şükela:  tümü | bugün
 • dünya'nın en güzel sloganı. fonetiği, bestesi çok iyi. ağzı dolduruyor resmen. emperyalizme göğüsünü germiş, radikal islamcıların korkulu rüyası komutan esad'a selam olsun. tam çevirisi de "canımızla kanımızla seninleyiz ya esad"
 • çıkış noktası saddam olan tezahürattır.
 • özgün hali saddam'ın göt kıllarına aittir.
  ayrıca (bkz: bi'r-ruh bi'd-dem nefdik ya saddam)

  saddam için atılan bu slogan, o zamanlar ilkokul öğrencisi olmama rağmen dün gibi aklımdadır. çocuklukta beynime kazınmış, yıllarca çıkmamıştı.

  melodisi ve anlamı güzel olsa da, maalesef ırakta realiteye dönememişti.
  görüyoruz ki, suriye'de kısmen dökülmüş.
 • o değilde 15 yıl önce dolar 1.60,euro 1.74 imiş ya la vay anasını
 • özgün hali hafız esad'a aittir. hafız esad öldükten sonra ortaya çıkmıştır. saddam kimin iti oluyor?
 • aslı saddam'a yapılmıştır. o zamanlar çocuktum ama çok iyi hatırlıyorum, aklımda yer etmiş. sadece bestesi aklımdaydı. ne dedikleri yahut ne anlama geldiği hakkında hiçbir fikrim yoktu. öğrenmiş oldum.
 • kim için yapılırsa yapılsın güzel falan değildir.

  birey olmayı becerememiş doğu toplumlarındaki benzer sloganlardan biridir. şu dünyada kendimiz olarak yaşamayı öğrenebilecek miyiz acaba bir gün...
 • birinci körfez savaşında amerikan kara kuvvetlerine yol gösterici olarak katılan suriye rejiminin çaldığı bir saddam klasiği.

  saddam yiğitçe savaştı, yiğitçe öldü. ondan slogan çalanlar, kendi halkına karşı ayakta durabilmek için kime eğilsin bilemiyorlar.
 • üstteki iki entry'e de ayar vermek için bu entry'i giriyorum.

  birey olarak hareket etmiş olsaydı batı toplumları, üretim anlayışları tekilleşir ve endüstriyel organizasyon sağlanmamış olur. foucaultcu anlamda bu biraz lokal hafızaya dayanması elzemdir. mesela uzak doğu toplumlarında eğitim çok baskıcı bir tarzdayken bugün finlandiya'da eğitim yok-var. demek istediğim bugün suriye rejiminde görmek istediğin, geceleri rüyana giren mastürbastif demokrasi -ingiltere, isveç and so on- gelmemesi sanki daha faydalı. çünkü radikalleşmişlere çözüm, nasyonal sosyalistlere bulunan çözüm gibi stalinin topudur. nazist psişik arzuların ötesinde orada radikalizmin mistifike halindense -tıpkı fetöcü emperyalist güçlerin şu anki durumu diyebiliriz- böyle ulu orta olması daha akıl karı.

  frankfurt okulundan örnek verilirse ben de kontra bir frankfurt örneği veririm. artan sağ popülizm aslında bahsi geçen mazoşizmin ta kendisi. bu kitlesel eğilimin nihai sonucu olarak da radikalleşmekte olana karşı radikal cevap veren kitleye de aynı anda yaklaşmak çok tehlikelidir. buradaki mazoşizm aslında tam olarak ilk ortaya çıkandır. bunu yok edene de biz kendi aramızda ilerici diyoruz. bu ilericiliği savunmak yerine her iki kitleyi aynı kefeye koymak nereden baksan çocukça.