyle bitiriyorum; "tiyatrodur, iyidir."
  • şevket çoruh'un döktürdüğü, günay karacaoğlu'nun adeta enerjisiyle yakıp kavurduğu ve aynı zamanda inanılmaz sinir bozucu derecede komik oyun
  • komikli mesajlı son zamanlarda parasını hak eden nadir tiyatrolardan. oyunculuk ve spontan repliklerle seyirciyi oyuna almaları hem işi diri tutuyor hem keyif veriyor. devlet tiyatroları ve şehir tiyatrosu bu sene bir miktar beni üzse de bir kaç güzel oyun izledim ama zirve ses de izlediğim bir baba hamlet. ekşi sözlük hiçbir şeyi beğenmeme ve bok atma timi neyini beğenmedi anlamadım? olay danimarkada geçiyor diye mi bu gerginliğiniz? madem beğenmediniz öyle kaçıp gitmek yok bir kaç oyun önerip gidin. istanbulda ne izlenebilir bu sene çıkan ya da bak bu güzelmiş diyeceğiniz her oyuna bir yeşil uzağım.
hesabın var mı? giriş yap