şükela:  tümü | bugün
 • sabrı sınayan, soğukkanlı olmayı gerektiren, biraz da arabayı gözden çıkartmayı düşündüren duruma konu olan eylem. tabii ki de çok iyi kadın şoförler var ama istisnalar kaideyi pek bozmuyor.

  gerekli malzemeler :

  1 kadın
  1 erkek
  1 araba (mümkünse eski olsun)
  boş yollar ya da minimum futbol sahası büyüklüğünde boş arsa.

  hatun kişisi sevgili ise durum daha da kötü.

  1-2 saat dolaşılır, hiç bir canlı cansız varlığa tehlike yaratılmayacak yer bulunur. ve o lanet olasıca cümle ağızdan çıkar.

  -hadi canım sen geç direksiyona.
  +emin misin hayatım ?
  -tabii ki de eminim, hem geceleri ben sarhoş olunca sen getirirsin bizi eve. (şakalar komiklikler- nereden bileceksin birazdan başına gelecekleri?)
  +peki.

  hatun kişisi direksiyona geçer ve ilk öldürücü soru gelir.

  +anahtarla mı çalışıtırıyoruz?
  -ehehe, mehehe. kartlı canım bu. (lan arkadaş 5 senedir hiç farketmedin mi şunu)
  +bu kartı nasıl çevireceğiz?
  -çevirmeyeceksin bitanem, tak onu bak şu deliğe, hah, bas şimdi frene.
  +fren hangisi?
  -ortadaki.
  +neyin ortasındaki?
  -pedallar var bak aşşağıda, işte ortadaki fren, sağdaki gaz, soldaki debriyaj.
  +aa gazlı mı bu araba? patlamasın sonra, haberlerde hep görüyorum ben.
  -ühühü, araba dizel aşkım, genel adı gaz pedalı onun.

  vites gösterilir, araba bir şekilde çalıştırılır.

  -bak canım şimdi araba boşta, hareket etmemiz için 1'e takmamız gerekiyor. bas debriyaja.
  +bastım.
  -tak şimdi 1'e.

  goorççç.

  +girmiyor.
  -girmez tabii, bas dediğim ittir pedalı, üstüne ayağını koyma sadece.
  +oldu mu?
  -ne oldu mu?
  +yani basabildim mi?
  -canım bitanem, vitese takmayı denesene, ben nasıl anlıyayım buradan olup olmadığını.

  bir şekilde araba bire alınır ve kabus daha da büyür.

  +şimdi ne yapıyoruz?
  -ayağını yavaşca debriyajdan çekerken gaza da hafifçe bas. gözlerin ileriye baksın.
  +güneş geliyor gözüme.
  -çok ayıp ediyor da sen şimdi sktir et onu, olaya konsantre ol.(hafiften sinirlenme başlamış)

  araba n kere stop eder.

  +olmuyor.
  -olmaz tabii, dediğimi yapsana be, çek şu ayağını işte yavaşca.
  +ama topuklular izin vermiyor, hop bir anda geliyor pedal geri.
  -lan sen topuklu niye giydin bugün? bilmiyor muydun araba kullanmayı öğreticeğimi sana bgün.
  +öğrenmiyorum işte.
  -hadi bir daha deneyelim. (akla gece yapılan çevirmeler ve ehliyetin 6 ay gidebilme ihtimali gelir, yeni yasa ile hapisteki günler düşünülür, yelkenler gene suya iner)

  sonunda hatun kişisi arabayı kaldırabilir ve ilerlemeye başlar.

  +aa, bak gidiyorum.
  -dinamiğin kuralları bu aşkım, gideceksin tabii, ısı enerjisini kinetiğie çeviriyoruz şu anda.
  +efendim?
  -yok bir şey, sen önüne bak yeter.
  +ne kadar yavaşmış araban, ayrıca çok bağırıyor bu.
  -2 ye takman lazım çünkü, 5000 devir de araba mı kullanılır?
  +2 de mi var ?
  -5 e kadar sıralı tam liste o şanzuman bitanem. bas debriyaja, tam aşşağı doğru çek vitesi.
  +oldu mu?
  -şahane oldu.
  +sıkıldım ben.
  -sıkılmasan şaşardım, in in direksiyondan.
  +sen beni sevmiyorsun.

  ahah, sinirim bozuldu yeminle yazarken bile.

  zor iştir vesselam.
 • öğretmeyi bilmeyenler tarafından öğretmeye çalışılmaması elzemdir. bir kadını, hayatında ilk defa araba kullanan herkesin yaşayacağı şeyleri yaşadığı için cinsiyetçi kalıplara sokmak da ayrı bi dünya tabi. genelde araba kullanmaya çalışan kadınların çoğu ilk seferde arabayı hareket ettirebilir, sadece direksiyon konusunda sıkıntı yaşıyorlar gördüğüm kadarıyla, ancak ilk kez araba kullanan erkekler de aynı durumu yaşamaktadır. açıkçası ilk kez araba kullandığımda çeşitli sorunlar yaşamıştım, yani erkek olarak doğunca araba kullanabilme özelliğiyle dünyaya gelmiyorsun malesef.
 • kadın gerizekalı olmadığı sürece sorun olmayacak eylemdir.
  etrafınıza bakın pedal üçlüsünün dizilimini bilmeyecek bayan sayısı oldukça azdır. kaldı ki ehliyet kursları var bir kadına araba kullanmayı öğretmeden önce o zaten gerekli teorik bilgiyi edinmiştir. geriye sadece işin pratikteki tüyolarını vermek kalıyor.
 • bu hikayeki kadın sanırım hiç ehliyet kursuna gitmemiş, hiiç direksiyon dersi almamış, hiiiiiç be hiiiççç motor, trafik...vs. dersleri almamıştır, sanırısın ki ablaya " bir milyonuncu talihlimiz sizsiniz buyrun alın ehliyetinizi " deyip vermişler ehliyeti.
  arkadaş şu insanların kötü hollywood filmleri senaryosuna benzer hayalgücü öldürüyor beni. he anam he kartı da çevirmeye çalışmışmış, vay be ne yaratıcı!
 • neden bu konu cinsiyet ayrımına döndü anlamıyorum. tamam kadınlar erkeklere oranla araba kullanmayı yavaş ögreniyor, park etmede sıkıntı yasıyor olabilirler ama kesinlikle salak degiller.
 • neden bu kadar abartıldığını anlayamadığım olay. çok da kolay bir şey bana kalırsa, ben kendimden biliyorum. araba kullananları dikkatle izlerdim hep. direksiyonun başına ilk geçtiğimde de az çok biliyordum ne yapmam gerektiğini. hiç ders almadım, kimse de öğretmedi. 1-2 kere yazlıkta arabayı kaçırıp boş yollarda kullandım ve oldu. sonra ehliyetimi aldım, gayet güzel kullanıyorum arabamı. akıcı kullanırım, bekleme yapmam, sağlam sollarım, istanbul trafiğini katkım az da olsa kilitlemekten kurtaran şahıslardan biriyim. hala şu sözlükteki adamlara kadınların da iyi şoför olabildiklerini kanıtlama çabasında olmak çok yoruyor vallahi. kaldı ki ne zaman şeridinde gitmeyen, sol şeritte frene basan, hatalı sollayan bir gerzek görsem erkek çıkıyor. sonra bik bik bik.
 • gerizekalı bir sevgili bulup, dünyadaki bütün kadınları gerizekalı zanneden birinin içine düştüğü durumdur.
 • modern zamana ait üç klişe geyik sıralamak istiyorum izninizle:

  1 - ofsaytı bilmeyen kadın
  2 - alışveriş manyağı, kredi kartı aşındırıcısı kadın
  3 - araba kullanmayı bilmeyen kadın.

  bildiğiniz üzre bu sıraladığım 3 konu üzerinden zibille geyik döndü zamanında ve halen dönmeye devam ediyor. aynı durum öküz erkek, aklı fikri sekste ve sadece futbolda olan erkekler için de geçerli. yani tamam zaman zaman sağlam tespitler yapılmıyor değil hatta %100 doğruluk payı olan birçok konu var bu saydıklarım arasında lakin arkadaş, bi bitin artık da, bi değişin artık olm. kadını en aciz noktalarından alıp sallandırmanın kime, ne yararı var soruyorum? bir kadının ofsaytı bilmemesi üzerinden yapılan geyiğin bir zaman, bir dozajı olmalıydı ama siz bunun da bokunu çıkardınız. nasıl ki biz erkekler ağda yapmanın püf noktalarını, efenime söyliyeyim eyeliner çekerken dikkat edilcek hususlar konusunda pek fikir sahibi değilsek, kadınlar da ofsayt, pasif ofsayt, meşin yuvarlak, altı pas gibi kavramları bilmek zorunda değil. seninle taşşakları yaya yaya pes oynayıp bira içen bi arif'le dün akşam sevdiği adam yüzünden makyajı aka aka ağlayan bi selin'i bir tutamazsın olm sen. aynı değiliz amına koyayım, aynı olamayız.

  aynı durum araba kullanma konusu için de geçerli. tamam bak, trafikte ''heyoo ben kadınım ve altımdaki arabayı olabilcek en embesil şekilde kullanmayı meşkale edindim'' diye bas bas bağıran türleri var, katılıyorum. ama sen de çok iyi bilirsin ki dostum, arabayı gerçekten stressiz ve rahat kullanabilmek için kafanın boş olması(burda boştan kasıt kafaya takılan mevzuuların azlığıyla alakalıdır, yanlış olmasın) gerek. bak dolmuş şoförlerine mesela. karşı şeride meteor düşse, 2 saniye durup bakmazlar, ekmeğinin peşine koşarlar anında. adamlarda ne gam ne keder var, sıfır dertle oturuyolar o koltuğa.

  peki bi' kadın için aynı şeyleri söyleyebilir misin sen muhittin? kadından bahsediyoruz lan, aklında tilki çiftliği kurup yöneten birinden, 2 sene önce söylediğin tek bir lafı kafasına takıp seni bu hareketin yüzünden en uygun ortamda nasıl sikertebilceğinin hesabını yapan bi canlıdan sözediyorum olm, ayıktın mı? içlerinde gerçekten çok iyi araba kullananları tenzih ediyorum ama birçoğunun refleksler kollar ve bacaklarda değil, beyinde toplanmış maalesef ve haliyle araba kullanırken işine yaramıyor bu özellikleri.

  hani demem o ki, ''aağğbi kadın işte ya, ne beklersin.'' gibi geyiklerden, genellemelerden ben bıktım, siz bıkmadınız. ben ki, entrylerime bakacak olursanız en ufak açıklarında özellikle de türk kızlarını itin götüne sokmaya çalışan bir adamım. zevk alıyorum bundan ama ofsayttır, alışveriştir yok efenim arabayı park edememektir. gerçekten bayık konular olm bunlar, bitsin artık. bi bitirin amına koyim, yeter da!